Štítky: | Městské lesy | vandal | vandalství |

Městské lesy trápí vandalové. Ničí stromky i pohádkové postavičky

Lesníci našli v lese poničené stromy.
Lesníci našli v lese poničené stromy.

Hradecké Městské lesy čelí útokům vandalů. Lidé, kteří je navštěvují, za sebou ročně nechají škody za zhruba 300 tisíc korun. Právě v těchto dnech lesníci například řeší ořezané a poničené stromy, zřejmě po nepovolených závodech v Bělečku, nebo poničenou pohádkovou stezku u rybníka Biřička. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

Pracovníci hradeckých Městských lesů pravidlně procházejí a kontrolují místa v blízkosti zástavby, která slouží k aktivnímu odpočinku návštěvníků. Podle rybníků Biřička, Cikán a Datlík vede procházková vodnická stezka, kterou lemují pohádkové tabule. Z ručně malovaných pohádkových postav, teď najdete u cesty jen jedinou. Zatím neznámý vandal z ostatních olámal ochranná plexiskla. „Celkem tam je 10 pohádek a 11 postaviček. A z těch postaviček bohužel jen jedna jediná zůstala v pořádku. Olámali nám plexiskla kryjící kresby a tím pádem dochází k jejich poškození. Takže jsme to museli celé sundat a plexiskla se musí vyměnit a poškozené obrázky domalovat. Cena podle mne přesáhne 45 tisíc korun," uvedla pro rozhlas Aneta Bůžková z hradeckých lesů.

Dalším problémem jsou podle lesníků různé neohlášené akce, například závody. Naposledy zaznamenali problémy při události v Bělečku. Tam v lese, mimo stezku, správce revíru objevil poškozené a uřezané stromky. Ty nejspíš, podle lesníků, překážely pořadatelům v trase. Ani tady se ale zatím nepodařilo viníka vypátrat.

„Máme vytipovaná místa, kde dochází k ničení. Je to v dosahu hospod, kiosek v lese U vlka už potřetí během pěti let někdo vykradl. Dále v lese nemáme problém. U pytláka nebo co máme Mazurovu chalupu, tak tam není zapotřebí tolik lidí. Ale tady u města se snaží vykrádat i seníky, abychom tam náhodou neměli něco pro ně zajímavého," řekl rozhlasu Milan Zerzán, ředitel Městských lesů.

A dalším problémem jsou pak také odpadky, které lidé v lesích odhazují. Ročně tak městské lesy, pode vedení, zaplatí zhruba 300 tisíc korun za opravy poškozených míst a také za další úklid lesa. Viníky se ale, ve většině případu, nedaří vypátrat.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stříbrňák mění tvář. Nová pláž, stromy i zrekonstruované chatky

Kemp Stříbrný rybník v Hradci Králové prochází zásadní obnovou. K pláži u restaurace byly vysazeny nové stromy, na pláž byl navezen nový písek a zmodernizoval se i interiér chatek, které mají nové podlahy, výmalbu i kuchyňky. Lanový park zmizel, nový bude snad za rok.
Čtěte více

Díky projektu RE-USE se využijí nepotřebné věci. Hradec chce méně odpadu a nové stromy

Hradec Králové chystá projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím i menší množství odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané…
Čtěte více

Městské lesy mají velké plány: Stříbrňák plný novinek, další obory s jeleny a vzdělávací centrum

Stavební úpravy v areálu Stříbrnkého rybníku, nové obory nebo enviromentální centrum. To jsou letošní plány Městských lesů Hradec Králové. Návštěvníci lesů se tak mohou těšit na nové obory pro jeleny evropské, rozšířit by se měly obory pro daňky a muflony a pracuje se na…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme