Fotbalový stadion bude hotový za rok. Starou tribunu nahradí parkoviště

Stavba multifunkčního stadionu v Hradci Králové pokračuje.
Stavba multifunkčního stadionu v Hradci Králové pokračuje. | autor: MmHK

Stavbaři pracují na monolitické železobetonové konstrukci multifunkční arény, během letních prázdnin by měli nejvíce pokročit u západní tribuny. V pondělí odstartovala repase stožárového osvětlení – tzv. lízátek. Stavba fotbalového stadionu, která se Hradci značně prodraží, má být dokončena do června příštího roku.

„Stavba stadionu roste před očima a každý den se mění. Věřím, že se ji v tomto tempu podaří zdárně dokončit tak, aby ji mohli už od sezóny 2023/2024 naplno využívat hradečtí Votroci. Stejně tak bych si přál, aby se sem, stejně jako my, těšili také pořadatelé kulturních a společenských akcí, pro které budou moci prostory arény využívat,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

Smlouva na stavbu nového multifunkčního stadionu v Hradci Králové byla podepsána na jaře loňského roku. Od té doby již proběhly přípravné a demoliční práce, následně byla zahájena stavba základů. Nyní se odlévá železobeton na sloupy a průvlaky pro stavbu konstrukce arény. 

„Dále pracujeme také na podbednění šikmých desek pro sezení, v těchto dnech již máme zabedněno přibližně 20 % z celkové kapacity 9300 míst,“ popisuje ředitel oblasti ze společnosti Strabag Aleš Fišer. Během letních měsíců se stavbaři ve velkém přesunou na západní tribunu, kde nyní probíhá budování stropu druhého nadzemního podlaží. Postupně by se během následujících měsíců měly začít tvořit všechny tribuny, přibývat zde budou hlavně nosné trámy a šikmé desky pro sezení diváků.

Lízátka projdou opravami

V pondělí byla zahájena repase stožárového osvětlení, tedy tzv. lízátek, které byly a opět budou dominantou celé stavby. Z lízátek již byly odstraněny staré reflektory, žebříky a konstrukce, které nebudou nadále využívány. Po odstranění starého nátěru bude aplikován nový ochranný nátěr. Tyto práce by měly být dokončeny na podzim, do konce letošního roku by se pak lízátka mohla opět zvednout k nebi.

V minulém týdnu také zastupitelé města schválili dodatek smlouvy, který upravil některé parametry stavby. „Projednání v zastupitelstvu předcházelo velmi složité, ale zcela korektní a věcné jednání se stavebním sdružením. Jeho výsledkem byl návrh změny závazku v rámci smlouvy na stavbu multifunkční fotbalové arény, který v minulém týdnu schválilo hradecké zastupitelstvo. Myslím si, že podmínky, které se podařilo ujednat, jsou pro město výhodné a vyřeší nám i celou řadu věcí do budoucna,“ říká primátor.

Stavba se prodraží, kapacita stadionu se navýší

Zastupitelé schválili, že město stavebnímu sdružení uhradí vzniklé vícenáklady ve výši 59 milionů korun

„Město za to naopak vyjednalo navýšení rozsahu stavebních prací. Dojde ke zbourání staré východní tribuny, kterou nahradí parkoviště. Areál bude v souladu s nově vydanou vyhláškou, která je platná od podzimu loňského roku, rovněž připraven pro budoucí elektromobilitu. Dále budou vybudovány šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu. Vzroste také jeho kapacita míst z původních osmi tisíc na 9300. Zároveň došlo k posunu termínu dokončení díla o dva měsíce, což nyní připadá na konec června příštího roku,“ upřesňuje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.

Právě bourání staré tribuny bude nyní předmětem jednání mezi stavební společností, projektanty, statiky, zástupci fotbalového klubu a městem. „Řešit to začneme již tento týden, každopádně počítáme, že demolice nezačne dříve než v zimě. Získaný recyklát pak plánujeme využít do konstrukčních vrstev vozovek,“ doplňuje Fišer.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: V Hradci se bude závodit na horských kolech, "sousedat i souběhat"

Víkend v Hradci Králové nabídne kulturní i sportovní události. Fanoušci fotbalu mohou fandit hradeckým Votrokům, cyklističtí nadšenci mohou závodit na horských kolech v Prima Cupu. Na Malém náměstí se bude konat takzvané Sousedání, v rámci kterého se poběží závod na 5 kilometrů.…
Čtěte více

ZVEME: Bude se běhat, hrát fotbal, jíst čokoláda a řádit v maskách

O víkendu se bude v Hradci Králové sportovat i kulturně žít. Votroci odehrají derby s Pardubicemi, poběží se jarní běh v novohradeckých lesích. Ve Futuru můžete navštívit Čokoládový festival, děti můžete vzít na Velikonoční pohádku, karneval nebo koncert Štístka a Poupěnky.
Čtěte více

Kotal končí ze zdravotních důvodů, fotbalisty přebírá Horejš

Trenér FC Hradec Králové Václav Kotal končí ve své funkci. Důvodem však nejsou případné nevýrazné výkony Votroků z posledních zápasů, ale zdravotní stav. 71letý trenér dnes oficiálně oznámil svoji rezignaci. Hradecké fotbalisty nově přebírá David Horejš. Kotal ale zůstává i…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme