Nájemníkovi hájenky U Dvou šraňků už před třemi lety město nabídlo dvě hájovny. Odmítl

Hájovna U Dvou šraňků
Hájovna U Dvou šraňků | autor: FB stránky Zachraňme hájovnu

V roce 2012 nabízel hradecký magistrát současnému nájemci hájenky U Dvou šraňků při osobním jednání jako náhradní bydlení dvě hájenky, konkrétně se jednalo o hájenku u Zeleného sloupku a hájenku v Bělči. Ani jednu z nabídek nájemce nepřijal. Píše se to v materiálech, které v minulých dnech magistrát zveřejnil. Město v nich podle časové osy popisuje sled událostí kolem hájenky a plánované výstavby enviromentálního centra. Ta v Hradci způsobila velký rozhruch. Vznikla petice na protest proti novému centru a zároveň na podporu stávajícího nájemníka hájenky, která by kvůli nové stavbě šla k zemi.

V materiálech se dále píše, že stávajícímu nájemníkovi město nabízí náhradní ubytování už od roku 2012. On sám v tom roce žádal o snížení nájemného kvůli nevyhovujícímu stavu budovy. V žádosti se uvádělo, že do domu zatéká, je nedostatečně zateplen, jsou tam myši, není tam voda a je daleko od města, takže je drahá doprava. Nájem mu byl tedy v bytě o rozloze 139,69 m2 snížen z vyměřených 12 655 korun měsíčně na částku 6 327 korun měsíčně. Poslední nabídku na náhradní ubytování dostal v roce 2015, ani na tu však nereagoval kladně.

V roce 2013 schvaluje rada města projektovou dokumentaci Zázemí environmentálního vzdělávání pro Hradec Králové. Magistrát rovněž uvádí, že materiály k záměru byly ve veřejně i zastupiteli přístupném usnesení rady města a výběrové řízení na zhotovení projektu bylo rovněž zveřejněno běhm roku 2014.

V centru U Dvou šraňků by se podle plánů města měli vzdělávat studenti z hradeckých základních i středních škol, program bude určen i pro rodiny s dětmi. Před dřevěnou kruhovou stavbou vznikne také jezírko, nové cestičky pro pěší i bruslaře či místa k posezení ve stínu stromů. Centrum by mělo být bezbariérové. Projektantem centra je architekt Pavel Zadrobílek (Studio Žárovka architekti).

Před několika týdny vznikla za záchranu hájenky petice. Organizátorům se nelíbí ani záměr města vystěhování stávajícho nájemníka. Jednání města označují za nelidské. Petenti dokonce uspořádali v hájence den otevřených dveří a na plot vyvěsili transparenty. V současné době má petice více než tři tisíce podpisů. Rovněž se účastnili lednového zasedání zastupitelstva. Tam proběhla diskuze, z níž vzešlo i několik návrhů (např. vznik odborné komise, stažení výpovědi nájemci, pozastavení projektu atd.), podpora návrhů usnesení však byla z řad zastupitelů mizivá. Pro návrh je třeba minimálně 19 hlasů zastupitelů. Zastupitelstvo tedy nevneslo do dění kolem hájovny žádné rozhodnutí, které by ovlivnilo běžící proces.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
3.2.2016 21:01
Lukáš Kocián (neregistrovaný)
Fakta k článku
Paní Hodasová míchá jabka s hruškama ...

Petičnímu výboru jde o zachování hájovny a trvá na tom, že stavět výukové centrum v místě, kde není pitná voda, kanalizace ani Internet je kardinální blbost a s nájemníkem nemá nic společného.

Návštěvní den byl akcí pana Vojtěcha a novinářky Silvie Dymákové, my jsme se jej zúčastnili pouze jako hosté.
3.2.2016 23:14
Petr Václavík (neregistrovaný)
RE: Fakta k článku
Pane Vojtěchu, jako nestranný čtenář nestačím zírat, jak se z toho celého najednou snažíte vybruslit. Toto je celý závěrečný odstavec petice, pod kterou jste jmenovitě podepsán Vy. Nebo to je snad váš jmenovec?
cituji: "..."Je tu stávající nájemce, p. Vojtěch, žije v lese 40 let. Za tu dobu zachránil život mnoha živočichům a svojí prací se významně podílel na zachování genomu, zvláště chráněných a ohrožených druhů. Kromě soustavného uklízení odpadků po neukázněných návštěvnících lesa, také pracuje jako dobrovolný zdravotník, který kromě odřených kolen a zlomenin bruslařů a cyklistů zachránil také dva lidské životy. Petiční výbor považuje nabídku náhradního bydlení v některém z městských bytů za neadekvátní, protože je to z minimálně z psychologického a zdravotního hlediska nepřijatelné."
Souhlasím s tím, že stavět tam to centrum je nesmysl, ale najednou to vypadá, že s p. Vojtěchem to není až tak černobílé, jak předkládají některá média a najednou se vám nehodí do krámu? a nebo proč od něj najednou dáváte ruce pryč? Od zveřejnění petice uplynuly tři týdny a už nevíte, co v ní bylo? Tak kdo míchal jablka s hruškama? Vy a nebo paní Hodasová?
3.2.2016 23:15
Petr Václavík (neregistrovaný)
RE: Fakta k článku
omlouvám se za oslovení, správně mělo být p. Kociáne.
4.2.2016 14:28
Lukáš Kocián (neregistrovaný)
Lukáš Kocián
Ano, ten odstavec tam je, ale není tam jako bod pod číslem, ale je pod čarou ....

My řešíme stavební nesmysl a zachování hájovny. Nájemní vztah pana Vojtěcha už řeší právníci.
4.2.2016 17:02
Petr Václavík (neregistrovaný)
RE: Lukáš Kocián
nemám s tím problém, jen mi přijde úsměvné, že tady tvrdíte, že v článku míchají hrušky a jablka dohromady. A přitom to jste vy...

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme