Štítky: | Magistrát | UHK | dlažba |

Zachraňme dlažbu v ulici Jana Koziny, je vzácná, vyzývají studenti

Dlažba v ulici Jana Koziny.
Dlažba v ulici Jana Koziny. | autor: FB iniciativy Kostka

Uskupení mladých lidí ze studijního oboru Prezentace a ochrana kulturního dědictví studující na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové zve veřejnost, aby je přišla pdopořit na studentskou demonstraci za záchranu historického dláždění, která se bude konat dnes 9. dubna 2018 od 13 hodin v ulici Jana Koziny.  Asi 30 metrů dlouhý úsek dlažby je podle studentů zcela unikátní. Studenti založili iniciativu Kostka. "Naším cílem je zachránit historické dláždění na rohu Kozinovy a Balbínovy ulice. Toto dláždění z 19. století, které je dnes ve velmi špatném stavu a postupně se rozpadá, je unikátním příkladem z doby počátků budování mozaikové dlažby v českých městech. Podle názoru odborníků se již nikde jinde v České republice nezachovalo. Již před několika lety naši kolegové pořádali demonstrace za záchranu tohoto dláždění a obraceli se na magistrát, dosud se však v této věci nic nestalo," uvádí Tomáš Menec a Petr Včelák z iniciativy.

Na programu budou proslovy členů a příznivců Iniciativy Kostka, bude možné si detailně prohlédnout historické dláždění a podiskutovat o jeho historické hodnotě. Demonstrace bude zakončena protestním pochodem před magistrát.

Zachovalý zbytek dláždění je podle odhadu asi 150 let starý. Na rozdíl od běžně dochovaných historických dlažeb jsou použity nepravidelné tvary odpadového lomového kamene (místní granit a rula). Je známo, že bezprostředně před standartním používáním mozaikových kostek ve 2. polovině 19. století, byl používán odpadový lomový kámen nebo materiál, který byl původně určen k jiným účelům. Není však známo, že by tento druh dlažby byl v současnosti zachován někde jinde, než právě v Hradci Králové.

Nyní se podle studentů tento historický klenot takřka ztrácí před očima. Jde o úsek dlouhý asi 30 metrů.

První demonstraci na podporu zuboženého chodníku svolali již v roce 2011, s transparenty tu naposledy byli v květnu 2012, kdy se od radnice dozvěděli, že by bylo nelogické opravit městský chodník a vedle něj nechat zchátralou budovu státu, uvádí idnes.cz.

Studentům tedy nezbylo nic jiného než čekat na rekonstrukci objektu, ve kterém podle údajů na zvoncích sídlí policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. A protože dům už má skutečně za sebou nákladné opravy a kontrast světlé fasády ve srovnání se stavem chodníku je až zarážející, zkusí Kostka na město apelovat už potřetí.

Studenti se nejen sjednotili a svolali protest, ale dokonce se opírají o stanovisko Ladislava Špačka z Národního památkového ústavu Praha, jemuž poslali snímky. „Tato dlažba patří opravdu mezi mimořádně hodnotné a ojedinělé příklady počátků ornamentálního dláždění chodníků. Rozhodně stojí za to, abyste se v záchraně a ochraně tohoto chodníku angažovali, protože jeho cena je opravdu mimořádná. Například v Praze se podobný chodník vůbec nedochoval,“ píše Špaček.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Cyklovraky připoutané ke stromům a zábradlí už mizejí z hradeckých ulic

V polovině října město dokončilo mapování cyklovraků a kol, o která již delší dobu nejeví jejich majitelé zájem, zabírají parkovací místa a snižují atraktivitu veřejných prostranství. První vraky začínají z veřejných míst mizet už během dnešního dne, o jejich odstranění se…
Čtěte více

O zvýhodněné byty zažádalo 580 lidí. Losovat se bude dnes a 6. prosince

Příjem žádostí o pronájem startovacích bytů a zvýhodněných bytů pro rodiny s dětmi v Hradci Králové byl už ukončen. Na magistrát jich dorazilo celkem 580. Největší zájem byl o byty s dispozicí 2+KK, naopak nejméně žádostí město přijalo na pronájem bytů pro rodiny s dětmi. O…
Čtěte více

Na hradeckém magistrátu bude možné platit u automatů, vyjdou na necelý milion

Magistrát města Hradce Králové připravuje pro občany novinku. Od března bude možné k platbě správních a místních poplatků využívat dva nové platební automaty, které budou v budovách magistrátu a odboru dopravy přijímat pouze bezhotovostní platby. Rada města schválila…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme