Štítky: | Křižovatka Fortna | fortna |

Křižovatka Fortna se otevře dříve, než to bylo v plánu

Důležitá křižovatka se za pár týdnů otevře.
Důležitá křižovatka se za pár týdnů otevře. | autor: MMHK

Křižovatka Fortna se pro řidiče a chodce předčasně otevře týden před Vánoci. Z trojramenné křižovatky se stala okružní, přibyly nové autobusové zálivy na přestupním terminálu a nový povrch získaly vozovka i přilehlé chodníky. Celá stavba by měla být kompletně dokončena a zkolaudována na jaře příštího roku, město vyšla na 63,6 milionu korun včetně DPH.

Zajištění předčasného užívání stavby schválila na svém zasedání v minulém týdnu rada města. „Je to vcelku logické, jelikož stavba již bude de facto dokončena, ale bude třeba ještě několik dalších měsíců řešit administraci stavby, dopracovat doklady a podobné formality. Stejně tak je od října do ledna ve zkušebním provozu také trolejové vedení. Bez dokončení těchto věcí nemůžeme stavbu zkolaudovat, proto jsme se přiklonili k jejímu předčasnému užívání,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha. První řidiči a chodci budou moci křižovatku a její zrenovované okolí využívat už během týdne před Vánoci, což je o několik týdnů dříve než se původně plánovalo.

Většina stavebních prací na křižovatce a přilehlém přestupním terminálu je již dokončená. „Na vozovkách byl již položen nový asfalt, zbývá dodláždit některé chodníky a doplnit městský mobiliář, jako jsou lavičky a odpadkové koše. V těchto dnech také probíhá výsadba zeleně. Během příštích týdnů budou na svá místa umístěny nové přístřešky autobusových zastávek,“ doplňuje náměstek Bláha. Doposud vozy veřejné dopravy, které se na Fortnu vrátily přednostně již v září, využívaly zastávku Zimní stadion na provizorních stanovištích. V prosinci se zastávky opět vrátí na svá místa tak, jako tomu bylo před rekonstrukcí.

Přeměna dopravního terminálu a křižovatky Fortna vyjde město na 63,6 milionu korun včetně DPH. Velkou část financí se ale podaří pokrýt z dotace, a to z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Dosáhnout by mohla až 43 milionů korun.

Spolu s křižovatkou Fortna a přestupním terminálem procházel generální opravou také přilehlý Moravský most. Technické služby Hradec Králové zde zajistily provedení antikorozního nátěru zábradlí, obnovu povrchu vozovky a chodníků a opravy mostních závěr. Do spodní části mostu pak byly umístěny sítě proti holubům. Práce zde byly dokončeny v říjnu, od té doby je most užíván chodci i autobusy. Ostatní vozidla jej budou moci začít plně využívat spolu se zprůjezdněním přestupního terminálu a okružní křižovatky Fortny.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Oprava Fortny uzavřela schodiště Bono publico

V souvislosti s úpravami křižovatky Fortny obyvatelé Hradce pocítili spoustu omezení. V současné době už se do oblasti vrátila MHD, nicméně opravy ještě úplně dokončené nejsou. Uzavřená je i příjemná zkratka z Velkého náměstí schodiště Bono publico. Budou se totiž opravovat…
Čtěte více

Fortnou projedou autobusy už v září, hotovo bude do konce roku

Na přelomu března a dubna byla zahájena rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortna pod schodištěm Bono publico v centru Hradce Králové. Křižovatku ulic Ignáta Herrmanna a Komenského již stavbaři přeměnili na kruhový objezd, téměř dokončené jsou také některé chodníky…
Čtěte více

Dotace pomohou při opravě Fortny, odlehčovací službě i při úpravě zeleně

Odlehčovací služba Honkova, přeměna křižovatky Fortna i úprava zeleně a veřejného prostranství v ulicích Kejzlarova, Mandysova a Benešova. Na tyto investiční akce se městu podařilo v nedávné době získat další rozhodnutí o poskytnutí dotace. Celkově by se mezi ně mělo rozdělit…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme