Zveme: Na sváteční program láká Hrádek, Bílá věž i archeopark

Hrádek u Nechanic zve na vánočně nazdobené interiéry
Hrádek u Nechanic zve na vánočně nazdobené interiéry | autor: hradeckralove.cz

O víkendu tu máme už třetí adventní neděli a do Vánoc tak zbývá jenom malý kousek. Blížící se svátky jsou tématem hned několika akcí, které si můžete v sobotu a v neděli v Hradci Králové a blízkém okolí užít. Zajímavý program slibuje nazdobený zámek Hrádek u Nechanic, originální pojetí vánoční doby představí Archeopark pravěku ve Všestarech a na pohodovou atmosféru zve i Krňovický skanzen. A to není zdaleka všechno. Více se dočtete v naší tradiční páteční pozvánce.

Co bylo před Ježíškem? Dozvíte se v Archeoparku

Vánoce pravěcí lidé neznali, svátky ale slavili. Jaké? To se dozvíte už v sobotu a v neděli v Archeoparku pravěku ve Všestarech. Program pro děti i dospělé začíná po oba dva dny v 10 a končí v 16 hodin a dozvíte se tu nejen to, co se stalo před narozením Ježíška. Program přinese také komentovanou interaktivní projekci na téma náboženství v pravěku, dozvíte se, jak vypadal rituální obřad obětování bohům, na jaké hudební nástroje naši předci hráli i jak si je vyráběli. Kromě toho si pochutnáte na teplé medovině a pšeničných plackách, děti si budou moci vyrobit i něco na památku.

Řemeslníci zaplní Masarykovo náměstí

Tradiční vánoční trhy zaplní Masarykovo náměstí v Hradci i v tomto roce. A to již po dvanácté v řadě. Na desítky stánků řemeslníků lidové tvorby i uměleckých řemesel se můžete těšit od soboty. Až do 20. prosince tu pak budou každý den od 9 do 18 hodin. Kromě samotných trhů se o tomto víkendu dočkáte i zábavného programu a soutěží. V sobotu od 13 a od 16 vystoupí Viktor Sodoma v neděli odpoledne pak mimo jiné skupina Country Dohoda. A co dalšího vás na náměstí čeká? „Prodejci z celé republiky nabídnou například hračky, množství keramiky a bižuterie, svíčky, batiku, košile, knížky, broušené kameny, klobouky, kožešinové výrobky, čepice, šály, rukavice, výrobky z ovčí vlny, trička nebo třeba bylinné masti. Pro všechny návštěvníky trhů je připravena také neméně široká paleta dobrot a laskomin,“ slibují pořadatelé.

Hrádek u Nechanic zve na vánoční program

Ne všechny zámky se ukládají k zimnímu spánku. Hrádek u Nechanic je návštěvníkům otevřen i nyní. Naposledy si ho letos můžete užít o tomto víkendu. V sobotu i v neděli je otevřeno od 9 do 16 hodin. Ve vánočně vyzdobených zámeckých interiérech se seznámíte s historií nejoblíbenějších svátků v roce, tradicemi a vánočními zvyky. Na Hrádku uvidíte 10 různě ozdobených vánočních stromků, na kterých je navěšeno 18 tisíc ručně vyrobených vánočních ozdob. Zpřístupněna bude i zámecká kuchyně s pravým anglickým punčem i lahodnou kávou a čerstvě napečeným cukrovím.

V Krňovickém skanzenu zavoní sváteční punč

Na poslední letošní akci zve také Krňovický skanzen. Na vánoční program můžete zavítat v sobotu i v neděli mezi 10. a 17. hodinou. A co si pro vás v Krňovicích připravili? „Jde o pohodový program ve vytopených, vánočně vyzdobených, interiérech s rukodělnými dílnami, ochutnávkou vánočních dobrot jako je houbový kuba, punč, netradiční marmelády nebo pečením chleba.“ Na místo se dostane autem, parkovat lze bezplatně přímo u skanzenu, případně za restaurací U skanzenu v obci.

Na Bílé věž se bude muzicírovat

Adventní muzicírování na Bílé věži si nenechte ujít tuto sobotu. V rámci prohlídky tu zazní koledy a lidové písně, které návštěvníkům zahrají hudebníci přímo u zvonu Augustin. K poslechu zahrají Tereza Doležalová na flétnu a Antonín Pevala na kytaru. Prohlídky začínají v 15, 16 a 17 hodin, další muzicírování proběhne v sobotu 19. prosince. Za dospělou vstupenku zaplatíte 60 korun, za dětskou o dvacetikorunu méně.

Michal z Kouzelné školky přijede za dětmi

Na své si o víkendu přijdou také děti. V neděli v 10:30 je přijede do Aldisu navštívit Michal Nesvadba z oblíbené Kouzelné školky, který roztančí sál v různých rytmech třeba letní plážové samby, tančit tak budou nejen děti, ale třeba i květiny. Představení je vhodné pro děti od dvou do devíti let, trvá hodinu a hraje se bez přestávky. Lístky na zábavný dětský program nazvaný Michal je kvítko, se dají zakoupit v předprodeji na stránkách hkpoint.cz za 180 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Do doby kamenné, na koncerty, rodinné závody a nábřeží keramiky

Co nás v Hradci Králové a blízkém okolí čeká o víkendu? V archeoparku ve Všestarech se dozvíte vše o době kamenné, a to na vlastní kůži. Letní Orlice Family Cup láká na závody, společné opékání špekáčků, a tím symbolické pokřtění nově instalovaných laviček a grilů. Letní…
Čtěte více

Zveme: Na zredukovanou bitvu u Chlumu, dětský den na Správčáku nebo na noční prohlídku Bílé věže

Tolik oblíbená rekonstrukce bitvy z roku 1866, která ke Chlumu každoročně přiláká stovky návštěvníků, se letos po 28 letech neuskuteční. Organizátoři se však jen tak nevzdali a divákům nabídnou alespoň menší bitevní srážku v lese Svíbu u Čistěvsi. Pokud vám ještě ratolesti…
Čtěte více

Zveme: Hradubický běh pandemie nezastaví. Zvon Augustin oslaví konec nouzového stavu

Po dvouměsíční pauze vynucené nouzovým stavem kvůli pandemii koronaviru se opět rozbíhají víkendové akce v Hradci Králové. Rada města schválila mimořádné zvonění na zvon Augustin na Bílé věži, rozezní se první den po ukončení nouzového stavu v České republice, tedy v pondělí v 9…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme