Štítky: | Volby Hradec Králové | koronavirus |

K volbám s rouškou a vlastní propiskou. Půjde volit i z auta

Ilustrační foto
Ilustrační foto | autor: commons.wikimedia.org

O tom, kdo zasedne v novém zastupitelstvu kraje, rozhodnou občané 2. a 3. října. Volba senátora proběhne ve stejném termínu a případné druhé kolo pak 9. a 10. října. Volit se v Hradci Králové bude v 85 volebních okrscích. V souladu s protiepidemickými opatřeními bude možné využít i zvláštní způsoby hlasování, například hlasování z auta určené pro voliče v karanténě.

Obálky s hlasovacími lístky by měli lidé dostat do 29. září do svých schránek, k dispozici budou také ve volebních místnostech. „Ty budou v pátek 2. října otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu 3. října pak od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo volby senátora proběhne za týden 9. a 10. října ve stejném čase jako první kolo,“ říká vedoucí správního odboru hradeckého magistrátu Terézia Vitáková. K tomu, abyste mohli volit potřebujete občanský průkaz nebo pas.

Při hlasování ve volebních místnostech bude třeba dodržovat hygienicko-protiepidemická opatření jako nasazená rouška nebo obdobná ochrana úst a nosu po celou dobu s výjimkou okamžiku, kdy voliče volební komise vyzve k jejímu sejmutí pro účely identifikace. V každé volební místnosti budou připravené desinfekční prostředky na ruce, stejně tak budou volební komise pravidelně dezinfikovat prostory. V místnosti bude nutné dodržovat vyznačené nebo přiměřené rozestupy. Doporučeno je také přinést si vlastní psací potřeby pro případnou úpravu hlasovacího lístku.

Ze závažných důvodů (například úraz nebo dlouhodobá nemoc) může volič požádat o hlasování v místě svého trvalého bydliště. O přenosnou volební schránku lze v Hradci Králové žádat na Magistrátu města Hradec Králové.

Vzhledem k současné pandemické situaci je možné pro tyto volby využít zvláštní způsoby hlasování, které jsou určené pro osoby, jimž nařídila karanténu nebo izolaci z důvodu onemocnění covid-19 krajská hygienická stanice nebo praktický lékař. Hlasování je umožněno i voličům umístěným v zařízeních, která byla rozhodnutím hygienické stanice uzavřena. „V případě karantény nebo izolace z důvodu onemocnění covid-19 mohou voliči využít hlasování z auta u volebního stanoviště, tedy takzvané drive-in hlasování. V Hradci Králové bude toto stanoviště zřízeno v areálu magistrátu města s vjezdem ze Šimkovy ulice. Stanoviště bude uzpůsobeno pro průjezd motorového vozidla,“ doplňuje Vitáková. Takto může volič hlasovat ve středu 30. září od 7 do 15 hodin, v případě druhého kola senátních voleb pak 7. října ve stejném čase. „Ti, kteří nemohou využít způsob drive-in hlasování, mohou hlasovat do zvláštní přenosné volební schránky. O to bude nutné požádat, což je možné do 1. října do 20 hodin, a to na speciální telefonní lince krajského úřadu,“ informuje Vitáková. Toto hlasování bude probíhat od pátku od 7 hodin do soboty volebního týdne do 14 hodin. Volit budou moci také lidé, kteří se nacházejí v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno. Krajský úřad do nich vyšle speciální komisi pro hlasování. Takto hlasovat bude možné od čtvrtka 1. října od 7 hodin do pátku 2. října do 18 hodin.

O hlasy voličů do 45členného zastupitelstva Královéhradeckého kraje se uchází dvanáct stran a hnutí. Volič si vybere pouze jeden hlasovací lístek strany a na něm může zakroužkovat pořadové číslo u čtyř kandidátů, kterým dá preferenční hlasy. O post senátora se v hradeckém volebním obvodu uchází jedenáct kandidátů a volič si může v každém kole zvolit jen jeden hlasovací lístek, to znamená jednoho kandidáta.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Na školách v kraji se potvrdilo pouze 11 případů covid-19. S testováním se už přestalo

Minulý týden skončilo testování ve školách. V Královéhradeckém kraji testy ukázaly minimum případů nákazy covid-19. Z více jak 163 tisíc provedených testů vyšlo pozitivně pouze 38. PCR testy následně potvrdily 11 nakažených.
Čtěte více

Hradecká fakultní nemocnice podala více než 150 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru

Očkovací centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové překonalo hranici 150 000 podaných dávek vakcíny proti COVID-19 a pokračuje v průběžném očkování předem registrovaných zájemců. Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat bez registrace mohou využít v pracovních dnech od 13:00 do 18…
Čtěte více

Hradecká nemocnice otevře v OC Atrium očkovací centrum bez nutnosti předchozí registrace

Nové očkovací centrum, které umožní aplikaci vakcíny proti COVID-19 předem neregistrovaným zájemcům, začne od středy 28. července fungovat v Obchodním centru Atrium v Hradci Králové. Centrum bude v provozu v pracovních dnech od 13:00 do 18:00 hodin a zájemci o očkování ho…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme