La Película: Jdeme po vysoké kvalitě španělských filmů

La Película byla zahájena také v rytmu flamenca | Foto: J. Gangur
La Película byla zahájena také v rytmu flamenca | Foto: J. Gangur

La Película znamená ve španělštině film a v Hradci Králové událost, při které se poprvé zdejším divákům představí festival španělsky mluvených filmů. 

Od úterního zahajovacího večera až do čtvrtku 28. února tak patří královéhradecké atrové kino Centrál celkově už osmému ročníku festivalu španělských filmů, který nese název La Película. 

Festival La Palícula přináší filmy nejen ze Španělska, ale i z Mexika, Portugalska a z Latiské Ameriky. „Kinematografie španělsky mluvících zemí je dlouhodobě velice kvalitní a právem si získává čím dál více příznivců. Proto jsme velice rádi, že můžeme v Hradci Králové hostit vůbec poprvé festival La Película,“ řekl k filmové události Petr Vítek, současný provozovatel kina Centrál

Královéhradeckým divákům se v rámci festivalu představí sedm filmů. „Každý den promítáme dva filmy z přehlídky. Jedna z projekcí je mimo festivalovou nabídku, jedná se o film Snížek, bílý kožíšek, který je primárně určený pro děti,“ popsala filmovou nabídku Ilona Machová z Bio Central. 

Velkou výzvou pro diváky bude podle organizátorů festivalu film Sněhurka: Jiný příběh. „Je to silný příběh o tom, co hlavní hrdinka dokáže i přes úklady své macechy. Navíc je to obrazově nádherný film zasazený do španělského prostředí s nádhernými kostýmy. Film Sněhurka: Jiný příběh získal na 18 nominací na filmovou cenu Goya,“ přibližuje Ilona Machová jeden z filmů, který Centrál nabídne už ve středu večer.  

Dalším filmem, který z přehlídky pracovníci kina jednoznačně doporučují, je snímek s tématikou tance flamenco. „Film Flamenco Hoy je časosběrný pohled na flamenco, zachycuje jeho tradiční i moderní pojetí. V této inscenaci z roku 2011 se objevuje více než dvacet velmi talentovaných a uznávaných umělců mladé generace, kteří vystupují v brilantním živém představení, ze kterého sálá síla a energie. Je to rozhodně film na velké plátno,“ láká Ilona Machová k návštěvě kina také poslední festivalový den, tedy ve čtvrtek.

Na úterní zahajovací projekci dorazil také španělský velvyslanec Pascal Ignacio Navarro Ríos, kterého v Centrálu uvítal primátor města Hradce Králové Zdeněk Fink. Společně popřáli festivalu i divákům mnoho hezkých španělských zážitků. „Festival velice vítám a doufám, že tady v Hradci není naposledy. Jsem zároveň moc rád, že sem, do Centrálu, opět můžeme po tak dlouhé pauze chodit,“ podotknul primátor na adresu bývalého provozovatele kina.

Španělský velvyslanec pak vyjádřil díky za to, že se festival dostal také do Hradce Králové a i za to, že město přijímá více a více španělských turistů, studentů a nyní i kultury.

Program a další informace o filmovém festivalu La Película.

Program kina Bio Central

První festivalové projekce zaplnily sál Centrálu už v úterý První festivalové projekce zaplnily sál Centrálu už v úterý
Festival La Película uvítal v Hradci španělský velvyslanec a primátor Fink Festival La Película uvítal v Hradci španělský velvyslanec a primátor Fink
A nechybělo ani barevné pohoštění A nechybělo ani barevné pohoštění
Slavnostní zahájení festivalu doprovodily španělské tóny Slavnostní zahájení festivalu doprovodily španělské tóny
Flamenco zaplnilo svými rytmy kinokavárnu Flamenco zaplnilo svými rytmy kinokavárnu
Temperamentní hradecká učitelka flamenca Helena Plecháčková Temperamentní hradecká učitelka flamenca Helena Plecháčková

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
27.2.2013 12:45
el espanol (neregistrovaný)
Espnoles????
Kinematografie španělsky mluvících zemí je dlouhodobě velice kvalitní....to je pravda ale je viditelni že nemate na vyber filmy ani nevite jakej film sehnat....ale dobry napad

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecká kina a knihovna se 11. května probudí, divadlo zatím zůstane zavřené

Od pondělí 11. května mohopu některé instituce obnovit provoz, který byl zastaven kvůli koronavirové nákaze. Sály kulturních zaříezní se mohou zaplnit stovkou lidí, samozřejmě za dodržování určitých podmínek rozestupů a použití ochranných pomůcek. V Hradci například činnost…
Čtěte více

Omega minimalistická - královéhradecký fotoklub pořádá výstavu

Každoročně pořádá královéhradecký Fotoklub Omega klubovou výstavu, na níž prezentuje aktuální tvorbu svých členů. Po předchozích přehlídkách Omega pětiletá a Omega abstraktní přichází s novým tématem - Omega minimalistická. Výstava se uskuteční v únoru ve výstavní síni…
Čtěte více

Vedení Hradce chce šetřit na kultuře. Pořadatelé akcí se spojili a chtějí diskutovat

Škrty ve výši tří milionů na kulturním poli vyvolaly velmi negativní reakce pořadatelů akcí v Hradci Králové. Chtějí se společně bránit proti seškrtání dotací v programu Calendarium Regina. Ten sdružuje akce, které jsou podle zastupitelů a hodnotící komise důležitými pro město a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme