Štítky: | Magistrát | odlehčovací služba |

Odlehčovací službu chce město provozovat samo. K organizaci, která pomáhala s projektem, se obrátilo zády

Vizualizace domu.
Vizualizace domu. | autor: MMHK

V Honkově ulici probíhají od května letošního roku práce na vzniku nového zázemí odlehčovací služby. Nejprve byly zahájeny bourací práce, po jejich dokončení bude v září zahájena samotná stavba, která má být dokončena v roce 2021. Město již v současné době řeší provozovatele této služby. Bude jím nově zřízená organizace města, tzv. zapsaný ústav. To se moc nelíbí neziskové organizaci Arreta, alespoň to uvedla pro iDNES.cz. Organizace patnáct let provozuje odlehčovací službu a protože sídlila v nevyhovujících městských prostorách, dohodla se s městem na hledání nového zázemí. Počítala právě s objektem v Honkově ulici, pomáhala s tím, jak by měly prostory vypadat a nyní se k ní město obrátilo zády.

"Dlouhodobě usilujeme o posílení kapacit odlehčovací služby na území města, neboť jde o účinnou podporu pečujících rodin o své nejbližší. Navíc spolu s touto službou vzniknou nové pracovní příležitosti,“ říká náměstek primátora pro oblast sociálních věcí Martin Hanousek. Provozovatelem této služby by se měla stát organizace, která bude nově zřízena městem. „Mělo by se jednat o zapsaný ústav zřizovaný městem, na jehož vytvoření začneme v následujících měsících pracovat. Je to pro nás záruka primární dostupnosti pro klienty, kterými mají být občané Hradce Králové. Další výhodou je také plánované budoucí zařazení tohoto nového poskytovatele do krajské sítě sociálních služeb, což zaručí nezbytné kofinancování provozních nákladů,“ doplňuje Hanousek.

„Jsem v šoku a nevím, co si o tom mám myslet. Vůbec netuším, jak to s námi bude, jestli od města dostaneme výpověď a po 15 letech končíme,“ říká proiDNES.cz ředitelka Arrety Michaela Kopta Šedivá.

Bývalá náměstkyně primátora pro sociální oblast Anna Maclová hovoří o podrazu. Právě za jejího mandátu se radnice s organizací na hledání nových prostor dohodla. Očekávalo se, že Arreta se do nich jen přestěhuje. Už nyní je totiž v nájmu v městských prostorách v Jungmannově ulici. „Ten panelový dům není bezbariérový, vybavení odchází, technický stav paneláku chátrá, takže bylo nutné hledat nové prostory, aby vyhovovaly požadavkům této služby. Měli bychom využít toho, že už tady poskytovatel je, a dát mu k užívání prostory, které jsou pro tento účel vybudovány. Nevím, kdo na městě je v odlehčovací službě tak kovaný,“ upozorňuje Maclová.

Město se ústy náměstka primátora Martina Hanouska brání tím, že Arretě nikdy oficiálně neslíbilo, že se do objektu za zhruba 140 milionů korun nastěhuje právě ona. „Vážím si jejich práce, ale je to obrovská investice a nemohu nikomu slíbit, že to bude provozovat. Takové zařízení by mělo skutečně provozovat město, které nyní žádnou vlastní sociální službu nemá. Měli bychom mít alespoň základní počet lůžek a další mohou mít i jiní provozovatelé. Výhoda zde je, že nově zřízená instituce na sebe bude moci časem převzít i některé další sociální služby, třeba dopravu imobilních občanů,“ vysvětluje Hanousek.

Ředitelka Arrety se na přípravě nového objektu podílela několik let. Konzultovala potřeby služby s radnicí, architekty i projektanty. To vše bez nároku na honorář. „Vyjadřovala jsem se, jestli s tím jako budoucí uživatel souhlasíme. Přišlo mi tak, že se s námi počítá. Dali jsme jim do toho veškeré naše know-how,“ dodala.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecký magistrát od pondělí omezí provoz, další instituce se zavřou

Opatření, která ve čtvrtek kvůli druhé vlně pandemie vyhlásila vláda, ovlivní provoz a režim fungování městských organizací. Hradecký magistrát bude pro veřejnost otevřený pouze v pondělí a ve středu, v ostatní dny budou moci své záležitosti vyřídit klienti, kteří jsou již…
Čtěte více

Fotbalový stadion do dvou let? Město by v půlce října mohlo podepsat smlouvu se stavební firmou

Stavební firmy už podávat přihlášky do výběrového řízení na zhotovitele multifunkčního fotbalového stadionu v Hradci Králové. Podmínky tendru a zadávací dokumentaci, která už byla zveřejněna na profilu zadavatele, schválili zastupitelé 31. srpna a nyní již běží lhůta první fáze…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme