Centrum pomoci, ubytování i autobusy nabízí Hradec Ukrajincům

Město nabízí pomoc Ukrajině.
Město nabízí pomoc Ukrajině. | autor: hradeckralove.cz

Od minulého týdne probíhají na hradecké radnici pravidelná jednání k zajištění potřebné pomoci Ukrajině a jejím občanům během ukrajinsko-ruského konfliktu. Kromě oslovení a nabídnutí pomoci partnerskému městu Černihiv začala radnice připravovat městské ubytovny a byty, které by mohly dočasně posloužit jako útočiště pro obyvatele prchající z Ukrajiny. Ve spolupráci s hradeckou charitou bylo během uplynulého víkendu umístěno do městských ubytovacích zařízení prvních několik ukrajinských rodin. Magistrát současně zveřejňuje telefonické linky, kam mohou lidé volat ohledně pomoci Ukrajině.

„Situace je velice napjatá a každý se snaží pomáhat jak jen to je možné, čehož si nesmírně vážím. Na městě jsme ještě v minulém týdnu začali připravovat ubytovací kapacity pro naše přátele z Ukrajiny. Po pátečním jednání se členy zastupitelských klubů jsme se navíc domluvili, že v první vlně pomoci Ukrajině uvolníme finanční prostředky ve výši jednoho milionu korun,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Další pomoc přišla ze strany Dopravního podniku města Hradce Králové, který má připravené autobusy. Ty budou v případě potřeby moci vyrazit na hranice a zajistit dopravu ukrajinských občanů do České republiky. „Máme několik řidičů, Ukrajinců, kteří ačkoliv jezdí pouze s vozy MHD a nemohli by tedy vyrazit na dálkovou jízdu přes hranice, tak se nabídli, že by zajistili koordinaci přepravy osob a ujali se role tlumočníků. Za to jim velmi děkujeme,“ doplňuje ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham.

Ještě na konci minulého týdne město připravovalo a poskytlo ubytovací kapacity pro ukrajinské občany. „V prvních dnech jsou uspokojovány individuální požadavky na ubytování ze strany ukrajinského spolku, oblastní charity či Univerzity Hradec Králové, sestavili jsme seznam míst, která by se dala za tímto účelem využít. Jedná se například o ubytovací kapacity Leteckých služeb HK na hradeckém letišti nebo penzion Aquacentra, jehož provoz zajišťuje Správa nemovitostí HK. Poskytnout ale můžeme také chatky v areálu kempu Stříbrný rybník, hotel Stadion, ubytovnu Brněnská a podobně. Ve spolupráci s hradeckou fakultní nemocnicí a oblastní charitou probíhá vybavování ubytovny ve fakultní nemocnici, která by mohla ještě zvýšit možné ubytovací kapacity ve městě,“ informuje náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek.

„V těchto dnech zároveň vzniká krajské asistenční centrum pomoci, které bude zajišťovat příjem a pomoc ukrajinským občanům, kteří v našem kraji budou hledat dočasné útočiště. Vedle toho vznikly další iniciativy neziskových organizací, kterým je třeba velmi poděkovat za jejich dobrovolnickou aktivitu, připraveni pomáhat jsou i hradečtí dobrovolní hasiči. Lidé také mohou během pracovní doby úřadu volat na vybrané telefonní linky, kde získají informace, jak lze pomoci,“ dodává primátor. Město má na svých webových stránkách zvláštní sekci s instrukcemi a aktuálními možnostmi, jak a kde je možné v této situaci pomáhat. Stejně tak zde naleznou informace ukrajinští spoluobčané, kteří pomoc potřebují. Více informací je k dispozici zde.

Město Hradec Králové podpořilo Ukrajinu také vyvěšením ukrajinské vlajky, která před hradeckým magistrátem vlaje od úterý 22. února. Vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu a prohlášení města Petrohrad hodlá během dnešního jednání zastupitelstva města navrhnout vedení Hradce Králové zrušení partnerské smlouvy s ruským městem Kronštadt.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město bude vlastnit bývalou ubytovnu sester. Chce tam zřídit nové byty

Zastupitelé města Hradec Králové schválili na svém úterním zasedání dlouho připravovanou směnu nemovitosti. Za pozemky v okolí nemocnice a provizorní parkoviště získá město od hradecké fakultní nemocnice ubytovnu v ulici Jana Masaryka na Moravském Předměstí. V rámci této směny…
Čtěte více

Ukrajinští uprchlíci se stěhují z internátu do ubytovny nemocnice

Ukrajinští občané, kteří utekli před válkou a byli doposud ubytováni v internátu SOŠ a SOU Vocelova v Hradci Králové, se během dnešního dne stěhují do ubytovny Jana Masaryka. Celkem jich zde bude ve třech patrech bydlet 78. Město tyto prostory opravilo a připravilo k bydlení,…
Čtěte více

Centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny v Hradci skončilo. Pomoc bude k dispozici ale i nadále

Ubývá lidí, kteří do Česka utíkají před válkou na Ukrajině. Krajská asistenční centra pomoci tak už nejsou tolik vytížená jako v minulých měsících a některá proto úplně zavírají. A proto ukončilo 8. srpna činnost i hradecké asistenční středisko. Pomoc ukrajinským uprchlíkům…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme