Hájenka nebo moderní výukové centrum. Spor rozděluje město

Vizualizace centra.
Vizualizace centra. | autor: Studio Žárovka architekti

Zatím stále ještě jen plánované lesní výukové centrum si už stačilo proti sobě obrátit řadu Hradečanů. A to se informace o něm dostaly na veřejnost teprve před několika dny. Na jedné straně stojí magistrát se záměrem zbourat hájovnu U Dvou šraňků a místo ní postavit centrum, kde se děti budou učit poznávat les, na straně druhé nájemník, který nechce hájenku opustit a jeho zastánci se svou peticí.

Na hájovně v současné době visí transparenty a dokonce se na sobotu chystá návštěvní den budovy. Internetovou petici založil Lukáš Kocián. Signatáři petice se například obávají zvýšení dopravy v lese, vadí jim, že se záměrem nebyli seznámeni zastupitelé a mimo jiné se také zastávají nájemníka, který v hájovně bydlí už řadu let.

"Dopravu v lese rozhodně rozšiřovat nechceme," řekla náměstkyně pro věci majetku Romana Lišková. Uvedla, že budova hájenky by musela podstoupit rozsáhlou a drahou rekonstrukci. "Je třeba si uvědomit, jestli město má investovat nemalou finanční částku na opravu domu pro jednoho nájemníka a nebo vytvořit centrum za přispění dotací pro širokou veřejnost," dodala náměstkyně. Stávajícímu nájemníkovi město nabízí náhradní ubytování už od roku 2012. On sám v tom roce žádal o snížení nájemného kvůli nevyhovujícímu stavu budovy. V žádosti se uvádělo, že do domu zatéká, je nedostatečně zateplen, jsou tam myši, není tam voda a je daleko od města, takže je drahá doprava. Poslední nabídku dostal v roce 2015, ani na tu však nereagoval kladně.

V petici se hovoří o tom, že pan Vojtěch lesu jednoznačně prospívá. "Za tu dobu zachránil život mnoha živočichům a svojí prací se významně podílel na zachování genomu, zvláště chráněných a ohrožených druhů. Kromě soustavného uklízení odpadků po neukázněných návštěvnících lesa, také pracuje jako dobrovolný zdravotník, který kromě odřených kolen a zlomenin bruslařů a cyklistů zachránil také dva lidské životy," píše se v ní.
"Pan Vojtěch nikdy nebyl lesníkem, co se týká chovu koroptví polních, s tím skončil, protože už na něj nebyly dotace. Pokud jde o chov orebice horské a bažanta královského, nejsou to ohrožené druhy a byly též, pokud to dovolovala legislativa, prodávány myslivcům na procvičení jejich střelby. Chov nebyl ničím výjimečný, nejedná se o vzácné druhy," reagoval Radek Jůza z městských lesů.

Hradecký magistrát rovněž uvádí, že materiály k záměru byly ve veřejně i zastupiteli přístupném usnesení rady města a výběrové řízení na zhotovení projektu bylo rovněž zveřejněno. Projektantem centra je architekt Pavel Zadrobílek (Studio Žárovka architekti)

V centru U Dvou šraňků by se podle plánů města měli vzdělávat studenti z hradeckých základních i středních škol, program bude určen i pro rodiny s dětmi. Před dřevěnou kruhovou stavbou vznikne také jezírko, nové cestičky pro pěší i bruslaře či místa k posezení ve stínu stromů. Centrum by mělo být bezbariérové.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
14.1.2016 21:23
Radek Pryčna (neregistrovaný)
To je přeci skvělé! Muhehe
Pěší zóna chátrá, tamní obchody krachují pod tíhoz všemožných Auparků, a tady nějakej inřenýr potřebuje asi odklonit pár korun z fondů EU... Nebo se pletu?
Ale jo, postavme tam ten humus z vizualizace, to se bude líbit zviřátkům!

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme