Fotbalový stadion bude hotový za rok. Starou tribunu nahradí parkoviště

Stavba multifunkčního stadionu v Hradci Králové pokračuje.
Stavba multifunkčního stadionu v Hradci Králové pokračuje. | autor: MmHK

Stavbaři pracují na monolitické železobetonové konstrukci multifunkční arény, během letních prázdnin by měli nejvíce pokročit u západní tribuny. V pondělí odstartovala repase stožárového osvětlení – tzv. lízátek. Stavba fotbalového stadionu, která se Hradci značně prodraží, má být dokončena do června příštího roku.

„Stavba stadionu roste před očima a každý den se mění. Věřím, že se ji v tomto tempu podaří zdárně dokončit tak, aby ji mohli už od sezóny 2023/2024 naplno využívat hradečtí Votroci. Stejně tak bych si přál, aby se sem, stejně jako my, těšili také pořadatelé kulturních a společenských akcí, pro které budou moci prostory arény využívat,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

Smlouva na stavbu nového multifunkčního stadionu v Hradci Králové byla podepsána na jaře loňského roku. Od té doby již proběhly přípravné a demoliční práce, následně byla zahájena stavba základů. Nyní se odlévá železobeton na sloupy a průvlaky pro stavbu konstrukce arény. 

„Dále pracujeme také na podbednění šikmých desek pro sezení, v těchto dnech již máme zabedněno přibližně 20 % z celkové kapacity 9300 míst,“ popisuje ředitel oblasti ze společnosti Strabag Aleš Fišer. Během letních měsíců se stavbaři ve velkém přesunou na západní tribunu, kde nyní probíhá budování stropu druhého nadzemního podlaží. Postupně by se během následujících měsíců měly začít tvořit všechny tribuny, přibývat zde budou hlavně nosné trámy a šikmé desky pro sezení diváků.

Lízátka projdou opravami

V pondělí byla zahájena repase stožárového osvětlení, tedy tzv. lízátek, které byly a opět budou dominantou celé stavby. Z lízátek již byly odstraněny staré reflektory, žebříky a konstrukce, které nebudou nadále využívány. Po odstranění starého nátěru bude aplikován nový ochranný nátěr. Tyto práce by měly být dokončeny na podzim, do konce letošního roku by se pak lízátka mohla opět zvednout k nebi.

V minulém týdnu také zastupitelé města schválili dodatek smlouvy, který upravil některé parametry stavby. „Projednání v zastupitelstvu předcházelo velmi složité, ale zcela korektní a věcné jednání se stavebním sdružením. Jeho výsledkem byl návrh změny závazku v rámci smlouvy na stavbu multifunkční fotbalové arény, který v minulém týdnu schválilo hradecké zastupitelstvo. Myslím si, že podmínky, které se podařilo ujednat, jsou pro město výhodné a vyřeší nám i celou řadu věcí do budoucna,“ říká primátor.

Stavba se prodraží, kapacita stadionu se navýší

Zastupitelé schválili, že město stavebnímu sdružení uhradí vzniklé vícenáklady ve výši 59 milionů korun

„Město za to naopak vyjednalo navýšení rozsahu stavebních prací. Dojde ke zbourání staré východní tribuny, kterou nahradí parkoviště. Areál bude v souladu s nově vydanou vyhláškou, která je platná od podzimu loňského roku, rovněž připraven pro budoucí elektromobilitu. Dále budou vybudovány šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu. Vzroste také jeho kapacita míst z původních osmi tisíc na 9300. Zároveň došlo k posunu termínu dokončení díla o dva měsíce, což nyní připadá na konec června příštího roku,“ upřesňuje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.

Právě bourání staré tribuny bude nyní předmětem jednání mezi stavební společností, projektanty, statiky, zástupci fotbalového klubu a městem. „Řešit to začneme již tento týden, každopádně počítáme, že demolice nezačne dříve než v zimě. Získaný recyklát pak plánujeme využít do konstrukčních vrstev vozovek,“ doplňuje Fišer.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: Do nočních muzeí a galerií, na rodinný festival a do pohádkového lesa

Ještě nevíte, co podniknete o víkendu? Máme pro vás pár zajímavých tipů. V Hradci Králové se stejně jako po celé republice otevřou muzea a galerie i po setmění, Šimkovy sady zažijí velký rodinný Bezva fest, bude se hrát fotbal a děti si mohou vybrat hned ze dvou pohádkových akcí…
Čtěte více

ZVEME: Otevírá se nový lanový park, votroci vyzvou Olomouc

Jaké akce nabídne tento víkend v Hradci Králové? Můžete si zasportovat a přijmout květnovou výzvu ježdění do práce na kole, v kempu Štříbrný rybník se otevírá nový lanový park a pojede se noční jízda na koloběžkách. V Aldisu se koná mezinárodní prodejní výstava minerálů, na…
Čtěte více

ZVEME: V Hradci se sletí čarodějnice a bude se stavět májka

Blížící se filipojakubskou noc, která je spojená s pálením ohňů a čarodějnicemi, mohou Hradečáci prožít už o víkendu. Pálit ohně se budou ve Farářství i u Biskupského gymnázia. Folklorní odpoledne v duchu lidových tradic a stavění máje uvidíte jako každý rok na…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme