Město plánuje novou ekologickou školku na Moravském Předměstí
Nová ekologická školka vyroste na Moravském Předměstí. Ponese název Podzámčí II. Město už připravuje projekt. Kromě stovky nových míst nabídne speciálně upravenou zelenou střechu přecházející volně do zahrady, novou kuchyň i komunitní ekocentrum. Město má zatím k dispozici studii, na kterou v následujících měsících naváže tvorba projektové dokumentace. Vůbec poprvé by ale v rámci stavby městských projektů měla být vytvořena pomocí metody BIM (Building Information Modeling). Podmínky zadávacího řízení na projektanta schválila na svém zasedání rada města v polovině září, kompletní projektovou dokumentaci město plánuje mít k dispozici na konci roku 2025.
„Kapacita hradeckých školek je v tuto chvíli naplněná a my si musíme připravit do budoucna další. Navíc nechceme postavit jen obyčejnou školku, chceme, aby dětem, případně dalším dětským a zájmovým kroužkům, nabídla mnohem více. Plánujeme vytvořit takové prostředí, kde budou mít děti blízko k přírodě a už samotné možnosti a vybavení zázemí budovy bude mít edukační charakter. Pokud by se nám podařilo projekt zrealizovat, a to především za přispění částky z dotačního programu IROP prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace, mohli bychom se pyšnit první unikátní ekologickou školkou v Hradci,“ popisuje primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.
Školka bude pro stovku dětí
Město má zatím zpracovanou studii, která počítá nejen s výstavbou školky, ale i dalšího zázemí a úpravou větší plochy na Moravském Předměstí poblíž mateřinky Podzámčí I. „Nová školka by měla být vybudována jako dvoupodlažní objekt s kapacitou pro sto dětí, měly by zde být celkem čtyři třídy. Dále zde bude mít zázemí vedení a personál školky. Součástí novostavby bude také kuchyň, která by zvládla pokrýt až 250 jídel denně a mohla tak sloužit i pro přilehlou školku Podzámčí I,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast městských investic Lukáš Řádek. Dále by mělo dojít k úpravám venkovních prostor, které nabídnou nové herní prvky, parkoviště i zahradu se stromy a keři. Významným ekologickým prvkem projektu je také zelená střecha, která by postupně měla přecházet do zahrady. „Díky tomu budou mít děti opět o něco blíž přírodu a zároveň si tu mohou užít i spoustu zábavy. Svažitý terén mohou využít i v zimě k sáňkování, pokud tedy v Hradci napadne pořádně sníh,“ doplňuje primátorka města.
Součástí školky bude ekocentrum
Nová ekologická školka je unikátní také díky komunitnímu ekocentru. „Jedná se o další samostatně stojící budovu vedle novostavby školky. Objekt bude opět dvoupodlažní, tentokrát s rovnou střechou, kterou by měly pokrývat solární panely. Přízemí objektu je určeno pro výuku jedné třídy o kapacitě pětadvaceti dětí. Prostory v patře by sloužily jako další zázemí pro školku, po skončení výuky ale může začít fungovat jako volnočasové centrum pro děti či pro dětské kroužky,“ dodává náměstek Řádek. V zahradě kolem komunitního ekocentra by se měly nacházet okrasné a užitkové záhony, dále také skleníky, polytechnická dílnička a další malé zahradní stavby.
Během září rada města schválila podmínky zadávací dokumentace pro vypracování kompletní projektové dokumentace, projektanta by město mohlo mít vysoutěženého na přelomu roku 2023 a 2024. Ten bude následně zpracovávat všechny stupně projektové dokumentace, a to včetně dokumentace skutečného provedení stavby (DSPS). Město pro projektování plánuje poprvé v rámci svých investic využít metodu tzv. informační model stavby (BIM – Building Information Modeling). Jedná se o proces vytváření a správy dat o budově během celé doby výstavby i poté. Projektanti budou projekt modelovat ve 3D provedení, díky kterému je celý postup stavby přehlednější a lépe se bude kontrolovat i její průběh. Navíc bude díky BIM modelu jednoduší i následná údržba a provoz budov.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.