Zveme: Muzeum na Chlumu zahajuje sezónu přehlídkou nablýskaných uniforem

Muzeum války otevírá sezónu | Foto: MVČ
Muzeum války otevírá sezónu | Foto: MVČ

S blížícím se příchodem dubna se začínají po zimní pauze otevírat kulturní památky a instituce. Jednou z nich je i Muzeum války 1866 na Chlumu nedaleko Hradce Králové, kromě muzea se také otevírá rozhledna. Na výstavu s další vojenskou tématikou zve i klub vojenské hisotrie, který v hradeckém jezdeckém klubu na celý víkend vystaví uniformy amerických vojáků z války ve Vietnamu. Výstava může být zajímavou paralelou k válce u Hradce Králové (1866), která se odehrála pouhých sto let před válkou ve Vietnamu. Návštěvníci tak mohou sami posoudit, kam se posunula vojenská výstroj a výzbroj. Ve víkendové pozvánce najdete i tip na páteční extraligové utkání Hradce se Zlínem a nedělní fotbalové klání Votroků s Varnsdorfem.

V Muzeu války 1866 na Chlumu se v sobotu 29. března odpoledne od dvou hodin uskuteční malá přehlídka jednotek rakouských a pruských vojáků, kterou se symbolicky otevře nová turistická sezóna. Pro pobavení a odlehčení atmosféry je pro malé i velké diváky připraveno také divadelní představení s názvem Kašpárek a sv. Jiří.

Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na komentované prohlídky expozice válečného muzea.

„Zastavte u největšího vojenského střetnutí na území Čech a Moravy 19. století v expozici Muzea války 1866 na Chlumu, doplněnou ukázkami výzbroje a výstroje rakouské a pruské armády. Navštivte areál historického bojiště se stovkami umělecky ztvárněných památníků a pomníků,“ zvou muzejní pracovníci.

Vstupné na první otevírací den, tedy po celou sobotu, je jednotně snížené na 20 korun do muzea a na rozhlednu, z níž je krásný výhled nejen na bojiště války u Hradce Králové, ale i na široké okolí, bude vstup 10 korun. 

Podívejte se na život amerických vojáků
ve Vietnamu z jiného úhlu

Podobnému tématu, tedy válce, výzbroji a uniformám, se bude věnovat i víkendová speciální výstava v malšovickém jezdeckém klubu.

Od soboty do neděle v čase od 9 do 18 hodin si mohou zájemci zblízka problédnout statickou ukázku výstroje, výzbroje, ale i každodenních potřeb amerických vojáků, kteří se zúčastnili konfliktu ve Vietnamu v 60. letech minulého století.

„Na výstavě bude také koutek zasvěcený československým občanům, kteří se této války na straně USA účastnili,“ doplnil za organizátory František Kotšmíd. Více o akci nejdete zde.

Chystá se další utkání play-off se Zlínem, jde o hodně!

Sportovní pozvánka samozřejmě míří na páteční podvečerní utkání play-off hokejové extraligy, které se po šesti odehraných zápasech opět vrací na královéhradecký zimní stadion. Tentokrát jde domácím o všechno. Čtvrtfinálová série mezi dvěma nejvyrovnanějšími mužstvy extraligového klání začíná v pátek od 17,10 hodin. Původně avizovaný čas – od 18 hodin – je upraven kvůli přímému přenosu České televize. 

Hokejový klub Mountfield HK se rozhodl vyslyšet přání svých fanoušků a zlevnil vstupenky všech kategorií. Ty jsou dostupné on-line nebo je možné je zakoupit na pokladnách zimního stadionu. Více o vstupném se dočtete také v článku Hokejové čtvrtfinále play-off pokračuje v Hradci již v pátek.

Neděle patří fotbalovým Votrokům

Posledním tipem na víkend je fotbalový zápas, ve kterém se pod malšovickými lízátky představí hradečtí Votroci s celkem z VarnsdorfuV minulém týdnu přivezli hradečtí bod za remízu v Českých Budějovicích. Nyní je na svěřencích trenérského dua Prokopec - Pilný, aby ho v domácím utkání potvrdili. Nečeká je ovšem snadný soupeř.

Utkání začíná v neděli od tří hodin odpoledne, vstupenky jsou k dostání za 90 korun, zlevněné pak za 50 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Do zimního stadionu chce Hradec investovat 50 milionů

Město Hradec Králové plánuje rozsáhlé úpravy zimního stadionu za desítky milionů korun, z čehož by nemělo těžit jen extraligové "áčko" hradeckého Mountfieldu, ale také žáci a dorostenci. Vznikne nové zázemí pro hráče, posilovna a rozcvičovna, ale i kanceláře a…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Zveme: Na drakiádu, charitativní blešáky či exkurzi na Stříbrňák

Co podniknout během prvního říjnového víkendu v Hradci Králové? Děti můžete vzít na drakiádu nebo jim nakoupit zimní oblečení či hračky, a podpořit tak dobrou věc - koná se Bazárek (nejen) pro Kulíšky a blešák v Centralu. Dále můžete navštívit MINT market, farmářské trhy nebo se…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme