Divadelní festival letos jinak. Představení si užijete v autě nebo pod širákem

Představí se například soubor Holektiv.
Představí se například soubor Holektiv. | autor: organizátor akce

Tradiční královéhradecký festival Divadlo evropských regionů letos a Open Air program bude jinak. Hlavními dějišti festivalu nebudou prostory jako obvykle. Divadlo se bude hrát na parkovišti u koupaliště Flošna a v Letním kinu Širák. Tento mimořádný ročník se odehraje v termínu 26. - 28. červen. Diváci budou většinou program sledovat ze svých vozidel.

„Hledali jsme způsob, jak i v současných nepředvídatelných a proměnlivých podmínkách alespoň malou oslavu kultury a rozloučení se s divadelní sezónou zorganizovat. Současná omezení nám nedovolí otevřít sady, postavit stany, hrát každý den v divadlech i na ulicích.Nemůžeme přivézt kohokoli ze zahraničí. Záměrně proto připravujeme projekt, který je jiný,” uvádí ředitelka Klicperova divadla ​Eva Mikulková​.

Divadlo Drive-in

V Hradci Králové se tak uskuteční ​v termínu 26.–28. června​ mimořádný ročník divadelního festivalu s podtitulem ​LETOS JINAK​, který se odehraje na parkovišti ​Flošna​ a ​v letním kině Širák​ a který bude dominantně realizován formou drive-in divadla. Tento formát, který respektuje veškerá vládní a hygienická opatření a který umožňuje pružnou regulaci počtu diváků, je inspirovaný projektem ​Artparking ​společnosti Art Prometheus, která jej pořádá v​ pražských Holešovicích a na Nákladovém nádraží Žižkov. „Chceme využít toho, že máme termín, na který jsou lidé zvyklí, a nabídnout ho nejenom sobě samým, ale také dalším kulturním organizacím v Hradci Králové, regionu i celé ČR. Chceme podpořit nezávislou scénu, která není v současné době finančně soběstačná,” ​doplňuje ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt ​Barbora Hodonická​.

Do projektu se proto zapojí i další královéhradecké kulturní subjekty jako je Filharmonie Hradec Králové a kino Bio Centrál. S ohledem na předpokládané teplé červnové počasí bude hlavní program na Flošně po všechny tři dny rozdělen do tří večerních programových bloků se začátky v 18.00, ve 20.30 a ve 23.00. Diváci budou moci program sledovat z pohodlí svých či sdílených vozidel. Přijet jich bude moci 50. Pódium bude doplněné velkoplošnou obrazovku a zvuk bude přenášen do autorádií zaparkovaných vozidel. Na tyto produkce si místo vstupenky budou diváci kupovat parkovací místo a cena bude nezávislá na počtu pasažérů v jednotlivých automobilech.

Programově se festival bude snažit pokrýt obvyklou škálu žánrů a typů divadel. Divadelní představení budou adaptována pro tento způsob produkce. Diváci se mohou těšit na ​Divadlo Pod Palmovkou​ s úspěšnou inscenací Jak sbalit ženu 2.0 či ​Divadlo Husa na provázku​, které čerstvě po premiéře uvede představení Gadžové jdou do nebe. Domácí ​Divadlo Drak​ uvede koncertní verzi inscenace O Bílé lani, ​Klicperovo divadlo​ uzavře celý víkendový program koncertem herecké kapely Mastix. Z původně plánovaného programu open air části festivalu vystoupí vybrané nezávislé i amatérské soubory z různých koutů ČR. Nezávislou novocirkusovou scénu bude reprezentovat oblíbený ​Holektiv​ s představením Letkyně, neprofesionální scénu budou reprezentovat skvělé soubory z Mostu (​Tvoje bába​) či z Olomouce (​Nabalkoně​). O svén epřijdou milovníci improvizace. Speciální auto Improshow si připravili na ​Paleťáci​, kteří nesmí na festivalu chybět.

Rodiny s dětmi do Letního kina Širák

„Protože je nedílnou součástí festivalu program pro rodiny s dětmi, pro které je formát drive-in představení nevhodný, připravili jsme pro ně dopolední a odpolední program v​​ Letním kině Širák,”​ říká ředitel Divadla Drak ​Tomáš Jarkovský​. Program v Širáku budou tvořit představení Divadla Alfa Plzeň​, ​Naivního divadla Liberec​ a nezávislých souborů ​Bratři v Trickua ​Studia Damúza​.Sobotní dopoledne i odpoledne ovládne Širák ​Cirk La Putyka​ s novou inscenací Kaleidoscope, která vznikla v režii Maksima Komara v době koronavirové pandemie.

Kompletní program tří festivalových dní je k dispozici na stránkách ​www.openairprogram.cz​. Předprodej vstupenek do Letního kina Širák a parkovacích míst na Flošnu bude zahájen v pátek 5. června v 10.00 v předprodeji Klicperova divadla a on-line na stránkách ​www.hkpoint.cz​.

PROGRAM – FLOŠNA
Pátek 26. června 2020

18.00 Nabalkoně: TŘI KOŽÍŠKY PRO BOBBYHO
Paleťáci: IMPROSHOW
20.30 Divadlo Drak: O BÍLÉ LANI
Filharmonie Hradec Králové: KONCERT
23.00 Bio Centrál: BOURÁK

Sobota 27. června 2020

18.00 Holektiv: LETKYNĚ
Squadra Sua: HAPPY HOUR
20.30 Divadlo Pod Palmovkou: JAK SBALIT ŽENU 2.0
23.30 Václav Bartoš: ŠKOLNÍ VÝLET
Žongléři Enfys: LIGHTSHOW
Tygroo: KONCERT

Neděle 28. června 2020
18.00 Špenát a kedlubna: SVBD
Slam Poetry CZ: SLAM POETRY SHOW
20.30 Divadlo Husa na provázku: GÁDŽOVÉ JDOU DO NEBE
23.00 Klicperovo divadlo: KONCERT MASTIX

PROGRAM – LETNÍ KINO ŠIRÁK
Pátek 26. června 2020

10.00 Naivní divadlo Liberec: BUDULÍNEK
14.00 Bratři v tricku: BRATŘÍ SPECIÁL

Sobota 27. června 2020

10.30 La Putyka: KALEIDOSCOPE
16.00 La Putyka: KALEIDOSCOPE

Neděle 28. června 2020

10.00 Divadlo Alfa Plzeň: JOHANES DOKTOR FAUST, JENOVÉFA
14.00 Studio Damúza: SUPERKLUK, HONZA PTÁK

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Klicperovo divadlo navštíví Donutil a Bohdalová. Festival Čekání na Václava se blíží

Divadelní sezonu Klicperova divadla tradičně otevírá festival Čekání na Václava. Nejinak tomu bude i v letošním roce, kdy se v termínu lemovaném dvěma státními svátky 28. 9. a 28. 10. uskuteční již 17. ročník. Diváci se mohou těšit na hvězdná herecká jména, jako jsou Miroslav…
Čtěte více

Zveme: Na divadelňák Letos jinak, farmářské trhy a noční prohlídku města

Poslední červnový víkend slibuje velkou nálož kultury, ač se do poslední chvíli nevědělo, jakou bude mít letošní výjimečný ročník divadelního festivalu podobu. Festival Divadlo evropských regionů a Open air program LETOS JINAK se koná od pátku do neděle. Vyrazit můžete také do…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme