Hradecké aquacentrum slaví dvacetiny, do páry se tam ale chodilo už za první republiky

Městské lázně se otevřely v roce 1933.
Městské lázně se otevřely v roce 1933. | autor: SNHK

Letos oslaví aquacentrum v Městských lázních v Hradci Králové již 20. výročí svého znovuotevření po kompletní rekonstrukci. Když před 25 lety otevřelo město nový moderní padesátimetrový plavecký bazén s osmi drahami, byly Městské lázně s unikátním vlnobitím z roku 1932 uzavřeny. Bylo však rozhodnuto, že historická budova bude sloužit i nadále původnímu účelu, a tak podle projektu firmy H-projekt Praha vzniklo vodní zábavní centrum, které přivítalo první návštěvníky 10. listopadu 1998.

Aquacentrum bylo vybudováno v historické budově Městských lázní, které občanům Hradce sloužily již od svého prvního otevření 4. dubna 1933. Prvorepublikové Městské lázně od projektanta Oldřicha Lisky, postavené firmou „Václav a František Capouškové“, však vypadaly zcela jinak, než jak je znají návštěvníci nyní. Místo dnešních vířivek a solárií nabízely vanové a sprchové kabiny pro očistu těla, vaničky pro mytí nohou, parní komory s různě horkou párou anebo komory pro horký vzduch čili předchůdce dnešní sauny.

Co byste však našli již tehdy, je 30 metrů dlouhý bazén s umělým vlnobitím. Toto umělé vlnobití, vyrobené firmou Kolben a Daněk v roce 1932, je tvořenou kyvnou deskou, se kterou lopatkovité rameno posouvá vpřed a vzad a vytváří tak vlnový efekt. Ramenem hýbe unikátní olejový stroj, který byl při přestavbě v roce 1998 kompletně zrekonstruován. Dnes je nejen historicky cennou raritou, ale hlavně funkční technickou památkou zdobící hradecké aquacentrum. V roce 2014 vyhrálo toto umělé vlnobití soutěž TOP AQUA zařízení pořádanou Asociací bazénů a saun České republiky.

"Přestavba aquacentra byla limitována rozměry historické budovy, ale i tak vzniklo krásné rodinné aquacentrum s mnoha atrakcemi, které bylo jedno z prvních otevřených aquacenter v České republice," uvedla ředitelka Správy nemovitostí Hradec Králové Jaroslava Bernhardová.

Akvacentrum nabízí i tobogán a další atrakce

V aquacentru naleznete 82 metrů dlouhý tobogán, několik vířivek se vzduchovými i vodními tryskami, teplý vířivý bazének a mělký bazén s herními prvky v dětském koutku. V hlavním bazénu, kde je již zmiňované umělé vlnobití, pak naleznete spoustu vodních atrakcí, jako jsou vodní clony, masážní sprchy, podvodní sopky nebo protiproud. Součástí aquacentra je i parní kabina a sauna. Navíc byla v horním patře vybudována ubytovna s 22 lůžky, která poskytuje mimohradeckým obyvatelům své služby i bez návštěvy aquacentra.

"Otevřením aquacentra a jeho propojením s 50m plaveckým bazénem vznikl unikátní krytý plavecký areál. Za přispění města Hradce Králové a fondů z Evropské unie i v těchto letech pokračuje rozšiřování a modernizace areálu. V roce 2012 prošel větší rekonstrukcí plavecký bazén, kdy došlo k modernizaci technologického zázemí na úpravu vody a ke kompletní přestavbě pánských a dámských sprch," uvedla Jaroslava Bernhardová. 

V roce 2016 se pak areál rozšířil o venkovní relaxační zónu Slunná loučka, která v letních měsících slouží jako opalovací a odpočinková zóna pro dospělé a zároveň jako bezpečné hřiště pro děti. V ten samý rok byly kompletně zrekonstruovány i dětské šatny a sprchy. V letošním roce byl vyměněn strop v bazénové hale aquacentra, včetně instalace moderního LED osvětlení a průběžně dochází k menším úpravám a budování atrakcí. V sauně tak přibyla ledová studna, vodopád na skle, rozšířil se dětský koutek o skluzavku a skákací hrad nebo se modernizoval bar u vody.

Unikátní je i systém permanentek – čipových hodinek – na které si návštěvníci nabijí kredit a hodinky pak slouží jako peněženka. Vzhledem k tomu, že Správa nemovitostí Hradec Králové provozuje nejen krytý plavecký areál ve středu města, ale i areál Flošna s letním koupalištěm a wellness studiem, je možné použít tyto hodinky pro vstup do obou těchto areálů. Zároveň však s nimi mohou návštěvníci platit i za občerstvení v restauracích a barech, které jsou součástí těchto areálů, a tak stačí připnout hodinky na ruku a nemusí se již starat, kam dávat při koupání peněženku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké aquacentrum si pro návštěvníky připravilo únor plný zábavy

První akce hradeckého aquacentra čeká na školáky již koncem ledna. Správa nemovitostí Hradec Králové, provozovatel krytého plaveckého areálu na Eliščině nábřeží, se opět letos chystá odměnit školáky s dobrým vysvědčením. Tato oblíbená akce je určena dětem do deseti let a bude…
Čtěte více

Školáci s dobrým vysvědčením můžou zdarma do hradeckého aquacentra

Dnes dostanou děti ve školách vysvědčení a začínají jim dvouměsíční letní prázdniny. Městské lázně v Hradci Králové lákají jako každý rok na vstup zdarma všechny školáky mladší deseti let, kteří nebudou mít na vysvědčení horší známku než trojku.
Čtěte více

Město spustilo osvěžující mlhoviště, otevřená je Flošna i slunná loučka

Teplé dny už nastupují a i ve městě jako je Hradec Králové je možné se příjemně zchladit. Už od pátku fungují hradecká mlhoviště. Využít lze už i oteřené koupaliště na Flošně a opalovat se můžete na slunné loučce u Městských lázní. Ve městě se nachází celkem jedenáct mlhovišťa a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme