Hradečák namísto karantény vyrazil na kolo a spadl. Ohrozil tak záchranáře

Posádka i sanita musely projít náročnou dekontaminací.
Posádka i sanita musely projít náročnou dekontaminací. | autor: ZZS KHK

Mladý muž z Hradce Králové nedbal po návratu z Itálie na karanténu, a neomaleně ohrozil záchranáře. Museli u něj o víkendu zasahovat, když na ulici spadl z kola a zranil se. Posádka zdravotníků však naštěstí zraněného předem vyzpovídala, takže včas použila speciální oděvy. Muži hrozí postih od policie i hygieniků, uvedl server iDNES.cz.

Cyklista se zranil v sobotu v Hradci Králové. Přitom v té době měl být doma, jelikož přijel z Itálie, považované kvůli výskytu koronaviru za rizikovou oblast.

„Muž utrpěl běžný úraz a lehce se zranil. Dopadlo to dobře, ale jen proto, že máme určitý postup a posádka z muže aktivně vytáhla informaci o tom, že se vrátil z Itálie,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí hradeckých zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

Zdravotníci se tak převlékli, aby se chránili před možnou nákazou. Pacienta pak převezli do hradecké fakultní nemocnice. Poté se posádka i sanita musely dekontaminovat, na čemž záchranka spolupracuje s hasičským sborem.

„V současné době musíme myslet na to, že lidé nemají povinnost sdělovat údaje o karanténě. Proto se operátoři na tísňové lince i posádky v terénu vyptávají napřed na epidemiologickou i klinickou anamnézu, tedy zda se například lidé vrátili z Itálie, zda mají teplotu nebo jiné příznaky. Když zazvoní u dveří, pak poodstoupí, vyptají se blíže, pak se případně převléknou do ochranných pomůcek,“ popsal Novák.

Zdravotníci už případ předali policii a ta se jím zabývá. „Případ muže řešíme jako dopravní nehodu. Porušení karantény jsme zaevidovali a předáme ho k vyřešení krajské hygienické stanici,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Další dva případy porušení karantény

Hygienici v Královéhradeckém kraji zaznamenali ještě dva podobné případy porušení karantény. V případu cyklisty se čeká, až mu skončí karanténa. „Muž je stále v karanténě. Správní řízení pro porušení karantény zahájíme až po uplynutí povinnosti karanténu dodržovat,“ řekla mluvčí hradecké krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

Podle zdravotnických záchranářů nejde o nijak malicherný případ. Pokud by se posádka dostala do kontaktu s někým, kdo je nakažen koronavirem, musela by do dvoutýdenní karantény. Výpadek by pak pocítili ostatní záchranáři, kteří by si museli podělit směny, s obsazením služeb by však později mohl být problém.

Také dekontaminace, kvůli kterým hasiči zřizují speciální pracoviště, zasahují do provozu záchranky. Napřed se speciálním roztokem čistí záchranáři, pak sanita. Dezinfekce pacientského prostoru sanitky se speciálním přístrojem zabere 1,5 hodiny.

„Když se to sečte, posádka chybí v řádu několika hodin v systému, jsou to manévry záchranářů a hasičů. Pokud je to nezbytné, nedá se nic dělat. Pokud jde ale o něčí nezodpovědnost, je to na pováženou,“ varoval mluvčí záchranky Ivo Novák.

Povinnost zůstat v domácí karanténě platí pro všechny lidi, kteří se po půlnoci na 7. března vraceli do Česka z Itálie. Šíření koronaviru může být trestným činem, ministryně spravedlnosti nemoc zařadila mezi nakažlivé nemoci a její šíření může být hodnoceno jako překročení zákona. Podle zákona o ochraně veřejného zdraví je možné uložit finanční sankci až do výše 3 milionů korun za porušení mimořádného opatření. V Hradci Králové fungují speciální telefonní linky. Poradí tam, kdo pomůže s nákupem či vyzvednutím léků.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Až do konce ledna mohou hradečtí podnikatelé žádat magistrát o podporu

Už od začátku roku město přijímá žádosti o přímou finanční pomoc pro hradecké podnikatele. Žádat o ni mohou živnostníci, kteří v důsledku vládních nařízení museli uzavřít své provozovny. Aby byla žádost úspěšně vyhodnocena, musí žadatel splňovat veškeré stanovené podmínky, které…
Čtěte více

Aldis by se měl stát největším očkovacím centrem v kraji

Nejméně pět očkovacích center by mělo vzniknout v Královéhradeckém kraji mimo nemocnice. Největším z nich by pak mělo být to, které bude zřízeno v kongresovém centru Aldis. Denně by tam mohlo vakcínu dostat 1000 až 1200 lidí. Pracovat a vypomáhat by tam měl i epidemiolog a…
Čtěte více

V hradecké nemocnici docházejí covidová lůžka i personál

Kapacita covidových lůžek v hradecké fakultní nemocnici i v dalších nemocnicích v Královéhradeckém kraji je téměř naplněná, záchranná služba proto začala převážet pacienty do nemocnic mimo území regionu. Epidemická situace je na hraně únosnosti, největší problém aktuálně…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme