Zveme: Na zredukovanou bitvu u Chlumu, dětský den na Správčáku nebo na noční prohlídku Bílé věže

Velkou bitvu letos nahradí malá srážka.
Velkou bitvu letos nahradí malá srážka. | autor: Garda města Hradce Králové

Tolik oblíbená rekonstrukce bitvy z roku 1866, která ke Chlumu každoročně přiláká stovky návštěvníků, se letos po 28 letech neuskuteční. Organizátoři se však jen tak nevzdali a divákům nabídnou alespoň menší bitevní srážku v lese Svíbu u Čistěvsi. Pokud vám ještě ratolesti neodjely na prázdniny a nevíte, co s nimi, můžete navštívit dětský den na Správčickém rybníku. První sobotu v měsíci také můžete vystoupat na Bílou věž v noci a prohlédnout si osvětlený Hradec. Fanoušci Votroků se mohou těšit na předposlední zápas sezony.

Místo velké bitvy malá srážka, pietní akt a odhalení památníku

Mezinárodní festival Königgrätz 1866, stejně jako všechny hromadné akce pro veřejnost, musel být letos zredukován. Návštěvníci tak bohužel přijdou o dvě divácky nejatraktivnější části programu - Dostaveníčko v roce 1866 v Hradci Králové a velkou bitevní scénu na Chlumu. V letošním roce to mělo být důstojné připomenutí úlohy saského korunního prince Alberta v bitvě u Hradce Králové 1866. Nicméně organizátoři se nevzdali a zachovali ty části programu, u kterých bylo možné splnit limity v aktuálních omezeních platných začátkem července. To znamená, že pietní a vzdělávací části projektu zůstane zachována spolu s omezenou účastí vojáků v historických uniformách. O bitevní srážku návštěvníci ale úplně nepřijdou. Na poslední chvíli se díky uvolnění omezujících opatření organizátorům podařilo připravit menší bitevní srážku přímo v lese Svíbu u Čistěvsi, která se uskuteční v sobotu 4. července od 15 hodin.

Program 154. výročí bitvy u Hradce Králové 1866
3. července 2020 - pátek
Hradec Králové, Bílá věž
18.00 - Slavnostní zvonění zvonu Augustin
Bojiště bitvy u Hradce Králové 1866
14.00 - Slavnostní odhalení opraveného památníku padlých pruského 7. westfálského pěšího
pluku č. 56 na kostelním hřbitově v Probluzi
15.30 - Otevření upravené expozice Muzea války 1866 na Chlumu a představení výstavy
„Archeologie bojišť“ realizované ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové
16.00 - Paměť tesaná do kamene – přednáška historika Muzea východních Čech v Hradci
Králové Josefa Šrámka o významu sepulkrálních památek v přednáškovém sále Muzea války
1866
18.00 - Zádušní mše za padlé z bitvy 3. 7. 1866 v kostele proměnění Páně na Chlumu
22.15 - Pochodňový průvod obcí Chlum, pietní akt na pruském hřbitově

4. července 2020 – sobota
Centrální bojiště bitvy u Hradce Králové, Muzeum války 1866
10.00 - Program pro děti v Muzeu války 1866, průběžně celý den do 18 hodin
11.00 - Pietní akt u Baterie mrtvých
12.30 - Výbava rakouského vojáka prusko-rakouské války pohledem archeologie – tematický
program archeologa Univerzity Hradec Králové Mgr. Matouše Holase
14.00 - Pochod vojáků k lesu Svíb (v závislosti na aktuálních omezeních)
14.45 - Pietní akt u pomníku 8. praporu polních myslivců u lesa Svíb
15.00 - Útok Poeckhovy brigády v lese Svíb. Bitevní srážka na autentických místech bojiště
17.30 - Seminář „Jak postupovat při náhodném nálezu válečného hrobu z r. 1866“, přednáška
archeologů Muzea východních Čech Miroslava Nováka a Matouše Holase

V letošním roce nebude organizována kyvadlová autobusová doprava (kromě běžných linkových
spojů) v sobotu 4. 7. na bojiště bitvy u Hradce Králové, stejně tak nebude v provozu tržiště řemesel
ani stánkový prodej. V areálu bude možno zaparkovat na odstavné ploše, navštívit vojenské polní
ležení, Muzeum války 1866 a rozhlednu.

Dětský den na Správčickém rybníku

Tuto sobotu 4. července se na Správčáku uskuteční dětský den. Čekají na vás skákací hrady, projížďky na čtyřkolkách, paintball a střelba na cíl. Dále také vystoupení mažoretek, dětská diskotéka, recitační a pěvecké soutěže, soutěže o volné vstupenky na různé atrakce a taneční skupina T-BASS. Na závěr si užijete velkolepý ohňostroj. Celý den bude program doprovázet náš úžasný DJ Moucha a od 20h bude hrát i pro dospělé - Oldies party. Začíná se v 10.30 hodin.


Historickou mašinkou až do Jičína

Společnost pro Revitalizaci Místních Drah z. s. ve spolupráci s Pardubickým spolkem historie železniční dopravy pořádají jízdy historického motorového vlaku z Pardubic přes Hradec Králové do Jičína pod názvem „Historickým vlakem do města pohádek Jičína“. Jízdy se uskuteční ve dnech: 4.července, 1.srpna a 29.srpna 2020. Odjezd z Hradec Králové z hlavního nádraží je v 11:00. Vlak bude veden sólo vozem a nebude možno přepravit cyklisty. Ve vlaku platí tarif SRMD, neplatí jízdní doklady ČD a ostatních dopravců.

Votroci odehrají předposlední zápas sezony

Předposlední domácí zápas v této sezoně druhé ligy odehrají v sobotu v podvečer fotbalisté Hradce Králové. Od 17 hodin přivítají na stadionu v Malšovicích Ústí nad Labem. „Nemají tady co ztratit, budou se chtít před námi vytáhnout," řekl klubovému webu Zdenko Frťala, kouč Votroků.

Noční prohlídky Bílé věže

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách. Noční prohlídka se koná zpravidla první sobotu každého kalendářního měsíce od 20 do 24 hodin, což je právě nadcházející sobotu 4. července. Poslední prohlídka se uskuteční 60 minut před zavírací dobou. Na ochozu jsou umístěny dalekohledy, které fungují na mince v hodnotách 10 a 20 Kč. Na noční prohlídku není třeba rezervace místa. Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků věže v jednom okamžiku omezen na maximální počet 30. Toto omezení platí i pro organizované hromadné návštěvy.

Výstavu Policie a četnictvo ve Vodárenské věži v Týništi nad Orlicí

Členové spolku přátel města Týniště nad Orlicí zvou letos veřejnost na výstavu Policie a četnictvo. Expozice představí historii bezpečnostních složek u nás za uplynulých 150 let. K vidění budou např. dobové uniformy, ukázky kriminalistických metod, kasařské náčiní a velké množství doprovodných fotografií. Přiblíženy budou dokonce skutečné případy týnišťských strážníků. Otevírací doba Vodárenské věže v roce 2020: 30. května - 28. září soboty, neděle, svátky 10 - 17 hodin. Vstupné: dospělí 30 Kč, děti v doprovodu dospělých zdarma.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Návštěvnost hradeckých památek se letos nakonec vyhoupla do příjemných čísel

Letošní léto nebylo příliš laskavé k provozovatelům koupališť. Hradecká Flošna například zažila tu nejhorší sezónu za svoji existenci. Jednak za to moho počasí a pak také protikoronavirová opatření, která obzvlášť v červnu kapacitu limitovala. Oproti tomu turistická sezóna se v…
Čtěte více

Bílá věž bude mít od příštího roku sítě. Neměly by narušit vzhled památky

O zabezpečení ochozu Bílé věže na Velkém náměstí v Hradci Králové rozhodli na svém pondělním zasedání zastupitelé města. Instalovány by zde měly být bezpečnostní sítě, jejichž podoba bude zřejmá až dle projektových návrhů. Město chce během podzimních měsíců vybrat zpracovatele…
Čtěte více

Sítě pod vrcholem Bílé věže? Rozhodnou zastupitelé

Na svém srpnovém zasedání budou zastupitelé města rozhodovat o možnosti zabezpečení části ochozu Bílé věže na Velkém náměstí v Hradci Králové. K instalaci kovových sítí by mělo dojít z důvodů zvýšení bezpečnosti návštěvníků, především pak zamezení zneužití této památky pro…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme