Štítky: | Lesy | Lesy ČR | sucho |

Na stavbu unikátního sídla v Hradci nyní nemají Lesy ČR peníze

Obrovská stavba zatím v Hradci stát nebude.
Obrovská stavba zatím v Hradci stát nebude. | autor: Sdružení architektů Chybík + Krištof associated ar

Unikátní a velkorysá stavba nového sídla podniku Lesy České republiky v Hradci Králové se odsouvá na neurčito. Za to, že společnost bude i nadále sídlit ve starém paneláku ze 70. let, může kůrovcová kalamita. Lesy zkrátka musejí šetřit. Podle původních plánů obrovská dřevostavba měla na Novém Hradci Králové stát už koncem příštího roku. V současné době není jasné, jestli se s projektem počká nebo se nad ním definitivně zavře voda. Informaci přináší iDNES.cz.

Suché léto a kůrovcová kalamita. Kvůli těmto skutečnostem Lesy ČR v Hradci Králové odvedou do státního rozpočtu mnohem méně a společnost musí šetřit. Kdyby vše šlo podle původních plánů, státní podnik by letos do státní kasy poslal zhruba 2,5 miliardy korun a na Novém Hradci Králové už by se schylovalo k stavbě.

Zatím není ani jisté, zda podnik stavební akci opráší, až se finančně zmůže, anebo od ní definitivně upustí. Sice stále trvá snaha společnosti dostat do cíle řízení směřující k povolení stavby, avšak demolice a vzápětí i růst nové budovy zcela jistě nezačne v polovině letošního roku, jak investor zamýšlel. „S realizací stavby v nejbližší době nepočítáme. Důvodem je především nutnost směřovat maximum finančních prostředků do ochrany a pěstování lesa. Naším cílem je získat stavební povolení a odložit realizaci projektu na pozdější dobu, případně projekt prodat,“ řekla iDNES.cz mluvčí podniku Eva Jouklová.

Současné sídlo společnosti je panelový dům bez zateplení, vzduchotechniky a podle společnosti je i staticky nestabilní.

Nová budova měla být unikátní. Projekt byl pojmenován Lesy v lese, na střechách zeleň a kolem by měl být park. Největší česká dřevostavba za více než půl miliardy asi pro 200 zaměstnanců měla vyrůst velmi rychle, když se s jejím otevřením počítalo už v příštím roce. Kolem centra měla vzniknout naučná stezka a zázemí pro vzdělávací aktivity. Zeleň měla být i uvnitř v centrálním foyer.

Přestože vysoké náklady byly podle kritiků mrhání veřejnými financemi, administrativní přípravy dosud pokračují a Lesy ČR už do přípravných prací vložily přes 20 milionů korun. Jestliže společnost stavbu odsune na neurčito, nebo ji prodá jinému zájemci, zůstane v nevyhovujících podmínkách novohradeckého panelového domu, anebo si postaví skromnější sídlo. Patrně zůstane u první možnosti. „Aktuálně zvažujeme různé možnosti dalšího postupu, nicméně stavba nového levnějšího sídla mezi nimi není,“ dodala Jouklová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Přestože prší více než loni, hradecké stromy dostanou zavlažovací vaky

Také letos hradecké technické služby rozmístí u stromů v Hradci Králové speciální zavlažovací vaky, pomocí kterých jsou dřeviny vyživovány plynule po dobu až devíti hodin. Loni se takto v Hradci Králové využívalo prvních třicet vaků, letos jich bude 150. Vaky město dostalo od…
Čtěte více

Hradec Králové dá 60 milionů do projektů na hospodaření s vodou

Jak chce Hradec Králové bojovat s dlouhodobým suchem? V následujících třech letech investuje téměř 60 milionů korun do opatření, která by měla přispět k zadržování vody v krajině na území města. Do roku 2022 chce vysadit novou zeleň, rekonstruovat jezírka, parky a…
Čtěte více

Stromy ve městě budou zavlažovat speciální vaky s vodou

Sucho. Toto slovo se v poslední době skloňuje příliš často. I letos to vypadá, jakoby se déšť Hradci vyhýbal. Vedení města se proto rozhodlo zeleni v ulicích trochu pomoci. Suchá období během léta by měly stromy nyní lépe překonávat díky zavlažovacím vakům. Městské technické…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme