Štítky: | Lesy ČR |

Lesníci vypustili do přírody rarohy, ohrožených dravců je v Česku jen dvacet párů

Raroh velký je v Česku kriticky ohrožený
Raroh velký je v Česku kriticky ohrožený | autor: lesycr.cz

Kriticky ohrožené rarohy velké vypustili tento týden lesníci v Hradci Králové do volné přírody. Vypouštění v zajetí odchovaných ptáků probíhá v krajském městě už minimálně dvacet let. Lesníci se tak snaží zachránit vymírající populaci dravých ptáků, kteří dříve v Česku patřili mezi tradiční dravce. Dnes už je zahlédnete na obloze spíše výjimečně. 

Trojice rarohů velkých vylétla do volné přírody v úterý 21. června. Vypustili je lesníci ze státního podniku Lesy ČR. Zhruba padesát dní staří dravci byli odchováni v zajetí v sokolnickém chovu. „V kleci plně dorostli a zvykli si na nové prostředí. Nyní se už sami naučí létat i lovit,“ řekl Petr Zvolánek z podniku Lesy ČR.

Za posledních dvacet let se tímto způsobem podařilo lesníkům do volné přírody dostat už padesátku ptáků z čeledi sokolovitých. Jen v Česku těchto dravců, kteří si živí především hlodavci a menšími ptáky, žije zhruba čtyřicet. „Rozšiřujeme tak populaci těchto kriticky ohrožených dravců,“ dodal Zvolánek. Česká republika bývala tradičním teritoriem rarohů, většina jich ale zahynula v důsledku používání jedovatého zemědělského přípravku DDT. V současnosti jich nejvíce rarohů sídlí především v Asii. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Na stavbu unikátního sídla v Hradci nyní nemají Lesy ČR peníze

Unikátní a velkorysá stavba nového sídla podniku Lesy České republiky v Hradci Králové se odsouvá na neurčito. Za to, že společnost bude i nadále sídlit ve starém paneláku ze 70. let, může kůrovcová kalamita. Lesy zkrátka musejí šetřit. Podle původních plánů obrovská dřevostavba…
Čtěte více

Policie opět navštívila Lesy ČR v Hradci Králové

Policejní razie, která ve čtvrtek zasáhla Úřad vlády v Praze a může být výrazným podnětem k destabilizaci české vlády, se dotkla také Hradce Králové – konkrétně sídla Lesů České republiky. Ještě po poledni tiskový mluvčí Lesů ČR tvrdil, že informace o policejním zásahu je…
Čtěte více

AKTUALIZOVÁNO: Protikorupční policie zasahovala v sídle Lesů ČR

Aktuálně: Podle deníku E15 jsou Lesy České republiky vyšetřovány v IT zakázkách především proto, aby se zjistilo, kde skončilo zhruba 340 milionů korun.  Jde o finance, které měly odejít na účty zahraničních společností se sdílem ve Švýcarsku. Podle E15 státní…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme