Štítky: | výroční ceny | zastupitelstvo | talent | Park 360 |

Hradec v Parku 360 ocenil významné osobnosti, události i talenty kultury

Cenu dr. Františka Ulricha získal Jaroslav Dršata.
Cenu dr. Františka Ulricha získal Jaroslav Dršata. | autor: Jakub Misík

Město Hradec Králové i letos předávalo významná ocenění hradeckým osobnostem a talentům. Výroční ceny obdrželi nominovaní v prostorách Parku 360 na hradeckém letišti. Zastupitelstvo udělilo Cenu dr. Františka Ulricha Jaroslavu Dršatovi, laureátem ceny Primus inter pares se stal Ivan Škaloud. Hradeckou sportovní cenu získal tým mažoretek Lions Academy. Hradeckou múzu si převzala Iva Marešová, Cenu primátorky města za studentskou tvůrčí práci obdržela Barbora Svobodová a Ondřej Vinař. Událostí Hradce Králové se stala akce Open Skies for Handicapped. Nově se udílela cena Hradecké srdce, kterou si převzal Luděk Jaeger za záchranu života. Součástí slavnostního večera bylo také vyhlášení talentů královéhradecké kultury.

Hradec Králové je plný těch, kteří si zaslouží ocenění za své výjimečné počiny, avšak díky jejich skromnosti se o nich mnohdy ani neví. Jsem ráda, že jedenatřicátý ročník s sebou přinesl i nové ocenění, kterým je Hradecké srdce. Prostřednictvím tohoto titulu chceme upozorňovat na významnou, mnohdy nezištnou a obětavou práci v sociální oblasti, životním prostředí nebo na hrdinství při záchraně lidského života,“ uvedla primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.

„Město Hradec Králové udílí výroční ceny osobnostem žijícím a působícím v krajském městě na základě návrhů občanů a institucí tradičně už od roku 1993. Slavnostní večer patřil také talentům královéhradecké kultury. Jednotlivci, kteří mohou získat ocenění do svých 18 let pouze jednou, obdrželi finanční odměnu deset tisíc korun, dua 15 tisíc korun a trio 30 tisíc korun. Oproti jednotlivcům je udělení titulu skupině možné opakovaně, nejdříve však po pěti letech od prvního udělení a při nepřekročení hranice 18 let,“ říká náměstkyně primátorky pro oblast kultury Ilona Dvořáková.

V hlavním programu večera bylo předáno celkem sedm výročních cen města Hradec Králové. Jejich udělování posuzují odborné komise a finálně schvalují zastupitelé města. Jako první bylo na slavnostním večeru předáno ocenění Událost roku Hradec Králové. Tou se stala charitativní akce Open Skies for Handicapped, jejímž cílem je umožnit lidem se zdravotním znevýhodněním zážitek z vyhlídkového letu.

Cenu dr. Františka Ulricha v letošním roce obdržel Jaroslav Dršata za celoživotní práci v oboru lékařské biochemie a zavedení výuky samostatného předmětu patobiochemie. Významně se také podílel na založení nového studijního programu Zdravotnická bioanalytika, jehož magisterský stupeň byl dlouhou dobu jediný u nás. Město dále udělilo i cenu Primus inter pares za výjimečné dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy, sportu, sociální práce, ochrany životního prostředí a dalších oblastech života města. V tomto roce byla udělena Ivanu Škaloudovi za dlouhodobý přínos hradecké kultuře, založení a vedení AC klubu. Tento klub vedl téměř 30 let. V něm začínalo mnoho dnes známých hudebníků, kapel, umělců, výtvarníků, navíc dával prostor studentům. AC klub byl a je součástí kulturního a společenského života Hradce Králové.

Za významné počiny na poli kulturním s názvem Hradecká múza, získala výroční cenu hradecká rodačka Iva Marešová. A to za výjimečný koncert s Filharmonií Hradec Králové a za hudební přínos městu. Tato všestranná zpěvačka prošla popovou kapelou Deset očí, Pavlíčkovým muzikálem Excalibur nebo hostováním se skupinou Precedens. Postavila živelnou kapelu Razam (Spolu), ve které působí muzikanti z Ukrajiny, Čech, Běloruska i Ruska.

Hradeckou sportovní cenu za rok 2023 si převzal tým mažoretek Lions Academy za vynikající výsledky roku 2023 a reprezentaci města. Tento tým se řadí mezi nejúspěšnější týmy v mažoretkovém sportu, což se v loňském roce ukázalo na národních i mezinárodních soutěžích. Posbíral různá ocenění od nejmladší až po nejstarší věkovou kategorii v soutěžní disciplíně pom-pom.

Cenu primátorky města za studentskou tvůrčí práci si převzali hned dva studenti. Prvním z nich byla Barbora Svobodová, jež si cenu zasloužila za svoji disertační práci na téma Vývoj nových modulátorů cholinesteráz. Druhým oceněným se stal Ondřej Vinař, který své studijní úsilí a úspěchy završil publikací monografie, což je v průběhu doktorského studia velice vzácná a prakticky nevídaná věc. Jde o knihu Fake news a politika klasického Řecka.  

Nová cena - Hradecké srdce

Nově byla udělena cena za významné počiny v oblasti sociální, životního prostředí či záchrany lidského života s názvem Hradecké srdce. Tou se nyní může pyšnit Luděk Jaeger za záchranu topící se ženy. Navzdory chladnému počasí loni v listopadu vytáhl z ledové řeky ženu na břeh a oživoval ji podle pokynů záchranářů. Předtím, než se do tohoto odvážného činu pustil, stihl kontaktovat jak městskou policii, tak i zdravotnickou záchrannou službu.

Ceny dostali i mladí umělci

Ocenění talent královéhradecké kultury získali tito jednotlivci: Daniela Valešová – balet; Emma Wertzová – zpěv; Dominik Staša – hoboj; Ema Kaslová – housle; Pavel Minařík – klavír, klávesové nástroje; Anna Pohořálková – dramatický obor; Petra Sklenářová – grafický a branding design; Lucie Žabková – grafický a branding design. V kolektivech pak Duo hobojů (Viktorie a Antonie Šedovy); klavírní duo Sestry v akci (Evelin a Madlen Váňovy) a flétnové trio Bombarďáci (Dominik Staša, Lukáš Fiedler a Mikuláš Vít).

Talent: Trio Bombarďáci Talent: Trio Bombarďáci
autor: Jakub Misík
Laureátem ceny Primus inter pares se stal Ivan Škaloud. Laureátem ceny Primus inter pares se stal Ivan Škaloud.
autor: Jakub Misík
Talent: Anna Pohořálková Talent: Anna Pohořálková
autor: Jakub Misík
Talent: Daniela Valešová – balet Talent: Daniela Valešová – balet
autor: Jakub Misík
Cena za studentskou tvůrčí práci - Barbora Svobodová Cena za studentskou tvůrčí práci - Barbora Svobodová
autor: Jakub Misík
Talent: Pavel Minařík - hra na klávesy a klavír Talent: Pavel Minařík - hra na klávesy a klavír
autor: Jakub Misík

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec ocenil výjimečné osobnosti i události

Výroční ceny a tituly Talent královéhradecké kultury za rok 2022 už jsou uděleny. Město předalo ocenění v nových prostorách banky ČSOB. Cenu dr. Františka Ulricha udělilo zastupitelstvo manželům Věře Říčařové a Františku Vítkovi za celoživotní loutkářské mistrovství evropského…
Čtěte více

Medaile letos získali sportovec, vědci i městské lesy

U příležitosti výročí založení samostatného československého státu se předával medaile i v hradecké filharmonii. Letos je získali vodní slalomář Vojtěch Heger, farmakolog profesor Jaroslav Květina in memoriam a astronom Martin Lehký in memoriam. Za dlouholetou péči o městské…
Čtěte více

Hradečáci budou volit zastupitele z 15 politických stran, jedna nesplnila podmínky

Podzimní komunální volby se blíží a přestože zájem o mandáty hradeckých zastupitelů projevilo zpočátku celkem 16 politických stran a hnutí, vybírat si voliči nakonec budou jen z 15. Jedna volební strana nesplnila veškeré podmínky a nezajistila ani dodatečnou opravu dle…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme