Koalice odmítla zachránit hotel Černigov, demoliční výměr platí

Demolice hotelu Černigov v Hradci Králové se odkládá už několik let.
Demolice hotelu Černigov v Hradci Králové se odkládá už několik let. | autor: hotelcernigovhradeckralove.com

Demolice hotelu Černigov se už několik let odkládá, ale poslední nápad Změny pro Hradec a Zelených, aby město Hradec Králové hotel i přilehlé pozemky odkoupilo, shodili koaliční partneři ze stolu. Cena za takovou transakci by byla podle hnutí ANO a ODS příliš vysoká, uvedl Hradecký deník.

Ještě na podzim Adam Záruba doufal, že by nové vedení města mohlo hotel Černigov přece jen zachránit. „Myslím si, že pokud bude mít město prozíravější zastupitele, mělo by zvážit i možnost získání budovy hotelu a přilehlých pozemků do svého majetku,“ napsal Záruba před komunálními volbami. Přestože se jeho uskupení stalo součástí nové vládnoucí koalice a sám Záruba radním, podporu u partnerů nenašel.

„Snažili jsme se to otevřít při koaličních jednáních, bohužel jsme však ani u jednoho z koaličních partnerů nenašli podporu. Dávali jsme ke zvážení dvě možnosti - pozemky a hotel buď odkoupit, nebo je směnit za jiné pozemky města,“ řekl Deníku Záruba, který za záchranu hotelu bojoval dlouhé roky. 

Podle náměstkyně za hnutí ANO Moniky Štayrové jsou prostředky v rozpočtu na investice omezené. A cena by zde byla příliš vysoká. Koupit hotel s již platným demoličním výměrem a na poslední chvíli ho zachránit, by bylo pro město velmi složité. Je otázkou, zda by o tom chtěl současný majitel vůbec jednat. S hotelem má totiž úplně jiné plány. „Naše myšlenka byla taková, že bychom se o jednání aspoň měli pokusit. Teď už by ale hotelu mohl zřejmě pomoct jedině zázrak,“ doplnil Záruba.

Černigov nahradí obří komplex

Přestože má majitel budovy, společnost CPI, už více než dva roky platný demoliční výměr, demolice se stále odkládá a hotel Černigov zatím funguje. „Proč strhávat stavbu, která nějakým způsobem zatím funguje. Pokud nemáme krok B, nebudeme přeci dělat krok A,“ vysvětloval loni mluvčí CPI, že společnost čeká na získání stavebního povolení pro nový hotel Clarion, který má Černigov nahradit.

Hotel Clarion je přitom jen částí celého plánovaného projektu s názvem Rieger Plaza. Ten kromě čtyřhvězdičkového hotelu se 162 pokoji počítá i s kongresovým sálem až pro 700 osob, administrativní částí s rozměry přes 12 tisíc metrů čtverečních a obchody s plochou pod 2 tisíce metrů čtverečních. Pro podzemní parkování zde bude postaveno na 241 parkovacích míst.

„V tuto chvíli máme zajištěného operátora pro hotelovou část. Vedle toho probíhá řada jednání s potenciálními nájemci části administrativní,“ řekl Deníku tiskový mluvčí CPI Jakub Velen.

V minulých měsících developerská firma ve schvalovacím procesu pokročila. Podařilo se jí konečně získat územní rozhodnutí. „Koncem listopadu nabylo územní rozhodnutí na projekt Rieger Plaza právní moci,“ potvrdil Velen. Termín demolice a začátek stavby nového komplexu mluvčí CPI nijak neupřesnil. „Stavební práce budou načasovány tak, aby po získání stavebního povolení přímo navazovaly na demolice a co nejméně omezovaly okolí,“ uvedl Velen.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
29.7.2019 09:59
Pešková Agnesa (neregistrovaný)
komentář
proč má být v HK hotel s cizím názvem Rieger Plaza ? my jsme v Čechách tak pojmenovat po významné osobě ,nebo hory ,řeky ,nelíbí se mě cizí názvy v Paříži taky nemají název hotelu Labe s Orlicí ,nebo Orlické podhůří

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Sokolovna na Pouchově už neexistuje. Nová sportovní hala se však zatím nestaví

Sokolovna na Pouchově už je minulostí. Během července ji se zemí srovnala těžká technika. Sportovcům sloužila více než 70 let. Demolice stála radnici necelé čtyři miliony korun bez DPH. Sokolovnu má nahradit nová sportovní hala. Město na ní sice má už dlouhé měsíce stavební…
Čtěte více

Sokolovna na Pouchově půjde k zemi, místo ní vyroste moderní sportoviště

Sokolovnu na královéhradeckém Pouchově, která je stará 70 let a je v žalostném stavu, letos čeká demolice. Na jejím místě chce město vybudovat nové moderní sportoviště, přičemž náklady na jeho výstavbu by podle informací Českého rozhlasu Hradec Králové neměly přesáhnout 50…
Čtěte více

Ani letos hotel Černigov nepůjde k zemi, demolice se odkládá

Demolice hotelu Černigov v Hradci Králové se stále odkládá. Podle nejnovějšího vyjádření vlastníka se začne bourat nejdříve příští rok. Zároveň je jasné, že na záchranu budovy z roku 1975 už je příliš pozdě a že developer na místě nejvyšší hradecké budovy postaví nový…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme