Štítky: | Magistrát | volby 2022 |

Hradec by mohl mít vedení příští týden. Pětikoalice chce smlouvu podepsat v pondělí

Magistrát stále nemá nové vedení.
Magistrát stále nemá nové vedení. | autor: hradeckralove.cz

Pětikoalice, která se v Hradci dala dohromady několik hodin po volbách, podepíše koaliční smlouvu v pondělí 14. listopadu. Na spolupráci se domluvily subjekty koalice Hradecký demokratický klub (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti, Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Uskupení několik týdnů řešilo první neshody, nejprve se ohradila ODS kvůli rozdělení gescí náměstků, pak se začalo rozmýšlet uskupení Rozvíjíme Hradec. Informaci přináší MF DNES.

Pod dohodu o závazném podepsání koaliční smlouvy nepřipojil podpis senátor Jan Holásek z Rozvíjíme Hradec. Za toto uskupení však podepsali dokument Ilona Dvořáková a Petr Nebeský, zbývající dva zastupitelé této formace. O pětikoalici se jedná od zářijových voleb, dohoda na koalici vázla na rozdělení gescí. Pětikoalice by měla mít bez Holáska v zastupitelstvu 20 z 37 mandátů.

Koaliční smlouvu by měla pětikoalice podepsat den před dalším jednáním zastupitelů, které je naplánované na úterý 15. listopadu. „Podpis koaliční smlouvy o vládě v Hradci Králové proběhne v pondělí 14. listopadu v 11:00 v restauraci u Královny Elišky,“ uvedli ve společném prohlášení zástupci pětikoalice.
    
Podle nich se v minulých týdnech mezi všemi subjekty hradecké pětikoalice postupně dojednaly všechny programové priority, složení rady, uspořádání a personální zajištění gescí včetně shody na tom, že nebudou vznášeny nové požadavky. „Navzdory tomu Jan Holásek přišel s dalšími požadavky. Toto časové protahování však bylo neakceptovatelné pro všechny zúčastněné strany demokratické pětikoalice vyjma Rozvíjíme Hradec. Bohužel neochota Jana Holáska akceptovat kompromisní a konstruktivní jednání dlouhodobě ohrožovala projekt pětikoalice a zvyšovala riziko, že se do vedení našeho města dostanou populistické a extremistické síly,“ stojí v prohlášení.

Zástupci HDK/TOP 09, ODS, Pirátů a Změny pro Hradec a Zelených vyzvali zastupitele zvolené za Rozvíjíme Hradec, aby akceptovali stávající dohody a zapojili se neodkladně do projektu demokratické koalice. „Tuto výzvu vyslyšela zastupitelka Ilona Dvořáková a zastupitel Petr Nebeský, kteří se svým podpisem zavázali k podpoře společného koaličního projektu,“ dodali zástupci pětikoalice.

V případě vzniku pětikoalice skončí ve volbách vítězné hnutí ANO a také SPD v opozici. Hradec Králové s Prahou jsou posledními z 27 statutárních měst v ČR, kde ještě není ustavené nové vedení města.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec má primátorku Pavlínu Springerovou. Zastupitelstvo zvolilo vedení města

Na úterním jednání zastupitelstva bylo zvoleno nové vedení města po následující čtyřleté funkční období. Do čela byla zastupitelstvem zvolena Pavlína Springerová, která se tak stala první primátorkou v historii města. Na jednání bylo zvoleno také pět náměstků primátorky a…
Čtěte více

Vyšší ceny za energie trápí i hradecké školy. Magistrát na ně uvolní více peněz

V létě uvolnilo město Hradec králové pro své základní a mateřské školy devět milionů korun na krytí nárůstu cen energií. Nyní by mělo dojít k dalšímu navýšení finančních prostředků pro některé hradecké školy, celkově jde o částku 1,16 milionu korun. Částku na svém zasedání…
Čtěte více

Hradecká pětikoalice hasí první spory, možná se rýsuje konečná dohoda

Královéhradecká koalice pěti stran je blíž konečné dohodě. Zvolení nového vedení města na pondělním ustavujícím zastupitelstvu oddálil požadavek ODS na rovnoměrnější přerozdělení gescí a na to, aby rozvoj a investice města spravoval jeden náměstek. Informaci přináší Hradecký…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme