Vyvlastnění pozemků pro stavbu D11 je v pořádku, rozhodl soud
Krajský soud v Hradci Králové dal za pravdu státu, když zamítl žalobu majitelů pozemků, které stát vyvlastnil kvůli stavbě sjezdu z dálnice D11 u Praskačky. Ti se dožadovali zrušení vyvlastnění, stát jim prý za dotčené pozemky zaplatil málo. Rozhodnutí soudu je pravomocné, obě strany se však mohou ještě odvolat.
Letitý soudní spor spustilo vyvlastnění pozemků sourozenců Lubomíra Bažanta a Leony Šimůnkové. O něm rozhodla v roce 2005 radnice v Lázních Bohdaneč. Ornou půdu v blízkosti obce Praskačka potřebuje stát k vybudování sjezdu z budované dálnice D11. Rozhodnutí královéhradeckého krajského soudu se mohou obě strany odvolat. Podle dřívějších vyjádření Bažanta se dá očekávat, že celý spor poputuje na vrchní soud.
Vlastníkům půdy se nelíbíl způsob jednání státu, ani nabídnutá cena. "Dostali jsme tehdy arogantně obálku s návrhem smlouvy, na základě které stát pozemky koupí. Odepsali jsme jim, že je za těchto podmínek neprodáme, ať s námi přijedou jednat," řekl už dříve pro iDnes.cz Lubomír Bažant. Smlouva navrhovala výkup pozemků za 63 korun za metr čtvereční, za který ale vlastníci požadovali 250 korun. Pozemky byly podle nich už dříve změněny na stavebín parcely, stát je ale vyvlastnil za cenu zemědělské půdy. Sourozenci také kritizovali, že stát chtěl vykoupit pouze půdu pod samotným dálničním sjezdem a jim tak zůstanou dvě oddělené parcely, které podle nich není možné smysluplně využít. Tuto námitku ale krajský soud zamítl – pozemky jsou prý přístupné. „Podle názoru soudu bylo rozhodnutí správních orgánů ve věci vyvlastnění pozemků žalobců správné. Podmínky pro vyvlastnění v tomto daném případě byly splněny,“ udůvodnil pro iDnes.cz soudce Jan Fifka. Zároveň dodal, že spory o vyvlastnění jsou vždy v rozporu práva vlastnického a veřejného zájmu. V některých případech ale podle něho může být správné do vlastnického práva zasáhnout.
Spor Bažanta a Šimůnkové se státem není na hradecku ojedinělý. Dohodou v minulosti skončil bezmála dvacetiletý spor statkářky Ludmily Havránkové, jejíž pozemky také bránily stavbě dálnice D11. Havránkové se nelíbilo, že by přistoupením na návrh státu přišla o souvislou část orné půdy. Po letech nakonec statkářka a stát našli společnou řeč, když pozemkový fond přislíbil výměnu celkem 18 hektarů polí v různých okresech za souvislý pozemek o rozloze 16,5 hektaru na hradecku. Naopak vyvlastněním skončil odpor bývalého starosty Opatovic nad Labem Jana Tikala, který si účelově koupil malý pozemek pod dnes již existijující silnicí I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemu. Tikal chtěl nákupem pozemku zabránit stavbě „Hradubické,“ protože podle jeho názoru je mnohem důležitější, aby stát investoval do rychlostní silnice R35. U soudu ale bývalý starosta neuspěl.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.