Štítky: | volby 2022 | komunální volby 2022 |

VOLBY 2022: Jaká koalice bude v Hradci vládnout? Záleží na ODS, komu kývne

Kdo povede magistrát?
Kdo povede magistrát? | autor: hradeckralove.cz

V komunálních volbách v Hradci Králové s přehledem zvítězilo hnutí ANO se ziskem 24,52 procent hlasů. V novém zastupitelstvu bude mít ANO hned 13 zástupců, přesto však může skončit v opozici. Záleží na tom, jak dopadnou jednání zástupců stran, které se do zastupitelstva dostaly. Hnutí ANO uvažuje o koalici s ODS, s kterou vládlo dosud. K většině v zastupitelstvu by jim však chyběl jeden hlas. Občanští demokraté si budou rozmýšlet i jinou variantu. Nabízí se koalice HDK+TOP09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a Změna pro Hradec a Zelení. Ta by měla 21 hlasů z 37 členného zstupitelstva. 

Před čtyřmi lety vyhrálo volby v Hradci hnutí ANO se ziskem téměř 24 procent hlasů, když o více než osm procent porazilo Hradecký demokratický klub tehdejšího primátora Zdeňka Finka. Původně v Hradci vládla trojkoalice, kterou na konci října 2018 poskládalo ANO, ODS a Změna a Zelení. Politici Změny a Zelených ji však po dvou letech opustili.

Ve volebním štábu hnutí ANO po sečtení hlasů vedení téměř ihned přijalo delegaci ODS. "Jsem vděčná za to, jak to dopadlo. Naše kampaň byla jasně čitelná pro naše voliče a mám pocit, že nám přinesla velké vítězství. Mohla rozhodnout i obměna na kandidátce, díky které jsme chtěli přinést nový vítr. Vnímám i náladu ve společnosti, co se týká celostátní politiky. Ostatní strany se vůči nám vymezovaly s tím, že jsme pro ně nepřijatelní. My jsme otevření jednání se všemi. Začneme schůzkou se zástupci ODS,“ uvedla pro iDNES.cz Jana Šandová (ANO) v sobotu po osmé večer.

ODS se bude rozhodovat v pondělí

ODS s 10,27 procenty a 5 mandáty takřka přesně zopakovala předešlý výsledek. Tím se v Hradci opakuje situace z minulých komunálních voleb. Vedoucímu ANO spolu s ODS však chybí jedno křeslo k většině v zastupitelstvu. Opět tak bude záležet, s kým půjde do koalice ODS. Před čtyřmi lety kývla na nabídku ANO, které jí přenechalo post primátora. „Vypadá to, že jsme obhájili pět mandátů. Vzhledem k tomu, že do voleb v Hradci Králové vstupovalo 15 subjektů, jsme s takový výsledkem spokojení,“ uvedl pro iDNES.cz lídr ODS Miroslav Hloušek. K jednáním o vzniku nové koalice byl zatím Hloušek zdrženlivý, protože na komunální úrovni to podle něj trvá. „Je na místě jednat s tradičními demokratickými stranami, které mají vizi a zájem na rozvoji města. Určitě si brzo zavoláme. Chtěli bychom se vyvarovat předchozích chyb, nicméně když se podíváte na výsledky voleb, zřejmě jdou vytvořit jen dvě varianty a zjistíte, že některé strany zkrátka vypustit nelze a neplatí varianty, které si připravíte dopředu. My si ty varianty nyní popíšeme, v pondělí zasedne oblastní rada ODS, kde si řekneme, která z variant je nám bližší,“ řekl.

Hradecký demokratický klub (HDK) skončil na druhém místě. Oslabil na 13,66 procent hlasů, ale stačilo to na obhájení 7 mandátů. Oslabení tradičních stran včetně HDK způsobily nově vzniklé subjekty, které však většinou nepřesáhly pětiprocentní hranici. Propadlo tak přes 20 procent hlasů, což nahrálo hlavně prvnímu ANO. "Výsledky odpovídají rozdrobení sil, které způsobilo 15 kandidujících subjektů. Ukazuje se, že rozhodnutí některých stran kandidovat samostatně nebylo pro město správné a racionální. I my jsme chtěli cílit na vyšší procenta, nicméně sedm mandátů není úplně špatný výsledek a náš koaliční potenciál je rozhodně vyšší než v případě Babišova ANO,“ hodnotila lídryně Pavlína Springerová.

„Vytvoření koalice může chvíli trvat, nicméně když budou všichni držet své slovo ve smyslu, že nepůjdou s ANO a SPD, nabízí se v podstatě jediná varianta. Dovedu si představit, že doladit detaily nám bude trvat několik týdnů. Určitě budu ráda za kontakt s kolegy z Pirátské strany, ODS a Změny a Zelených. Kontaktovat jistě budeme i hnutí Rozvíjíme Hradec, ale to pořadí bude takové, jak jsem říkala. Nicméně nejspíš se budeme muset potkat se všemi,“ odhadla Springerová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec má primátorku Pavlínu Springerovou. Zastupitelstvo zvolilo vedení města

Na úterním jednání zastupitelstva bylo zvoleno nové vedení města po následující čtyřleté funkční období. Do čela byla zastupitelstvem zvolena Pavlína Springerová, která se tak stala první primátorkou v historii města. Na jednání bylo zvoleno také pět náměstků primátorky a…
Čtěte více

Hradec by mohl mít vedení příští týden. Pětikoalice chce smlouvu podepsat v pondělí

Pětikoalice, která se v Hradci dala dohromady několik hodin po volbách, podepíše koaliční smlouvu v pondělí 14. listopadu. Na spolupráci se domluvily subjekty koalice Hradecký demokratický klub (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti, Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení.…
Čtěte více

Hradecká pětikoalice hasí první spory, možná se rýsuje konečná dohoda

Královéhradecká koalice pěti stran je blíž konečné dohodě. Zvolení nového vedení města na pondělním ustavujícím zastupitelstvu oddálil požadavek ODS na rovnoměrnější přerozdělení gescí a na to, aby rozvoj a investice města spravoval jeden náměstek. Informaci přináší Hradecký…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme