Investor byznysparku ignoruje zákony, komplex staví načerno

Investor staví v Hradci načerno.
Investor staví v Hradci načerno. | autor: hradeckralove.cz

Obrovská černá stavba o rozloze více než 21 tisíc metrů čtverečních vyrůstá na kraji Hradce v ulici Bratří Štefanů. Developerská společnost CTP tu totiž bez stavebního povolení buduje další z řady svých byznysparků. Radnice uložila firmě pokutu 250 tisíc korun, ani ta ale nizozemskou společnost nepřinutila stavbu přerušit. Město tak chce celou věc řešit u soudu.

Zní to jako absurdní historka o mafiánské zlovůli ruských oligarchů, pro které neplatí zákony. Nadnárodní společnost, budující sklady a kanceláře po celé Evropě, si vyhlídla Hradec jako ideální místo pro svůj komerční areál. Začala jej stavět v prosinci minulého roku, kdy z pozemek opustili archeologové. A to i přesto, že na vybudování komplexu dosud nemá platné stavební povolení. A rozhodně se nejedná o žádné přípravné práce – jeda z hal je už před dokončením. Radnice developera v minulosti již několikrát vyzvala k ukončení prací, dokonce firmě uložila čtrvtmilionovou pokutu. Tu CTP zaplatila, stavbu ale nepřerušila.

Nerušit, stavíme

„Byla tam nějaká zpoždění, ale spolupracujeme velice úzce s úřady, abychom chybějící dokument získali,“ uvedl pro iDnes.cz generální ředitel CTP Robert Vos. Kdo ale někdy realizoval jakoukoliv stavbu, ví, že zařizovat stavební povolení ve chvíli, kdy komplex z poloviny stojí, je mírně řečeno velmi nestandartní. Podle zastupitele Martina Hanouska je na vině stavební úřad, který černé stavbě nezabránil. „Je naprosto neuvěřitelné, že město prohlašuje, že vyčerpalo všechny možnosti a přitom to není pravda,“ uvedl pro Denik.cz s tím, že úřad má kompetenci stavbu zapečetit či společně s policií zabavit majetek. To ale popírá vedoucí stavebního odboru města Michal Jandík. „Nevím o tom, že bychom měli možnost stavbu zapečetit. Takový postup opravdu neznám. Pokud někdo ví, jak se v takovém případě postupuje, ať nám přijde poradit,“ řekl pro Deník.

Na řadě je soud

Město provedlo na stavbě dvě kontrolní prohlídky, udělilo pokutu a zahájilo řízení o odstranění stavby. Nic z toho však nizozemskou společnost nepřinutilo práce přerušit. „Město vyčerpalo všechny zákonné možnosti a využilo všechny nástroje,“ řekla Deníku tisková mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Jako poslední možnost tedy radnice podala trestní oznámení.
V úterý ráno proběhlo jednání mezi zástupci developera a náměstkem primátora Jindřichem Vedlichem. Na ní zástupci developera podepsali výzvu k ukončení stavebních prací a přislíbili, že stavět přestanou. Není to ale poprvé, co firma přerušení výstavby slíbila. Ve skutečnosti k němu však nikdy nedošlo.
Podle plánů společnosti má být celý areál hotový už letos na jaře. Své pracoviště v něm chce zřídit například i Česká spořitelna

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
5.3.2015 09:19
Martin Strejc (neregistrovaný)
ono to ňák dopadne
oligarcha zaplatí směšné pokuty, usměje se do tváře Slušné politice, ušklíbne se nad podepsaným papírem o nepokračování stavby,úředník pokrčí rameny, protože neví jak chránit obecní majetek. My půjdeme k sladkoslibným komunálním volbám a pak budeme čtyři roky držet hubu a krok. . Ono to ňák dopadne. Jenom oligarcha bude malinko vychechtanější . . .
17.3.2015 12:33
Pavel (neregistrovaný)
RE: ono to ňák dopadne
ty pokuty jsou opravdu směšné, chtělo by to trochu přitvrdit např.: něco kolem 10 000 000, a ono by všechno vypadalo jinak
17.3.2015 12:37
pavel (neregistrovaný)
a co vůbec na tenhle paskvil říká katastrální úřad, tamějším pracovníkům je tahle lumpárna u zadku ?
6.3.2015 07:46
Diviš (neregistrovaný)
Rozhodně to nedopadne tak,že mu nařídí ,aby to odstranil a dostal ještě pořádnou pokutu.Ti co o tom rozhodují dostanou tučné všimné a v klidu se to s dodatečným povolení postaví.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec chce pomoci podnikatelům programem Antivirus II. Na přímou podporu má připraveny téměř tři miliony korun

Město spouští program Antivirus II. Měl by to být souhrn opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronavirové pandemie. Odpuštěn bude například poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce roku 2021, na přímou finanční podporu podnikání má město zatím připravených 2,8…
Čtěte více

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecký magistrát od pondělí omezí provoz, další instituce se zavřou

Opatření, která ve čtvrtek kvůli druhé vlně pandemie vyhlásila vláda, ovlivní provoz a režim fungování městských organizací. Hradecký magistrát bude pro veřejnost otevřený pouze v pondělí a ve středu, v ostatní dny budou moci své záležitosti vyřídit klienti, kteří jsou již…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme