Štítky: | Filharmonie | Střezina | výroční ceny |

Hradec ocenil výjimečné osobnosti i události

 Cenu dr. Františka Ulricha udělilo zastupitelstvo manželům Věře Říčařové a Františku Vítkovi.
Cenu dr. Františka Ulricha udělilo zastupitelstvo manželům Věře Říčařové a Františku Vítkovi. | autor: Jakub Misík


Výroční ceny a tituly Talent královéhradecké kultury za rok 2022 už jsou uděleny. Město předalo ocenění v nových prostorách banky ČSOB. Cenu dr. Františka Ulricha udělilo zastupitelstvo manželům Věře Říčařové a Františku Vítkovi za celoživotní loutkářské mistrovství evropského významu. Laureátem ceny Primus inter pares se stal Radek Balcárek za dlouhodobou péči o odkaz bitvy u Hradce Králové z roku 1866 a za reprezentaci města. Hradeckou sportovní cenu získala trenérka Romana Ptáčková, dlouholetá koučka Hradeckých lvic, která nyní vede i české basketbalové reprezentantky. Hradeckou múzu si pak převzali zástupci Filharmonie Hradec Králové za odvážně pojatý open air koncert na řece Labi. Právě tento koncert s podtitulem Vodní hudba na náplavce Eliščina nábřeží měl obrovský úspěch u diváků a stal se navíc podle hlasování veřejnosti také Událostí roku 2022. Součástí slavnostního večera bylo také předání ocenění Talent královéhradecké kultury za uplynulý kalendářní rok, které získalo deset mladých umělců a klavírní trio ze ZUŠ Střezina.

„Ačkoliv ocenění v dané kategorii může dostat vždy jen jeden, ohromný respekt, úctu a obdiv zaslouží všichni nominovaní. Je velmi důležité vyzdvihnout jejich výjimečné výkony a veřejně vyjádřit, že si jejich práce, umění a často celoživotní dřiny naše město váží,“ říká primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová.

Jako první byla v průběhu večera předávána ocenění Talent královéhradecké kultury za rok 2022. Touto cenou město oceňuje mladé umělce z řad dětí a mládeže do 18 let, kteří dosáhli v předchozím roce mimořádného úspěchu, umístění v soutěži nebo počinu v oblasti kultury. Ocenění mladí umělci následně obohatili svým účinkováním předávání výročních cen.

Ocenění Talent královéhradecké kultury 2022 získali:

Jednotlivci
Ema Škrhová – hudební obor, klavír
Zuzana Marišlerová – hudební obor, klarinet
Štěpánka Zajíčková – hudební obor, klarinet
Marek Ulrich – hudební obor, klavír
Amélie Linková – hudební obor, hoboj
Lukáš Fiedler – hudební obor, zobcová flétna
Veronika Vítková – divadlo
Adéla Koudelková – výtvarný obor
Natália Janečková – floristika
Dorota Švorčíková – výtvarný obor

Kolektivy
Klavírní trio ŠpuKo – Bára Koutová, Pavlína Špuláková, Sára Koutová

Cenu primátorky za studentskou tvůrčí práci si v oborech přírodovědných, technických a zdravotnických odnesl Filip Kostelanský, a to za mimořádné vědecké výsledky, které přispějí ke zjednodušení a ke zlepšení detekce mutací DNA pomocí biochemických metod.

Druhou kategorií byly obory humanitní, společenské a pedagogické, kde exceloval Jan Petružálek. Cenu získal za tvůrčí vědecké a publikační činnosti v oblasti informačního a znalostního managementu, práci s mládeží a organizaci sportovní činnosti uvnitř i vně Univerzity Hradec Králové.

Za významné počiny na poli kulturním získala výroční cenu s názvem Hradecká múza Filharmonie Hradec Králové. Velký úspěch zaznamenal open air koncert Vodní hudba na náplavce Eliščina nábřeží nejen u veřejnosti, která jej ocenila událostí roku, ale také u odborné komise. Tento mimořádný koncert proběhl v srpnu loňského roku a diváci měli na programu hudbu z významných děl, jako Lazebník sevillský, Únos ze serailu či Na krásném modrém Dunaji.

Hradeckou sportovní cenu 2022 získala Romana Ptáčková, dlouholetá trenérka Hradeckých lvic a od května loňského roku koučka týmu českých basketbalových reprezentantek.

Cenu Primus inter pares město uděluje za výjimečné, dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy, sportu. V letošním roce byla udělena Radku Balcárkovi za dlouhodobou péči o odkaz bitvy 1866 u Hradce Králové a za reprezentaci města. V roce 1990 založil spolu s Pavlem Urbanem spolek Garda města Hradec Králové, který pořádá mezinárodní připomínkový festival Königgrätz 1866. Za tři dekády jeho konání ho navštívilo více než půl milionu návštěvníků.

Cenu dr. Františka Ulricha v letošním roce obdrželi manželé Věra Říčařová a František Vítek za celoživotní loutkářské mistrovství evropského významu. Královéhradecký řezbář, sochař, výtvarník, scénograf a loutkář tvoří se svou ženou loutkoherečkou umělecký tandem, jejichž scénografické, herecké, dramaturgické i režijní progresivní počiny v kontextu českého loutkového divadla platí za unikátní a zásadní. Jejich společnou legendu v Draku, jemuž pokorně sloužili v letech 1958 až 1981, podtrhla v roce 2017 Cena Thálie 2016 za celoživotní loutkářské mistrovství.

Hradeckou múzu si pak převzali zástupci Filharmonie Hradec Králové za odvážně pojatý open air koncert na řece Labi. Hradeckou múzu si pak převzali zástupci Filharmonie Hradec Králové za odvážně pojatý open air koncert na řece Labi.
autor: Jakub Misík
Ocenění Talent roku si převzalo také Klavírní trio Špuko. Ocenění Talent roku si převzalo také Klavírní trio Špuko.
autor: Jakub Misík
autor: Jakub Misík
Laureátem ceny Primus inter pares se stal Radek Balcárek za dlouhodobou péči o odkaz bitvy u Hradce Králové. Laureátem ceny Primus inter pares se stal Radek Balcárek za dlouhodobou péči o odkaz bitvy u Hradce Králové.
autor: Jakub Misík

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecká umělecká škola Střezina se pyšní moderními sály tanečního oboru a unikátní spojovací chodbou

Základní umělecká škola Střezina sídlí v Hradci ve třech budovách. Tu hlavní zdědila po základní škole Jih na Slezském Předměstí a je třeba říci, že ta má svá nejlepší léta už dávno za sebou. Proto v uplynulých dvou letech prošla rekonstrukcí budova výtvarného oboru a ve středu…
Čtěte více

ZVEME: Na vánoční trhy, půlmaraton nebo procházku adventním Hradcem

Třetí adventní víkend v Hradci Králové můžete strávit na vánočních trzích na Velkém náměstí nebo se projít vánočně vyzdobeným městem s průvodcem. Poběží se Vánoční půlmaraton, konají se farmářské trhy. Filharmonie zve na pohádku S čerty nejsou žerty, v Aldisu zazpívá Lucie Bílá…
Čtěte více

Křižovatka Mileta, ZUŠ Střezina a příprava dvoukolejky budou hlavními investicemi města v příštím roce

Mezi největší investice hradecké radnice v roce 2024 budou patřit modernizace křižovatky Mileta, druhá etapa rekonstrukce ZUŠ Střezina, opravy dalších městských základních škol či potřebné přípravy pro zdvojkolejnění železniční trati ve směru na Chlumec nad Cidlinou. Návrh…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme