V hradecké nemocnici se plní lůžka infekčního oddělení, přetlak je i u testování na koronavirus

Nemocnici docházejí lůžka na infekčním oddělení.
Nemocnici docházejí lůžka na infekčním oddělení. | autor: FNHK

Hradecké fakultní nemocnici docházejí kvůli navyšování případů počtu pacientů s koronavirem lůžka na infekčním oddělení . Disponuje 25 lůžky, přičemž je tam v současné době hospotalizováno 18 pacientů. Další dva pacienti jsou připojeni na KARIM (Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny) na ventilačním přístroji. Nemocnice jako jediná v kraji disponuje infekčním oddělením. Pomoci má Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje. Informaci přináší Hradecký deník.

„V současné době je na naši infekční klinice, kde je pro covidové případy vyčleněno 25 lůžek, hospitalizováno 18 pacientů. Další dva pacienti jsou na KARIM připojeni na ventilačním přístroji,“ informoval ředitel hradecké fakultní nemocnice Vladimír Palička, který proto požádal hejtmanství, respektive Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, zda by mu nepomohl s lehčími případy tohoto onemocnění a nevytvořil pro ně lůžka ve svých nemocnicích.

„Jsme nadále schopni přijmout další pacienty, ale máme své limity a v případě, že by nám holding nemohl pomoci, popřípadě i přes pomoc by dále lůžka chyběla, museli bychom omezit základní zdravotní péči. Ale vypadá to na domluvu a některé krajské nemocnice nám pomohou s pacienty, jejichž stav je sice lehčí, ale stejně potřebují nemocniční péči,“ dodal Vladimír Palička a nastínil i černý scénář, kdy by už ani krajské nemocnice nemohly navýšit covid lůžka.

„První krok by byl, že pro tyto potřeby uzavřeme prostory plicní kliniky a provizorně ji přemístíme. Kapacita lůžek je v naší nemocnici dostatečná, ale kvůli pacientům s covidem bychom případně byli nuceni uzavřít i další oddělení a omezit tak základní zdravotní péči. Vidíme však možnost dobré spolupráce.“

Černý scénář se však podle hejtmana Jiřího Štěpána nenaplní. „V úterý se uskutečnilo jednání mezi fakultní nemocnicí, námi, holdingem a záchrannou službou, kdy výstupem bylo, že jsem sdělil Zdravotnickému holdingu, že musí předložit plán jaká lůžka a na kterých odděleních budou pro tyto případy vyčleněna. Musíme ten systém vzájemné výpomoci co nejdříve uvést v život,“ uvedl Jiří Štěpán.

Ale protože žádná krajská nemocnice nedisponuje infekčním, ani plicním oddělením, tak o lidi v nejvážnější stavu se dál bude starat fakultní nemocnice v Hradci. Další nemocnice se postarají o pacienty, kteří potřebují pomoci, ale nejsou v tak vážném stavu.

V krajských nemocnicích se tak celkem vyčlenilo 14 lůžek. Sedm lůžek bude v Oblastní nemocnici Náchod, pět v Oblastní nemocnici Trutnov a dvě v Městské nemocnici Dvůr Králové.

V případě těžšího průběhu vyžadujícího ať již napojením pacienta na plicní podporu či mimotělní oběh budou i nadále tito pacienti léčeni ve fakultní nemocnici.

Pokud by se situace zhoršovala, je ještě možné zapojit i náchodské ARO, které je plicními ventilátory dovybaveno.

Kromě problému s lůžky řeší vedení hradecké nemocnice i testování lidí. Fakultní nemocnice proto v minulých dnech požádala o pomoc Armádu ČR. Na odpověď však zatím čeká.

„Potřebovali jsme materiálně navýšit kapacity odběrových míst. Od Armády ČR jsme však písemnou odpověď prozatím nedostali. Proto jsme zatím z našich zdrojů vytvořili druhé odběrové místo, ale poptávka i tak převyšuje nabídku,“ řekl Vladimír Palička a pro ilustraci dodal, že v současné době se denně průměrně odebere více než 500 vzorků. „Při této příležitosti bych rád požádal všechny občany, aby využili náš rezervační systém, a zbytečně odběrová místa nezahlcovali.“

Obdobná čísla u testování vykazuje i zdravotnický holding: „U nás se průměrně udělá na 600 testů denně.“ informovala ředitelka holdingu Ivana Urešová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Na školách v kraji se potvrdilo pouze 11 případů covid-19. S testováním se už přestalo

Minulý týden skončilo testování ve školách. V Královéhradeckém kraji testy ukázaly minimum případů nákazy covid-19. Z více jak 163 tisíc provedených testů vyšlo pozitivně pouze 38. PCR testy následně potvrdily 11 nakažených.
Čtěte více

Hradecká fakultní nemocnice podala více než 150 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru

Očkovací centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové překonalo hranici 150 000 podaných dávek vakcíny proti COVID-19 a pokračuje v průběžném očkování předem registrovaných zájemců. Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat bez registrace mohou využít v pracovních dnech od 13:00 do 18…
Čtěte více

Hradecká nemocnice otevře v OC Atrium očkovací centrum bez nutnosti předchozí registrace

Nové očkovací centrum, které umožní aplikaci vakcíny proti COVID-19 předem neregistrovaným zájemcům, začne od středy 28. července fungovat v Obchodním centru Atrium v Hradci Králové. Centrum bude v provozu v pracovních dnech od 13:00 do 18:00 hodin a zájemci o očkování ho…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme