Štítky: | MHD | fortna |

Fortnou projedou autobusy už v září, hotovo bude do konce roku

Z křižovatky už je kruhák.
Z křižovatky už je kruhák. | autor: MMHK

Na přelomu března a dubna byla zahájena rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortna pod schodištěm Bono publico v centru Hradce Králové. Křižovatku ulic Ignáta Herrmanna a Komenského již stavbaři přeměnili na kruhový objezd, téměř dokončené jsou také některé chodníky v okolí i parkoviště u malé haly zimního stadionu. V následujících měsících budou ještě dokončeny autobusové zastávky, zasadí se nová zeleň a doplní veřejné osvětlení. Ačkoliv stavba bude kompletně hotová v závěru letošního roku, již od příštího týdne se sem na trasu vrátí autobusové linky MHD.

„Nová podoba křižovatky a přestupního terminálu naváže na opravený prostor před zimním stadionem, Otčenáškovy terasy a schodiště Bono publico. Ačkoliv si na novou podobu terminálu a křižovatky bude třeba chvíli zvykat, pevně věřím, že se bude všem líbit a ocení ji jak řidiči, tak cyklisté a chodci. Právě těch se zde denně pohybují tisíce a nová úprava lokality jim zajistí bezpečnější cestu,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek.

Úplně hotovo bude na konci roku

Stavební práce zatím pokračují podle stanoveného harmonogramu. Stavbaři již dokončili kruhový objezd, také některé chodníky a parkoviště před sportovní halou. „V těchto dnech pokračují práce na zpevnění a opravě okolních chodníků. Dojde ještě k úpravě ulice u biskupského gymnázia. Na podzim pak budeme pokračovat s budováním nových autobusových zastávek, bude třeba osadit přístřešky a označníky,“ popisuje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha. Vysázena bude ještě nová zeleň a instalováno veřejné osvětlení. Stavebně by tato investiční akce měla být hotová do konce letošního roku, poté bude řešena kolaudace. Doposud již bylo proinvestováno přibližně 28 milionů korun. Celá tato rekonstrukce vyjde město na 63,6 milionu korun včetně DPH.

Město bude většinu nákladů na opravu přestupního terminálu a křižovatky financovat prostřednictvím dotace „Na jaře jsme získali rozhodnutí o poskytnutí dotace z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace na obměnu dopravního terminálu, a to ve výši přibližně 21 milionů korun. V červenci jsme pak dostali druhé rozhodnutí o poskytnutí dotace, tentokrát na rekonstrukci křižovatky Fortna. Dosáhnout by měla až do výše 22 milionů korun,“ říká náměstkyně primátora pro oblast městských dotací Monika Štayrová.

Autobusy pojedou už od září

První řidiči osobních automobilů by se po nově předělaném úseku mohli projet na přelomu roku. Už od 1. září se sem ale vrátí třináct linek MHD, projíždět již budou nově zrekonstruovanou křižovatkou. Týká se to linek č.: 2, 4, 16, 18, 19, 21, 23, 27, 33, 16Š, 23Š, 53 a 54. „Autobusové linky MHD budu i nadále zastavovat na náhradních zastávkách, jelikož ty původní se nyní kompletně předělávají. Trolejbusy by se na trasu měly vrátit také, ale až o měsíc později. Ačkoliv je trolejové vedení již dokončeno, tak jej spustíme až v momentě, kdy bude dokončena oprava Moravského mostu. Jde nám především o bezpečnost,“ doplňuje náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Některé linky MHD budou jezdit podle "taktového" řádu

Od 1. září budou některé linky hradecké MHD jezdit podle nového jízdního řádu. Hlavní změnou bude jejich zpravidelnění, kdy budou v jednotlivých částech dne jezdit v pravidelných pevných intervalech, tzv. taktech. Tyto úpravy hradecký dopravní podnik plánuje na dvaceti vybraných…
Čtěte více

Linka číslo 4 a 8 nebude v Hradci jezdit celý srpen. Podnik nemá řidiče

S ohledem na nedostatek řidičů MHD muselo město spolu s Dopravním podnikem města Hradce Králové dočasně přerušit provoz dvou vybraných hradeckých linek č. 4 a 8. Linky nebudou jezdit od začátku do konce měsíce srpna. Nedostatek řidičů se hradecký dopravní podnik snaží dlouhodobě…
Čtěte více

Hradecké městské spoje budou od zítřka jezdit jako o prázdninách

Hradecký dopravní podnik zavádí prázdninový provoz městských spojů již od června. Důvodem je především personální situace u řidičů, kterou městský dopravce již několik týdnů řeší výpomocí kolegů z technicko-hospodářských pozic nebo ze servisních dílen. Cestující se tak od středy…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme