Lízátka se postupně poroučejí k zemi. Jejich opravy potrvají měsíce

První lízátko už je na zemi.
První lízátko už je na zemi. | autor: MMHK

Během prázdnin zahájilo město stavbu fotbalového stadionu, samotným stavebním pracím ale nyní předchází demontáž současného zařízení, jako jsou betonové tribuny, reklamní tabule, veřejná osvětlení, časomíra a mnohé další. V rámci těchto prací byla také dnes zahájena demontáž ikonického osvětlení nad hrací plochou, tzv. lízátek. První z nich se již stavbařům podařilo snést na plochu vedle stadionu dnes, demontáž zbývajících bude probíhat další dny. Spolu s tím pokračují práce i mimo staveniště. Projektová dokumentace pro změnu stavby před dokončením je již hotová a nyní se zajišťují stanoviska dotčených orgánů, aby mohlo být zažádáno o povolení změny stavby před dokončením.

 

„Dnešní den je z hlediska stavby stadionu velmi významný, a to jak z pohledu samotného procesu stavby, tak i pro všechny Hradečáky, jelikož stavbaři zahájili demontáž ikonických „lízátek“ – osvětlení nad hrací plochou stávajícího stadionu. Od jejich prvotní instalace je ještě nikdy nikdo nesundával, nikdo s nimi nemanipuloval, proto to je pro všechny velká premiéra. I přes technickou náročnost celého procesu jsme přesvědčení, že dodavatelské sdružení firem je natolik zkušené a schopné, že se celá akce obejde bez komplikací,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Demontáž lízátek byla zahájena v úterý 14. září. „Příprava na dnešní demontáž prvního lízátka byla zahájena již průběhu minulého týdne, během něhož byly na všechny stožáry instalovány kotevní prvky, provedeny další potřebné přípravné práce a kontroly odborníky. Ráno jsme otestovali pevnost úchytu na prvním lízátku. Pro vlastní demontáž byly použity dva jeřáby. Na silnější jeřáb s nosností 250 tun byla zavěšena horní část lízátka pod osvětlovacím kruhem. Menší jeřáb držel stožár ve spodní části u jeho paty. Po demontáži podpěr byly zahájeny práce na uvolnění kotevního systému. Přes drobné komplikace způsobené „stářím“ kotevního prvku se podařilo první lízátko uvolnit a poté již mohli přihlížející sledovat koordinovaný „tanec“ obou jeřábů, na jehož konci lízátko bezpečně spočinulo na zemi. V dalších dnech budeme sundávat ostatní stožáry a počítáme, že postup bude stejný. Po demontáži všech lízátek proběhne pečlivá kontrola jejich stavu, odborníky bude navržen postup jejich oprav a následně bude zahájeno jejich repasování, které si vyžádá několik měsíců,“ upřesňuje Aleš Fišer, technický vedoucí oblasti ze společnosti STRABAG a.s. Na stadionu se tyto světelné stožáry nachází čtyři, vysoké jsou přibližně 55 metrů a každý z nich váží zhruba 46 tun.

Vedle toho pokračují práce také mimo staveniště, již je dokončena projektová dokumentace změny stavby před dokončením a nyní se připravuje žádost o změnu stavby před dokončením. „Právě díky tomu, že jsme zvolili možnost stavby stadionu podle metody „design and build“, tedy „navrhni a postav“, mohla se projektová dokumentace ještě upravit a doplnit o vylepšení, která se týkají například multifunkce nebo technických parametrů, které zajistí úspornější provoz, než jsme plánovali,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha. O změnu stavby před dokončením bude moci zhotovitel požádat, jakmile budou zajištěna nezbytná stanoviska dotčených orgánů.  

V dubnu letošního roku podepsalo město Hradec Králové smlouvu s dodavatelským sdružením firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont na vybudování nového multifunkčního fotbalového stadionu s cenou 568 milionů korun bez DPH. Nová aréna má být dokončena o dva roky později, tedy v dubnu 2023. Kapacita multifunkčního fotbalového stadionu bude 8000 diváků s možností navýšení na 9300 míst, pro fotbalové zápasy bude splňovat kategorii UEFA 4 pro mezinárodní utkání.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stadion bude asi dražší a později. Ceny materiálů rostou

Stavba nového fotbalového stadionu bude stát zřejmě víc peněz než se předpokládalo. Společnost Strabag, která stadion staví vyzvala magistrát k jednání o ceně a také termínu dokončení stavby. Ceny nasmlouvané před rokem jsou totitž nyní někde. Materiály jsou nyní mnohem dražší.…
Čtěte více

Přípravné a demoliční práce skončily, začíná skutečná stavba fotbalového stadionu

Hradec spolu se stavebními firmami včera oficiálně zahájil stavbu nového multifunkčního fotbalového stadionu. Samotnému zahájení předcházelo získání povolení změny stavby před dokončením, které město získalo začátkem února a v minulém týdnu již nabylo právní moci. Na projekční,…
Čtěte více

Letos město investuje až 700 milionů korun. Kromě Střezny, stadionu a lávky se počítá i s dopravním systémem a loděnicí

Ve schváleném rozpočtu města Hradce Králové je na letošní rok připravených 699 milionů na investiční projekty. Největšími městskými rozvojovými akcemi v tomto roce jsou stavba multifunkčního fotbalového stadionu, budování inteligentního dopravního systému, rekonstrukce ZUŠ…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme