Štítky: | Volby Hradec Králové | koronavirus |

K volbám s rouškou a vlastní propiskou. Půjde volit i z auta

Ilustrační foto
Ilustrační foto | autor: commons.wikimedia.org

O tom, kdo zasedne v novém zastupitelstvu kraje, rozhodnou občané 2. a 3. října. Volba senátora proběhne ve stejném termínu a případné druhé kolo pak 9. a 10. října. Volit se v Hradci Králové bude v 85 volebních okrscích. V souladu s protiepidemickými opatřeními bude možné využít i zvláštní způsoby hlasování, například hlasování z auta určené pro voliče v karanténě.

Obálky s hlasovacími lístky by měli lidé dostat do 29. září do svých schránek, k dispozici budou také ve volebních místnostech. „Ty budou v pátek 2. října otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu 3. října pak od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo volby senátora proběhne za týden 9. a 10. října ve stejném čase jako první kolo,“ říká vedoucí správního odboru hradeckého magistrátu Terézia Vitáková. K tomu, abyste mohli volit potřebujete občanský průkaz nebo pas.

Při hlasování ve volebních místnostech bude třeba dodržovat hygienicko-protiepidemická opatření jako nasazená rouška nebo obdobná ochrana úst a nosu po celou dobu s výjimkou okamžiku, kdy voliče volební komise vyzve k jejímu sejmutí pro účely identifikace. V každé volební místnosti budou připravené desinfekční prostředky na ruce, stejně tak budou volební komise pravidelně dezinfikovat prostory. V místnosti bude nutné dodržovat vyznačené nebo přiměřené rozestupy. Doporučeno je také přinést si vlastní psací potřeby pro případnou úpravu hlasovacího lístku.

Ze závažných důvodů (například úraz nebo dlouhodobá nemoc) může volič požádat o hlasování v místě svého trvalého bydliště. O přenosnou volební schránku lze v Hradci Králové žádat na Magistrátu města Hradec Králové.

Vzhledem k současné pandemické situaci je možné pro tyto volby využít zvláštní způsoby hlasování, které jsou určené pro osoby, jimž nařídila karanténu nebo izolaci z důvodu onemocnění covid-19 krajská hygienická stanice nebo praktický lékař. Hlasování je umožněno i voličům umístěným v zařízeních, která byla rozhodnutím hygienické stanice uzavřena. „V případě karantény nebo izolace z důvodu onemocnění covid-19 mohou voliči využít hlasování z auta u volebního stanoviště, tedy takzvané drive-in hlasování. V Hradci Králové bude toto stanoviště zřízeno v areálu magistrátu města s vjezdem ze Šimkovy ulice. Stanoviště bude uzpůsobeno pro průjezd motorového vozidla,“ doplňuje Vitáková. Takto může volič hlasovat ve středu 30. září od 7 do 15 hodin, v případě druhého kola senátních voleb pak 7. října ve stejném čase. „Ti, kteří nemohou využít způsob drive-in hlasování, mohou hlasovat do zvláštní přenosné volební schránky. O to bude nutné požádat, což je možné do 1. října do 20 hodin, a to na speciální telefonní lince krajského úřadu,“ informuje Vitáková. Toto hlasování bude probíhat od pátku od 7 hodin do soboty volebního týdne do 14 hodin. Volit budou moci také lidé, kteří se nacházejí v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno. Krajský úřad do nich vyšle speciální komisi pro hlasování. Takto hlasovat bude možné od čtvrtka 1. října od 7 hodin do pátku 2. října do 18 hodin.

O hlasy voličů do 45členného zastupitelstva Královéhradeckého kraje se uchází dvanáct stran a hnutí. Volič si vybere pouze jeden hlasovací lístek strany a na něm může zakroužkovat pořadové číslo u čtyř kandidátů, kterým dá preferenční hlasy. O post senátora se v hradeckém volebním obvodu uchází jedenáct kandidátů a volič si může v každém kole zvolit jen jeden hlasovací lístek, to znamená jednoho kandidáta.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Domov pro seniory U Biřičky je v karanténě. Protestuje se tam 550 lidí

V Domově U Biřičky v Hradci Králové se již podruhé vyskytla nákaza COVID-19, konkrétně u klientky, která je nyní hospitalizována ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Původ nákazy se nepodařilo zjistit. V následujících třech dnech nechá vedení domova otestovat 550 osob. Hradecká…
Čtěte více

Některé hradecké školky musí kvůli nedostatku personálu zavřít, na odbor dopravy jen s rezervací

Tři z jednadvaceti městem zřizovaných mateřských škol v Hradci Králové musely z personálních důvodů zavřít. Zavřená je školka Sluníčko, Čtyřlístek a Zvoneček. Kvůli nařízení vlády a epidemiologické situaci jsou zavřené i základní školy a umělecké školy, stejně jako…
Čtěte více

V hradecké nemocnici leží asi 40 pacientů s COVID-19. Omezují se některé operace

Koronavir se nevyhnul ani hradecké fakultní nemocnici. V ní však situace zatím není vážná jako v některých jiných nemocniciích v republice. Zatím se eviduje COVID-19 asi u třiceti zaměstnanců. V hradecké nemocnici pracuje celkem 5 tisíc lidí. Velké množství zaměstnanců je však v…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme