Štítky: | Volby Hradec Králové | koronavirus |

K volbám s rouškou a vlastní propiskou. Půjde volit i z auta

Ilustrační foto
Ilustrační foto | autor: commons.wikimedia.org

O tom, kdo zasedne v novém zastupitelstvu kraje, rozhodnou občané 2. a 3. října. Volba senátora proběhne ve stejném termínu a případné druhé kolo pak 9. a 10. října. Volit se v Hradci Králové bude v 85 volebních okrscích. V souladu s protiepidemickými opatřeními bude možné využít i zvláštní způsoby hlasování, například hlasování z auta určené pro voliče v karanténě.

Obálky s hlasovacími lístky by měli lidé dostat do 29. září do svých schránek, k dispozici budou také ve volebních místnostech. „Ty budou v pátek 2. října otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu 3. října pak od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo volby senátora proběhne za týden 9. a 10. října ve stejném čase jako první kolo,“ říká vedoucí správního odboru hradeckého magistrátu Terézia Vitáková. K tomu, abyste mohli volit potřebujete občanský průkaz nebo pas.

Při hlasování ve volebních místnostech bude třeba dodržovat hygienicko-protiepidemická opatření jako nasazená rouška nebo obdobná ochrana úst a nosu po celou dobu s výjimkou okamžiku, kdy voliče volební komise vyzve k jejímu sejmutí pro účely identifikace. V každé volební místnosti budou připravené desinfekční prostředky na ruce, stejně tak budou volební komise pravidelně dezinfikovat prostory. V místnosti bude nutné dodržovat vyznačené nebo přiměřené rozestupy. Doporučeno je také přinést si vlastní psací potřeby pro případnou úpravu hlasovacího lístku.

Ze závažných důvodů (například úraz nebo dlouhodobá nemoc) může volič požádat o hlasování v místě svého trvalého bydliště. O přenosnou volební schránku lze v Hradci Králové žádat na Magistrátu města Hradec Králové.

Vzhledem k současné pandemické situaci je možné pro tyto volby využít zvláštní způsoby hlasování, které jsou určené pro osoby, jimž nařídila karanténu nebo izolaci z důvodu onemocnění covid-19 krajská hygienická stanice nebo praktický lékař. Hlasování je umožněno i voličům umístěným v zařízeních, která byla rozhodnutím hygienické stanice uzavřena. „V případě karantény nebo izolace z důvodu onemocnění covid-19 mohou voliči využít hlasování z auta u volebního stanoviště, tedy takzvané drive-in hlasování. V Hradci Králové bude toto stanoviště zřízeno v areálu magistrátu města s vjezdem ze Šimkovy ulice. Stanoviště bude uzpůsobeno pro průjezd motorového vozidla,“ doplňuje Vitáková. Takto může volič hlasovat ve středu 30. září od 7 do 15 hodin, v případě druhého kola senátních voleb pak 7. října ve stejném čase. „Ti, kteří nemohou využít způsob drive-in hlasování, mohou hlasovat do zvláštní přenosné volební schránky. O to bude nutné požádat, což je možné do 1. října do 20 hodin, a to na speciální telefonní lince krajského úřadu,“ informuje Vitáková. Toto hlasování bude probíhat od pátku od 7 hodin do soboty volebního týdne do 14 hodin. Volit budou moci také lidé, kteří se nacházejí v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno. Krajský úřad do nich vyšle speciální komisi pro hlasování. Takto hlasovat bude možné od čtvrtka 1. října od 7 hodin do pátku 2. října do 18 hodin.

O hlasy voličů do 45členného zastupitelstva Královéhradeckého kraje se uchází dvanáct stran a hnutí. Volič si vybere pouze jeden hlasovací lístek strany a na něm může zakroužkovat pořadové číslo u čtyř kandidátů, kterým dá preferenční hlasy. O post senátora se v hradeckém volebním obvodu uchází jedenáct kandidátů a volič si může v každém kole zvolit jen jeden hlasovací lístek, to znamená jednoho kandidáta.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Nemocnice má k dispozici inovovanou vakcínu proti COVID-19. Zájem o ni příliš není

Hradecká fakultní nemocnice už očkuje zájemce inovovanou vakcínou proti COVID-19 od společnosti Pfizer/BioNTech. Očkovací centrum současně rozšiřuje svou provozní dobu na každý pracovní den, v posledních týdnech se s ohledem na zájem veřejnosti očkovalo pouze dva dny v týdnu.…
Čtěte více

Pacientů s covidem v hradecké fakultní nemocnici ubývá

Počet pacientů hospitalizovaných v hradecké fakultní nemocnici s onemocněním COVID-19 i nadále klesá. Začátkem dubna jich bylo v nemocnici hospitalizováno zhruba pět desítek, zatímco na začátku března se číslo pohybovalo kolem 75. Nemocnice připravuje od příštího týdne postupný…
Čtěte více

Po dvou letech přijdou děti k zápisu osobně, hradecké školy přijmou i žáky z Ukrajiny

V Hradci Králové se letos zápisy do prvních tříd základních škol uskuteční v pátek 8. dubna a v sobotu 9. dubna. Děti tak po dvou letech pandemie koronaviru přijdou do školy osobně. Hradecké školy budou přijímat i děti z Ukrajiny. Ty budou mít v Hradci Králové zápis 17. června.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme