Vrbenského a Gayerova kasárna se dočkají rozsáhlé rekonstrukce

Ilustrační foto | Zdroj: Archiv HK.cz
Ilustrační foto | Zdroj: Archiv HK.cz

Veterinární klinika, registr vozidel, odbor dopravy, ale také například farmářské trhy, které se tu pravidelně konají. To všechno najdeme v Gayerových kasárnách na třídě Československé armády, o jejichž zchátralém stavu se hovoří už roky. V nejlepší kondici však nejsou ani Vrbenského kasárna, ktera stojí nedaleko - na rohu ulic Šimkova a Divišova. Obě lokality by se v budoucnu měly propojit a změnit k nepoznání. Rozsáhlou rekonstrukci plánuje magistrát města ve spolupráci s královéhradeckým krajem.

Kulturní centrum využije město i muzeum

Bývalý armádní objekt se díky proměně stane živým kulturním centrem, kde by své využití mělo najít město i Muzeum východních Čech. „Cílem plánované přestavby je vytvořit funkční a živý městský prostor, který bude realizován s ohledem na obnovu architektonicky cenných budov,“ uvedl na svém oficiálním internetovém profilu náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Podle jeho vyjádření by rozsáhlá rekonstrukce měla odstranit nevhodné dostavby a stávající budovy by čekala jednotná oprava. V místě by se měl také vybudovat nový parkovací dům, který by tak vyřešil problém s parkováním v centru města. Rekonstrukce se má podle všeho dočkat i centrální náměstí včetně obnovení památníku legionářů. V místě zůstanou prostory pro stravování, prodej výtvarných potřeb a literatury či ateliéry a výtvarné dílny.

V kasárnách bude galerie i přednáškové sály

 „V areálu by měla vzniknout galerie, výstavní prostory i přednáškové sály Muzea východních Čech a města Hradec Králové. Počítáno je také s obnovou stromořadí a vybudováním řady nových zelených ploch. Klidový režim v areálu bude podpořen také oddělením automobilové a pěší dopravy,“ doplnil náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Podle informace, které uvedla Mladá fronta Dnes, se předběžné náklady rekonstrukce odhadují na 600 milionů korun, Evropská unie by mohla přispět z až 85 procent.

O osudu Gayerových kasáren jsme vás informovali už v loňském roce v souvislosti s výstavbou nového parkovacího domu, kterého by se měla chopit společnost ISP, jež v Hradci provozuje parkovací systém. Více čtěte zde.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Přestavba Gayerových kasáren za 270 milionů je téměř hotová

Přestavba Gayerových kasáren na moderní muzejní depozitář se pomalu chýlí ke konci. Stavební práce jsou téměř hotové, v budově se nyní dodělávají závěrečné práce, maluje se zábradlí, instalují zásuvky nebo světla. Kompletní modernizace bude dokončená do konce roku…
Čtěte více

V moderní přístavbě muzejního depozitáře budou badatelny, přírodovědecká knihovna a přednáškový sál

Rekonstrukce Gayerových kasáren, přesněji budovy, která od roku 1992 slouží Muzeu východních Čech by měla být dokončena v polovině tohoto roku. V létě by pak mělo začít velmi náročné stěhování sbírek, pracoven a konzervátorských dílen. Rekonstrukce je jednou z nejvýznamnějších…
Čtěte více

Podloubí na Velkém náměstí by se mělo začít opravovat v příštím roce

Opravami podloubí, ulic V Kopečku a Rokitanského a náměstí Jana Pavla II. by měla začít revitalizace Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Vedení radnice má připravený nový plán oprav této části historického centra a nyní má k dispozici revizi a doplnění studie…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme