Za hájenku a jejího nájemníka už bojuje petice

Hájenka U Dvou šraňků
Hájenka U Dvou šraňků | autor: facebook/Hradec Králové-Malšovice

Plánované výukové centrum, které by mělo z hradeckých lesů vytlačit hájenku U Dvou šraňků, leží některým Hradečanům v žaludku natolik, že kvůli záchraně hájovny uspořádali petici. Ta měla ke včerejšímu večeru přes osm stovek podpisů. Na plotě kolem hájovny jsou k vidění transparenty, jejichž texty vyjadřují nesouhlas s výstavbou centra.

"Nejde nám o celkové zastavení projektu jako takového, ale apelujeme na přemístění stavby na jiné místo, které bude dostupnější, nebudou zde problémy s infrastrukturou, přípojkami a pitnou vodou a které bude svým charakterem více odpovídat potřebám centra," píše se v petici určené vedení města.

Záměr magistrátu vadí také nájemníkovi, který hájenku obývá už mnoho let. Svého bydlení se vzdát nechce, měl budovu opustit do konce roku, radnice mu zatím neúspěšně nabízí náhradní střechu nad hlavou. I o něm hovoří petice. "Je tu stávající nájemce, p. Vojtěch, žije v lese 40 let. Za tu dobu zachránil život mnoha živočichům a svojí prací se významně podílel na zachování genomu, zvláště chráněných a ohrožených druhů. Kromě soustavného uklízení odpadků po neukázněných návštěvnících lesa, také pracuje jako dobrovolný zdravotník, který kromě odřených kolen a zlomenin bruslařů a cyklistů zachránil také dva lidské životy. Petiční výbor považuje nabídku náhradního bydlení v některém z městských bytů za neadekvátní, protože je to z minimálně z psychologického a zdravotního hlediska nepřijatelné."

"O celé věci budeme ještě jednat. Možná to bude nakonec jinak," připustil primátor města Zdeněk Fink s tím, že osud nájemníka to ale zřejmě nezmění.

V centru U Dvou šraňků by se podle plánů města měli vzdělávat studenti z hradeckých základních i středních škol, program bude určen i pro rodiny s dětmi. Před osobitou dřevěnou kruhovou stavbou vznikne také jezírko, nové cestičky pro pěší i bruslaře či místa k posezení ve stínu stromů. Alespoň tak zní návrh, jehož provedení by mělo vyjít na 20 milionů korun.

Původní záměr radnice počítal s rekonstrukcí stávají budovy hájovny, kvůli špatnému technickému stavu od něj ale město ustoupilo a navrhlo hájenku zbourat.

Situaci budeme dále sledovat.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
13.1.2016 15:50
LENKA (neregistrovaný)
zásadně nesouhlasím s celou touto kauzou,,a hlavně s částí o zbourání hájovny a vystěěhování pana Vojtěcha,,,je to velmi dobrý člověk a po letech ,která věnoval jen prací pro lesy a také práci na chovu zvěře ,se má vystěhovat z milovaného lesa a po 40 letech se odstěhovat do panelového domu??? to potkat například mně,,,asi bych se zhroutila,,,,celý život trávit v lese se svou milovanou zvěří a prací pro les a najednou betonová hrůza !!!!!!!!!! to přeci už z lidského hlediska není vůbec přípustné !! je to hodný člověk ,co je ještě ke všemu prospěšný i když mu kolem hájenky udělali bruslařkskou stezku,pomáhá lidem a stará se o les,který miluje !!! prosím odpovědné činovníky ,aby se spolehli na lidský rozum a cit a našli řešení,které bude i pro pana Vojtěcha prospěšné ! je to pán v letech a celý život strávil v přírodě!! určitě by se našla činnost,která je potřebná v tomto resortu !! moc děkuji a prosím,,,buďte lidští ,,!!!!
26.1.2016 14:55
Jirka (neregistrovaný)
Do hájenky patří hajný!!!
Hájenka slouží hajnému. Jdem pro zachování hájenky, ale ten pan Vojtěch už tam nemá dávno co dělat. Takže doufám že se hájenka dá do pořádku a bude tam bydlet hajný tak jak to má být.
5.2.2016 11:23
vlasta kurfurstova (neregistrovaný)
smutné :-(
Lesní muž z Hradce Králové zemřel: Město ho uštvalo, říká dokumentaristka Silvie Dymáková

Více na www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/371990/lesni-m...

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme