Kaštanová alej půjde i přes odpor k zemi. Město chce vysadit novou

Kaštanová alej v Opatovické ulici v Hradci Králové získala titul Alej roku 2016.
Kaštanová alej v Opatovické ulici v Hradci Králové získala titul Alej roku 2016. | autor: http://kastanka-hk.cz/

Definitivně skončilo jednání města o zachování kaštanové aleje na Pražském Předměstí v Hradci Králové. Staleté stromy půjdou k zemi. Nevyšla totiž možnost posunu připravované druhé železniční koleje směrem na Pardubice, protože v těch místech bude město stavět zařízení s odlehčovací službou v Honkově ulici. Radnice ale plánuje vysadit alej novou.

Podle plánu Správy železnic (SŽ) má druhé koleji ustoupit kaštanová alej v Opatovické ulici. S tím ale nesouhlasili místní obyvatelé ze spolku Kaštanka. Město Hradec Králové proto zahájilo jednání s oběma stranami už v roce 2016 s cílem prověřit možnost vedení nové koleje na druhé straně od kaštanové aleje. Tato varianta se nyní ukázala jako neproveditelná, oznámili zástupci města.

Kaštanové stromořadí zvítězilo v anketě Alej roku 2016. Spolek Kaštanka se už léta snaží zabránit vykácení vítězné aleje kvůli rozšiřování železniční tratě směrem na Pardubice

Stavba Odlehčovací služby Honkova má prioritu

Někteří majitelé, kteří na severozápadní straně železničního koridoru mají své pozemky, odmítli jejich prodej. Ale především na severozápadní straně koridoru je také naplánována stavba Odlehčovací služby Honkova, na kterou již má město zhotovitele. Výstavbu odlehčovací služby i plánované zavedení druhé koleje podporuje většina zastupitelů města.

„Situace se zdá být poněkud složitá, a to vzhledem k tomu, že město v zájmu zachování aleje začalo vyjednávat se Správou železnic a majiteli pozemků v zahrádkářské osadě již v roce 2016. V jednáních jsme pokračovali, ale po prověření možného nového trasování železnice jsme zjistili, že takto by došlo ke kolizi s dlouhodobým záměrem výstavby Odlehčovací služby Honkova. Zároveň jsme dospěli k závěru, že tato varianta již není možná, protože zařízení s odlehčovací službou v Honkově ulici je pro nás prioritou,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

„Všechny zúčastněné strany, tedy jak Správa železnic, tak spolek Kaštanka, počítali v dané lokalitě s možností výstavby Odlehčovací služby Honkova. Nyní jsme došli k závěru, že není možné ohrozit prakticky největší investiční akci se záměrem vzniku zázemí pro rozvoj sociálních služeb za posledních třicet let. Posun trati by bez ohledu na tento záměr nebylo jednoduché realizovat, jelikož majitelé pozemků na severozápadní straně železničního koridoru je odmítají prodat. Budova odlehčovací služby je nyní naprojektována tak, že je 30 metrů od osy stávající železnice, což je nejmenší tolerovaná vzdálenost stanovená zákonem, a mezi budovu a trať je možné umístit pouze parkoviště, jak je také zatím v plánu. S celkovým umístěním budovy už není možné nijak manipulovat, jelikož z druhé strany je stavba ohraničena Honkovou ulicí. Jednání se spolkem Kaštanka i nadále pokračují, ale v tuto chvíli jsme již uzavřeli možnost variantního posunu druhé koleje. Jednáme s nimi mimo jiné o možnostech přechodu železnice nebo křížení Kuklenské ulice,“ doplnil investiční náměstek primátora Jiří Bláha.

Ovšem zástupci spolku Kaštanka nesouhlasí a šli si to se zástupci města vyříkat na zasedání zastupitelstva. „Při žádném jednání zastupitelů s představiteli spolku nebyla výstavba odlehčovacího domu v Honkově ulici zmiňována jako překážka. Zdá se, že tato akce je nekoncepční, neprofesionální, nepřipravená, ukvapená a bez ohledu na způsobené ekologické a sociální škody,“ uvedla podle serveru iDNES.cz členka spolku Miroslava Vodičková.

Město vysadí v Družstevní ulici novou zeleň

Část Kaštanové aleje na Pražském Předměstí by měla v budoucnu nahradit nová zeleň. „Záleží nám na tom, aby v lokalitě bylo zachováno maximum zeleně. Připravujeme proto projekt výsadby nové aleje, který by zaplatilo město Hradec Králové. Stejně tak Správě železnic doporučíme vhodné náhradní výsadby v lokalitě. Tyto návrhy chci diskutovat s místními obyvateli,“ řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek.

Novou alej radnice vysadí v Družstevní ulici na Pražském Předměstí. Pro ni má radnice již vytipované pozemky, které jsou v majetku města a jsou v těsném sousedství původní kaštanové aleje. Rada města už schválila zadání projektové dokumentace, jejíž zpracování vyjde na zhruba 155 tisíc korun.

„Zvažovali jsme různé varianty, kde by mohla být vysazena nová kaštanová alej, jako nejlepší se nám zatím jeví plocha lemující Družstevní ulici. Vysázeno by zde mohlo být zhruba 36 stromů tak, aby pomyslně vznikla nová alej. Celkově by mohla být lokalita o rozsahu 1550 m² oživena nejen stromy, ale také vzrostlými keři, lavičkami, odpadkovými koši a stojany na kola," říká Martin Hanousek, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec ozdobí sedm stovek nových stromů

Po celém městě se pravidelně udržuje zeleň. Zatímco staré a nemocné stromy se kácejí, nové se vysazují. Letos už tato pravidelná podzimní výsadba začala koncem října, vysázeno má být po městě více než 700 nových stromů. Ačkoliv Hradec patří mezi města s pestrou druhovou skladbou…
Čtěte více

Odlehčovací službu chce město provozovat samo. K organizaci, která pomáhala s projektem, se obrátilo zády

V Honkově ulici probíhají od května letošního roku práce na vzniku nového zázemí odlehčovací služby. Nejprve byly zahájeny bourací práce, po jejich dokončení bude v září zahájena samotná stavba, která má být dokončena v roce 2021. Město již v současné době řeší provozovatele…
Čtěte více

Stavba nového domu s odlehčovací službou v Honkově ulici byla zahájena

Stavba nového domu s odlehčovací službou byla v v pondělí zahájena. Dům bude mít kapacitu 35 lůžek. Stavební práce má na starosti společnost STRABAG a.s. Stavět se bude až do roku 2021. Jedna z největších investičních akcí města Hradce Králové bude stát 115,7 milionu korun…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme