Stadion bude asi dražší a později. Ceny materiálů rostou

Stavba multifunknčního fotbalového stadionu v Hradci Králové, březen 2022
Stavba multifunknčního fotbalového stadionu v Hradci Králové, březen 2022 | autor: Dron města Hradce Králové, Pavel Struha

Stavba nového fotbalového stadionu bude stát zřejmě víc peněz než se předpokládalo. Společnost Strabag, která stadion staví vyzvala magistrát k jednání o ceně a také termínu dokončení stavby. Ceny nasmlouvané před rokem jsou totitž nyní někde. Materiály jsou nyní mnohem dražší. Informaci přináší Hradecký deník.

568 milionů korun bez DPH. Tolik měl stát nový fotbalový stadion v Hradci Králové. Jenže začíná být čím dál tím jasnější, že cena nasmlouvaná před rokem, neodpovídá současné realitě. Ceny řady materiálů za posledních 12 měsíců razantně stouply.

Firma Strabag vyzvala 7. března magistrát k jednání nejen o ceně, ale také o termínu dokončení. A vedení města s jednáním souhlasí. „Na tento zmíněný dopis od Strabagu jsem spolu s právním oddělením sestavil návrh odpovědi, kterou jsme v pondělí v kolegiu primátora probrali a odsouhlasili. Předmětem mého dopisu je souhlas se zahájením jednání o výši ceny stavby a zároveň žádám Strabag o doplnění podkladů k těmto jednáním,“ řekl Deníku náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

O kolik by měla stavba zdražit, není z dopisu Strabagu, který má redakce k dispozici, jasné. Poté, co vedení města nezískalo na stavbu dotaci 300 milionů od Národní sportovní agentury, to znamená další zátěž pro rozpočet města.

Investiční náměstek ještě 22. února při slavnostním zahájení stavby věřil, že cenu nasmlouvanou před rokem se podaří dodržet. Jenže další ránu dostalo stavebnictví o dva dny později, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

A nerostou jen ceny stavebnin, na řadu materiálů se také čeká dlouhé měsíce a v ohrožení je tak i termín dokončení v první polovině příštího roku. „Stavba hradeckého stadionu zatím probíhá podle sjednaného harmonogramu, ale absolutně nepředvídatelná a bezprecedentní situace na stavebním trhu, která souvisí zejména s událostmi na Ukrajině, může reálně ohrozit i termíny realizace. Je to způsobeno zejména výpadky dodávek stavebního materiálu a chybějícími dělnickými kapacitami v důsledku války na Ukrajině,“ vysvětluje mluvčí Strabagu Edita Novotná.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Kraj podpoří stadion. Za dotace se vybaví tribuny, tělocvičny a další zázemí

Královéhradecký kraj hodlá podpořit výstavbu nové multifunkční arény v Hradci Králové, jehož investorem je Statutární město Hradec Králové, dotací ve výši 100 milionů korun. Poskytnutí finančních prostředků dnes projednala rada kraje. Návrh musí ještě schválit krajští…
Čtěte více

Stavbaři se obávají zdržení stavby stadionu. Start prvoligové sezóny je tak ohrožen

Nový multifunkční fotbalový tadion by měl být za dva a půl měsíce dokončen. Správce stavby, společnost Grinity, však vyjádřil obavy, že se může předání stavby o několik týdnů zdržet. To by mohlo ohrozit start prvoligové sezóny FC Hradec Králové. Ačkoliv je město stavebním…
Čtěte více

Dovybavení malšovického stadionu bude město stát více než 16 milionů

Do poloviny letošního roku by měla být hotová stavba nové multifunkční fotbalové arény v Hradci Králové pro více než devět tisíc diváků. Stadion po kolaudaci poskytne základní zázemí pro fotbalová utkání. Město nyní začíná areál dovybavovat tak, aby aréna byla připravená na plný…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme