Zveme: Muzeum na Chlumu zahajuje sezónu přehlídkou nablýskaných uniforem

Muzeum války otevírá sezónu | Foto: MVČ
Muzeum války otevírá sezónu | Foto: MVČ

S blížícím se příchodem dubna se začínají po zimní pauze otevírat kulturní památky a instituce. Jednou z nich je i Muzeum války 1866 na Chlumu nedaleko Hradce Králové, kromě muzea se také otevírá rozhledna. Na výstavu s další vojenskou tématikou zve i klub vojenské hisotrie, který v hradeckém jezdeckém klubu na celý víkend vystaví uniformy amerických vojáků z války ve Vietnamu. Výstava může být zajímavou paralelou k válce u Hradce Králové (1866), která se odehrála pouhých sto let před válkou ve Vietnamu. Návštěvníci tak mohou sami posoudit, kam se posunula vojenská výstroj a výzbroj. Ve víkendové pozvánce najdete i tip na páteční extraligové utkání Hradce se Zlínem a nedělní fotbalové klání Votroků s Varnsdorfem.

V Muzeu války 1866 na Chlumu se v sobotu 29. března odpoledne od dvou hodin uskuteční malá přehlídka jednotek rakouských a pruských vojáků, kterou se symbolicky otevře nová turistická sezóna. Pro pobavení a odlehčení atmosféry je pro malé i velké diváky připraveno také divadelní představení s názvem Kašpárek a sv. Jiří.

Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na komentované prohlídky expozice válečného muzea.

„Zastavte u největšího vojenského střetnutí na území Čech a Moravy 19. století v expozici Muzea války 1866 na Chlumu, doplněnou ukázkami výzbroje a výstroje rakouské a pruské armády. Navštivte areál historického bojiště se stovkami umělecky ztvárněných památníků a pomníků,“ zvou muzejní pracovníci.

Vstupné na první otevírací den, tedy po celou sobotu, je jednotně snížené na 20 korun do muzea a na rozhlednu, z níž je krásný výhled nejen na bojiště války u Hradce Králové, ale i na široké okolí, bude vstup 10 korun. 

Podívejte se na život amerických vojáků
ve Vietnamu z jiného úhlu

Podobnému tématu, tedy válce, výzbroji a uniformám, se bude věnovat i víkendová speciální výstava v malšovickém jezdeckém klubu.

Od soboty do neděle v čase od 9 do 18 hodin si mohou zájemci zblízka problédnout statickou ukázku výstroje, výzbroje, ale i každodenních potřeb amerických vojáků, kteří se zúčastnili konfliktu ve Vietnamu v 60. letech minulého století.

„Na výstavě bude také koutek zasvěcený československým občanům, kteří se této války na straně USA účastnili,“ doplnil za organizátory František Kotšmíd. Více o akci nejdete zde.

Chystá se další utkání play-off se Zlínem, jde o hodně!

Sportovní pozvánka samozřejmě míří na páteční podvečerní utkání play-off hokejové extraligy, které se po šesti odehraných zápasech opět vrací na královéhradecký zimní stadion. Tentokrát jde domácím o všechno. Čtvrtfinálová série mezi dvěma nejvyrovnanějšími mužstvy extraligového klání začíná v pátek od 17,10 hodin. Původně avizovaný čas – od 18 hodin – je upraven kvůli přímému přenosu České televize. 

Hokejový klub Mountfield HK se rozhodl vyslyšet přání svých fanoušků a zlevnil vstupenky všech kategorií. Ty jsou dostupné on-line nebo je možné je zakoupit na pokladnách zimního stadionu. Více o vstupném se dočtete také v článku Hokejové čtvrtfinále play-off pokračuje v Hradci již v pátek.

Neděle patří fotbalovým Votrokům

Posledním tipem na víkend je fotbalový zápas, ve kterém se pod malšovickými lízátky představí hradečtí Votroci s celkem z VarnsdorfuV minulém týdnu přivezli hradečtí bod za remízu v Českých Budějovicích. Nyní je na svěřencích trenérského dua Prokopec - Pilný, aby ho v domácím utkání potvrdili. Nečeká je ovšem snadný soupeř.

Utkání začíná v neděli od tří hodin odpoledne, vstupenky jsou k dostání za 90 korun, zlevněné pak za 50 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Naučte se paličkovat nebo vezměte děti na jednu z pohádek

Víkendové akce v Hradci Králové nabídnou ode všeho trochu. Sportovní fanoušci mohou fandit hradeckým hokejistům při utkání s Vítkovicemi. Kdo má rád ruční práce, může se přiučit, jak paličkovat nebo vyrábět krajku frivolitku. Budoucí novomanželé mohou online sledovat veletrh…
Čtěte více

Zveme: Naučte se chodit s holemi či vemte děti do muzea

O víkendu můžete v Hradci Králové vybírat hned z několika rozmanitých akcí. Děti mohou vyrazit na loutkové divadélko, do muzea na dětskou komentovanou prohlídku nebo na Básnění do městské knihovny. Bude se hrát hokej, bruslit může opět i veřejnost. Správnou techniku severské…
Čtěte více

Zveme: Na brusle, hokej, zimní běh nebo procházku s architektem Gočárem

O víkendu si tentokrát přijdou na své kulturní i sportovní nadšenci. Můžete vyrazit bruslit na zimní stadion v Hradci Králové nebo fandit místním hokejistům. Můžete si zaběhat, závodu Innogy Winter Run se mohou účastnit dospělí i děti. Děti se mohou těšit také na pohádku…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme