Zveme: Před Vánoci v Hradci uvidíte Živý betlém. Kde koupíte kapra a kdy se bude bruslit?

Představení Živý betlém odehraje divadlo Lůza na ulici Tomkova v Hradci Králové.
Představení Živý betlém odehraje divadlo Lůza na ulici Tomkova v Hradci Králové. | autor: Impuls HK

Poslední adventní víkend bude v Hradci Králové a blízkém okolí opět nabitý akcemi. Bílá věž láká na speciální vánoční prohlídku s koncertem, děti mohou putovat za Ježíškem, divadlo Lůza zve na představení Živý betlém, bude se konat tradiční zpívání u Betlémského světla, otevřen bude opět i vánočně laděný Šrámkův statek v Pileticích. Klicperovo divadlo uvede premiéru Stroupežnického Furiantů,  hradecké hokejisty dnes čeká utkání s Piráty Chomutov. Kdy bude během svátků veřejné bruslení na zimním stadionu? A kde a za kolik koupíte hradeckého kapra?

Hokejisty čeká utkání s chomutovskými Piráty

Ve 28. kole Tipsport Extraligy se utká Mountfield HK a Piráti Chomutov. Zápas začíná v pátek v 18 hodin na zimním stadionu v Hradci Králové.

Bruslení o Vánocích v Hradci Králové

Veřejné bruslení v malé hale zimního stadionu v Hradci Králové se bude tento víkend konat v sobotu i v neděli od 14 do 15:30 hodin. Na Štědrý den se malá hala otevře od 10 do 11:30, na Boží hod se bruslit nebude, ale od středy až do neděle bude veřejné bruslení od 14 do 15:30 hodin každý den. Cena vstupného pro dospělé a mládež nad 10 let je 30 korun, děti zaplatí dvacetikorunu a jejich doprovod desetikorunu. Šatna stojí 5 korun. Bruslení pro veřejnost v Hradci Králové provozuje královéhradecký hokejový klub. 

Prodej hradeckých kaprů

Hradečtí kapři budou letos k dostání na čtyřech prodejních místech – u hájovny Zelený sloupek, u Atria, před budovou staré radnice na Velkém náměstí čp. 1 a na sádkách u rybníka Datlík. Na sádkách by kromě kaprů měly být v malém množství ke koupi i doplňkové druhy ryb – amuři, štiky, candáti nebo sumci. Cena vánočních kaprů letos vyskočí, může za to sucho a s ním související výrazný nárůst cen obilí, kterými lesníci ryby přikrmují. Novinkou je to, že kapři se při prodeji nebudou podle hmotnosti dělit na I. třídu a výběr, ale cena bude jednotná. Kilogram kapra budou městské lesy prodávat za 100 korun. Kilo amura si lidé budou moci koupit za 120 korun, sumce za 190, štiky za 255 a candáta za 350 korun. Předvánoční prodej na uvedených čtyřech prodejních místech začíná v pátek 21. prosince a končí v neděli 23. prosince. U Zeleného sloupku se budou ryby před Vánoci prodávat od 8 do 16 hodin, na zbývajících místech od 9 do 17 hodin.

Premiéra Furiantů v Klicperově divadle

V sobotu bude mít v hradeckém Klicperově divadle premiéru realistické drama Ladislava Stroupežnického Furianti, které mělo premiéru roku 1887 v Národním divadle. "Tato satirická veselohra pojednává o jedné české vesnici, která se chystá na volbu obecního ponocného. Tuto volbu, která má rozhodnout mezi vysloužilým vojákem Bláhou (Filip Richtermoc) a krejčím Fialou (Miroslav Zavičár), zkomplikuje vyděračský paličský nápis. Během dvou dnů a dvou nocí se vyjeví směšnost i nebezpečí malých okresních ambicí, půtek a žárlivostí. Lidská tvrdohlavost, sebestřednost, slepota a blbost přerostou v iracionální nenávist, nevděk, zneužití a nepochopení, než bys řekl švec..." Stroupežnického hra vyvolala ve své době zuřivé diskuse. „Hrubý jazyk" byl pro diváky šokující a obecenstvo i odborná veřejnost se musela popasovat s novým uměleckým směrem, jímž byl realismus. Režie hradeckých Furiantů se ujal režisér Petr Štindl, který je častým spolupracovníkem Klicperova divadla (režíroval například Vincence nebo Osm žen). Scénu navrhl Pavel Kodeda a kostýmy Lucie Halgašová. Dvaceti rolí vesničanů se ujal celý soubor Klicperova divadla. Jako nesmiřitelní furianti v čele vesnice se divákům v rolích starosty Dubského a prvního radního Buška představí Jan Vápeník a Jiří Zapletal. Předpremiéra je dnes, tedy v pátek, od 19 hodin a premiéra začíná v sobotu ve stejný čas.

Putování za Ježíškem

Oblíbení maňásci budou dětem vyprávět pohádky, seznámí je s příběhem Vánoc a nakonec jim nadělí sladký dáreček. 
Vstupenky zakoupíte v síti HKpoint a v hradeckých informačních centrech, na místě je zakoupit nelze. Dospělý zaplatí 60 korun a děti 50 korun. Vhodné pro děti do 8 let. Sraz účastníků je před TIC na Velkém náměstí. S platnou vstupenkou na putování za Ježíškem mají dospělí v tento den 50% slevu na vstup na Bílou věž, děti zdarma. Počet účastníků je omezen na 30 osob, putování trvá třičtvrtě hodiny a začíná v sobotu i v neděli v 10 hodin. 

Bílá věž vánoční

Na vánoční komentované prohlídce Bílé věže na Velkém náměstí v Hradci Králové se dozvíte spoustu zajímavých reálií a součástí bude i minikoncert Terezy Doležalové a Antonína Pevaly přímo pod zvonem Augustin. Těšit se můžete na vánoční koledy v klasickém i netradičním podání. V pátek od 16 do 17:30 hodin, vstupné stojí 150 korun.

Živý betlém

Úderem páteční 16. hodiny začne Živý betlém - "představení souboru Divadlo Lůza, které vychází z křesťanské tradice zobrazující události a postavy související s narozením Ježíše Krista. Přijďte si užít vánoční atmosféru k nám!" Představení uvidíte od 16 a 18 hodin v ulici Tomkova před sídlem rádia Impuls Hradec Králové, u zadního vchodu do Galerie moderního umění.

Advent na Šrámkově statku v Pileticích

Výstava betlémů ze sbírky třebechovické umělkyně Věry Priharové a vánočních dekorací z rukou členek Spolku lidové tvorby Hradec Králové. Vrátka stylového roubeného stavení v Pileticích nedaleko Hradce Králové se návštěvníkům otevřou v sobotu i v neděli od 10 do 16 hodin.

Zpívání u Betlémského světla

I tento rok se můžete těšit na světlo z Betléma, které dovezou skauti. Tradiční zpívání u Betlémského světla se bude konat v neděli 23.12.2017 v 18 hodin na Velkém náměstí pod vánočním stromem u katedrály Sv. Ducha, kde si společně zazpíváte koledy.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Prodej vánočních stromků z hradeckých lesů se rozjede už příští týden

Deset tun ryb z rybníků a tři tisíce stromků z lesních porostů v majetku města mají pro letošní předvánoční prodej připravené Městské lesy Hradec Králové. Stromky se začnou prodávat v příštím týdnu v Hájovně Marokánka a Zelený sloupek. Prodej kaprů bude zahájen pár dní před…
Čtěte více

Hradecký kapr má certifikát a letos vám ho mohou dovézt až domů

Hradecký kapr byl certifikován jako regionální produkt - oceněna tak byla nejen jeho výjimečná kvalita, ale také chov v přírodních podmínkách, výroba ohleduplná k životnímu prostředí a pevná vazba na Hradecko, která sahá staletí do historie našeho kraje. Alespoň tak zní…
Čtěte více

Do zimního stadionu chce Hradec investovat 50 milionů

Město Hradec Králové plánuje rozsáhlé úpravy zimního stadionu za desítky milionů korun, z čehož by nemělo těžit jen extraligové "áčko" hradeckého Mountfieldu, ale také žáci a dorostenci. Vznikne nové zázemí pro hráče, posilovna a rozcvičovna, ale i kanceláře a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme