Bílá věž se otevírá, po generální rekonstrukci je plná technologií
Rok a půl trvala generální rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších dominant Hradce Králové – Bílé věže. Na její otevření se návštěvníci mohou těšit už tuto sobotu 23. května. Slavnostní událost ohlásí v pravé poledne přímo z věže zvon Augustin, následovat bude symbolické otevření památky a žehnání zvonu a věži. Uvnitř historické dominanty na hradeckém Velkém náměstí čeká na turisty plno překvapení. Kromě toho, že je plná moderní technologie, najdou tu také unikátní skleněný model věže, který váží tunu.
Noční prohlídky potrvají do půlnoci
Dvaasedmdesát metrů vysoká Bílá věž bude zpřístupněna poprvé po rekonstrukci, která začala v říjnu 2013. Bohatý program k jejímu znovuotevření začíná v sobotu 23. května ve 12 hodin. „Prohlídkový program s názvem Historie Bílé věže pak bude možné absolvovat od 12.50 do 20 hodin, kdy jej vystřídá noční, tzv. Atmosférická prohlídka. Tu budou moci zájemci navštívit až do půlnoci. Prohlídky trvají zhruba pětačtyřicet minut a jedna prohlídková skupina pojme třicet osob. Otevření Bílé věže doplní v době od 12.50 do 17 hodin doprovodný program s trhem lidové tvorby a uměleckých řemesel,“ uvedla tisková mluvčí Královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.
Jak ale varuje správa památky, kapacita věže je omezená. „Optimální doba, kterou by měl návštěvník na Bílé věži strávit, je 30 až 45 minut. Do půlnoci jsme tak schopni obsloužit zhruba 400 lidí. Není ale všem dnům konec. Věž bude otevřena celoročně a na každého se dostane, jen nejspíše ne hned první den," uvedl pro Hradecký deník Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která Bílou věž spravuje. Dominanta Hradce Králové bude mít otevřeno následující dny vždy od 9 do 18 hodin, každou první sobotu v měsíci jsou naplánované také noční prohlídky.
Ve věži vzniklo během oprav multimediální centrum
Ve věži je po opravě multimediální informační centrum a také audiovizuální systém s několika monitory, který nabízí nepřeberné množství kombinací světel a hudebního podkresu. Jsou zde také nainstalovány vizuální panely. Moderní technologie umožňují zatím promítat celkem tři různé prohlídkové programy, další zřejmě ještě přibydou. Návštěvníci si budou moci také prohlédnout skleněný model Bílé věže vytvořený z 800 kusů křišťálového skla, který měří 3,5 metru, váží více než tunu a bude speciálně nasvětlen. Unikátní model odráží historii památky, ukazuje například, kde kdysi stávala gotická kaple. Šířka použitého sklad je v poměru stejná, jako skutečná šíře zdi věže.
Novinkou je také přístavba s pokladnou, přes kterou se turisté dostanou dovnitř. K výstupu slouží jiná cesta. Přibylo rovněž schodiště, které usnadní přístup ke zvonu. „To nám vyřešilo především zvonění na Augustina. Dříve jsme museli demontovat zábradlí, nyní stačí zmáčknout tlačítko na zábradlí, schody zajedou ke straně a můžeme zvonit," vysvětlil pro Hradecký deník Miroslav Franc.
Celkové náklady na rekonstrukci Bílé věže jsou vyčísleny na 53 milionů korun bez DPH, 33 milionů z této sumy pokryla dotace z ROP Severovýchod. O rekonstrukci královéhradecké dominanty jsme vás v minulosti pravidelně informovali. Shrnutí průběhu oprav si můžete přečíst například v tomto článku. O čtyřměsíčním zdržení a prodražení prací jsme vás informovali v tomto odkazu, přečíst si můžete také o tom, jaké poklady Bílá věž ukrývala ve své makovici.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.