Vrbenského a Gayerova kasárna se dočkají rozsáhlé rekonstrukce

Ilustrační foto | Zdroj: Archiv HK.cz
Ilustrační foto | Zdroj: Archiv HK.cz

Veterinární klinika, registr vozidel, odbor dopravy, ale také například farmářské trhy, které se tu pravidelně konají. To všechno najdeme v Gayerových kasárnách na třídě Československé armády, o jejichž zchátralém stavu se hovoří už roky. V nejlepší kondici však nejsou ani Vrbenského kasárna, ktera stojí nedaleko - na rohu ulic Šimkova a Divišova. Obě lokality by se v budoucnu měly propojit a změnit k nepoznání. Rozsáhlou rekonstrukci plánuje magistrát města ve spolupráci s královéhradeckým krajem.

Kulturní centrum využije město i muzeum

Bývalý armádní objekt se díky proměně stane živým kulturním centrem, kde by své využití mělo najít město i Muzeum východních Čech. „Cílem plánované přestavby je vytvořit funkční a živý městský prostor, který bude realizován s ohledem na obnovu architektonicky cenných budov,“ uvedl na svém oficiálním internetovém profilu náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Podle jeho vyjádření by rozsáhlá rekonstrukce měla odstranit nevhodné dostavby a stávající budovy by čekala jednotná oprava. V místě by se měl také vybudovat nový parkovací dům, který by tak vyřešil problém s parkováním v centru města. Rekonstrukce se má podle všeho dočkat i centrální náměstí včetně obnovení památníku legionářů. V místě zůstanou prostory pro stravování, prodej výtvarných potřeb a literatury či ateliéry a výtvarné dílny.

V kasárnách bude galerie i přednáškové sály

 „V areálu by měla vzniknout galerie, výstavní prostory i přednáškové sály Muzea východních Čech a města Hradec Králové. Počítáno je také s obnovou stromořadí a vybudováním řady nových zelených ploch. Klidový režim v areálu bude podpořen také oddělením automobilové a pěší dopravy,“ doplnil náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Podle informace, které uvedla Mladá fronta Dnes, se předběžné náklady rekonstrukce odhadují na 600 milionů korun, Evropská unie by mohla přispět z až 85 procent.

O osudu Gayerových kasáren jsme vás informovali už v loňském roce v souvislosti s výstavbou nového parkovacího domu, kterého by se měla chopit společnost ISP, jež v Hradci provozuje parkovací systém. Více čtěte zde.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Podloubí na Velkém náměstí by se mělo začít opravovat v příštím roce

Opravami podloubí, ulic V Kopečku a Rokitanského a náměstí Jana Pavla II. by měla začít revitalizace Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Vedení radnice má připravený nový plán oprav této části historického centra a nyní má k dispozici revizi a doplnění studie…
Čtěte více

Mezi kavalíry a kasárnami vzniknou nová náměstí s historickou studnou

Na revitalizaci budovy Gayerových kasáren v Hradci Králové, která začala před několika týdny, by měla navázat úprava ploch uvnitř kavalírů a před kasárnami za zhruba 70 milionů korun. Jak budou náměstíčka s novými vstupy z okolních ulic vypadat?
Čtěte více

Rozsáhlá rekonstrukce Gayerových kasáren začala. Muzejníci se mohou těšit na moderní prostředí

Stavebníci hradecká Gayerova kasárna jen tak neopustí. V těchto dnech tam začaly stavební práce. Královéhradecký kraj bývalé vojenské ubikace nechá přestavět na moderní muzejní depozitář a vynaloží na to minimálně 282 milionů korun. Zhruba 211 milionů pokryje dotace z…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme