Výroční ceny města jsou rozdány. Svou získal třeba Jan Petrof nebo rekonstrukce Bona publica

Podoba některých cen byla letos nová.
Podoba některých cen byla letos nová.

Letošní předávání výročních cen města Hradec Králové se poprvé v historii neslo v jiném duchu než doposud. Jednou změnou byla nová vizáž některých ocenění a akce se poprvé konala koncem léta. Cenu dr. Františka Ulricha získal Jan Petrof, který celoživotně přispíval k rozvoji průmyslu, společenského života a udržení rodinné firmy vyrábějící klavíry a pianina v Hradci Králové. Laureátem ceny Primus inter pares se stala Blanka Vávrová za dlouhodobou speciální pedagogickou činnost a práci s dětmi s mentálním i kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra. Událostí roku 2019 se podle hlasování veřejnosti stala rekonstrukce a znovuotevření schodiště Bono publico. Součástí večera bylo také předání koncertního křídla od společnosti Petrof hradecké filharmonii.

„I přes všechny peripetie, které jsme museli absolvovat v souvislosti s koronavirem a dodržováním opatření, se z této akce podařilo udělat skutečně výjimečný večer. Každoročně se předávání výročních cen konalo na jaře, letos jsme jej z důvodu pandemie přesunuli na září a do poslední chvíle jsme doufali, že se nic nepokazí a akce se bude moci uskutečnit,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Město Hradec Králové udílí výroční ceny osobnostem žijícím a působícím v krajském městě již od roku 1993. Ceny, kterých je celkem šest, jsou udělovány na základě návrhů občanů a institucí, jejich udělování posuzují odborné komise a finálně je schvalují zastupitelé města. Výroční ceny města za rok 2019 dnes večer předali představitelé města významným osobnostem v prostorách Petrof Gallery v Hradci Králové. „Letos jsme poprvé také zvolili jiný typ cen, oproti loňským keramickým jsme se rozhodli pro modernější verzi, ocenění ve tvaru velkých skleněných krychlí. Stejné zůstávají ceny Primus inter pares a cena dr. Františka Ulricha,“ doplňuje primátor.

Jako první byla vyhlášena událost roku, ocenění za výjimečný čin, investici, projekt, stavbu, výjimečnou událost či akci v uplynulém roce přínosnou pro město a kvalitu života jeho obyvatel. Událostí roku 2019 v Hradci Králové se stala rekonstrukce a znovuotevření schodiště Bono publico.

Cenu primátora za studentskou tvůrčí práci 2019 si v oborech přírodovědných, technických a zdravotnických odnesl David Astapenko, student Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové v oboru chirurgie. Druhou kategorií byly obory humanitní, společenské a pedagogické, kde excelovala Alžběta Dvořáková, studentka Univerzity Hradec Králové oboru Grafická tvorba – multimédia. Nominovaní studenti, kteří se nestali laureáty ceny, obdrželi medaili města Hradce Králové.

Výroční cenu v oblasti sportu s názvem Hradecká sportovní cena získal tělesně handicapovaný sportovní střelec a člen královéhradeckého Sportovněstřeleckého klubu Tomáš Pešek.  Získal řadu významných ocenění, na základě kterých dosáhl nejvyššího ocenění v anketě o nejlepšího sportovce a byl vyhlášen nejlepším handicapovaným sportovcem České republiky za rok 2018.

Za významné počiny na poli kulturním získala výroční cenu s názvem Hradecká múza 2019 inscenace v Divadle DRAK Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Inspirací pro tuto inscenaci se stala kniha Zeď vyprávěná jako autobiografický příběh výtvarníka, ilustrátora a autora knih pro děti Petra Síse a vzpomíná na období druhé poloviny 20. století za železnou oponou. Divadlo Drak tuto knihu zinscenovalo ve formě vizuální grotesky s cílem přiblížit nejmladší generaci nelehkou dobu totality.

Cenu Primus inter pares město uděluje za výjimečné, dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy, sportu a letos ji získala Blanka Vávrová za dlouhodobou speciální pedagogickou činnost a nadstandardní práci s dětmi s mentálním i kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra.

Cenu dr. Františka Ulricha v letošním roce obdržel Jan Petrof, který celoživotně přispíval k rozvoji průmyslu, společenského života a udržení rodinné firmy vyrábějící křídla a pianina v Hradci Králové.

Nominace na výroční ceny města Hradce Králové za rok 2019

Událost roku 2019

•    Rekonstrukce a znovuotevření schodiště Bono publico
•    Rekonstrukce a znovuotevření kostela svatého Mikuláše v Jiráskových sadech
•    Papírová zeď a happening u příležitosti 30. výročí sametové revoluce
•    Mistrovství světa karate SKIF 2019

Cena primátora města za studentskou tvůrčí práci 2019

•    Mgr. et Mgr. Tomáš Kučera, Ph.D., Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, Hradec Králové
•    PharmDr. Ivona Lhotská, Ph.D., Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
•    MUDr. David Astapenko, Ph.D., Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
•    RNDr. Lucie Vinklářová, Univerzita Hradec Králové, Přírodovědecká fakulta
•    Eliška Lanzová, Univerzita Hradec Králové, Fakulta informatiky a managementu
•    Alžběta Dvořáková, Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta

Hradecká sportovní cena 2019

•    Tomáš Pešek, hradecký handicapovaný sportovec, střelba
•    Tomáš Nýdrle, sportovní broková střelba – disciplína skeet
•    Jan Bárta, silniční cyklistika

Hradecká múza 2019

•    výstava Transformer Milan Langer v Galerii moderního umění v Hradci Králové: příprava a realizace Martina Vítková, Andrea Benešová, za Art Division Team: Petr Vyšohlíd, Michal Tošner, Jaroslav Schejbal, Jindřich Max Pavlíček
•    inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou v Divadle DRAK: koncept, scénář, režie: Miřenka Čechová a Dominika Špalková
•    The Atavists, hudební skupina

Primus inter pares 2019

•    PhDr. Blanka Vávrová, Ph.D.

Cena dr. Františka Ulricha

•    Ing. Jan Petrof

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Filharmonie vrací částky předplatného, ale také plánuje novou sezónu

Hradecká filharmonie od nového roku vrací částky za zrušené koncerty a s telefonáty přicházejí osobní příběhy jednotlivých návštěvníků. Život bez kultury je hlavně pro abonenty, kteří nevyužívají internet, náročný. Filharmonie ale i v této nejisté době plánuje a připravuje novou…
Čtěte více

Hradec Králové letos dokončí investiční akce za téměř 300 milionů. Které?

Které projekty hodlá v letošním roce město Hradec Králové začít či dokončit? Necelých 300 milionů korun půjde na budovu odlehčovací služby v Honkově ulici, novou sportovní halu na Pouchově, rekonstrukci ulice Hlavní nebo bytový dům na Pražské třídě v Kuklenách. Také…
Čtěte více

Program Antivirus II začíná pomáhat, do školek míří tisíce respirátorů

S druhou vlnou koronavirové pandemie rozhodlo město Hradec Králové o znovuzavedení balíčku s názvem Antivirus II, který rozdělí přibližně 2,8 milionu korun. Nově město zruší poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce příštího roku. Úlevy na nájemném by se měli…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme