Štítky: | Vánoce | stromy | rozsvícení stromu |

Vánoční stromy už město má. Kdy je rozsvítí?

Stromy se rozsvítí o první adventní neděli.
Stromy se rozsvítí o první adventní neděli. | autor: hradeckralove.cz

Velké a Masarykovo náměstí v Hradci Králové budou opět zdobit vánoční stromy. Bude se jednat o dva smrky ztepilé s výškou okolo 15 metrů. Jeden je od soukromého dárce z Předměřic nad Labem, druhý z městských lesů. Technické služby je dopraví a nainstalují na obě hradecká náměstí v úterý 28. listopadu. Na slavnostní rozsvícení si budou muset obyvatelé města počkat do první adventní neděle, která připadá až na 3. prosince.

Doprava stromů omezí provoz

Velké náměstí v Hradci Králové bude osazeno vánočním stromem 28. listopadu jako první už v dopoledních hodinách. Půjde o smrk, který pochází od soukromého dárce z Předměřic nad Labem. V průběhu dne bude vztyčen také smrk z městských lesů na Masarykově náměstí. Při převozu stromů dojde k omezení při parkování na obou náměstích i v přilehlých ulicích. „Mezi sedmou a jedenáctou hodinou dopolední bude platit zákaz zastavení po celé délce ulice Mýtská, přes Malé až po Velké náměstí. Řidiči nebudou moci parkovat také v prvních čtyřech řadách před budovou staré radnice,“ říká Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové a zároveň dodává: „Prostor v ulicích směrem na Velké náměstí je zúžený a zaparkovaná vozidla by bránila plynulému průjezdu techniky.“  Omezení parkování bude platit i při převozu stromu na Masarykovo náměstí mezi 8. a 14. hodinou.

V Hradci Králové už technické služby zahájily instalaci vánoční výzdoby. „Ozdobeno bude celkem 40 stromů po celém městě, a to včetně dvou řezaných smrků na hlavních náměstích. Po městě se také rozzáří více než 40 tisíc žárovek a LED bodů. Mezi tradičními motivy jsou vánoční komety, vločky, hvězdy i rampouchy,“ říká náměstek primátorky zodpovědný za Technické služby Hradec Králové Pavel Vrbický.

Neúsporná světla nahradilo LED osvětlení

I přesto, že v letošním roce nové ozdoby nepřibyly, převážná část světel bude úsporná a šetrná k životnímu prostředí. „Neúsporná světla a řetězy byly vyměněny za moderní LED osvětlení,“ zmiňuje náměstek Vrbický.

Kromě hradeckých náměstí a nábřeží, které v letošním roce budou zářit nejvíce, oplývá vánočním osvětlením také Gočárova a Benešova třída, třída Karla IV., dále ulice Milady Horákové a Štefánikova. Tradičně jsou vyzdobeny i Tyršův a Pražský most, ale ochuzeny nejsou ani ostatní městské části. Částka za provoz a instalaci vánočního osvětlení bude obdobná jako loni, tedy přibližně jeden milion korun.

Vánoční strom na Velkém náměstí se poprvé rozzáří o první adventní neděli, jež připadá na 3. prosince. Návštěvníci si budou moci užít vánoční atmosféru naplno i díky kulturnímu programu, který bude zahájen v 16 hodin, a připravenému občerstvení. Slavnostní rozsvícení se uskuteční o půl hodiny později za účasti představitelů města Hradec Králové.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stromy v Hradci pomáhají zalévat speciální vaky. Jejich počet se zvýší

K mladým stromům v ulicích Hradce Králové přibyly letos v létě další zavlažovací vaky. Díky financím z projektu re-use Hradeckých služeb se jejich počty rozšířily o více než polovinu. Doposud se v dobročinném obchodu na podporu městské zeleně vybralo více než 220 tisíc korun.…
Čtěte více

Hradecké parky i náměstí se zabarví letničkami. Vysadí se jich desetitisíce

Zanedlouho se v hradeckých parcích objeví pestrobarevná květinová výzdoba. Přes 50 tisíc letniček vysadí v následujících týdnech zahradnice Technických služeb Hradec Králové. Různě tvarované ornamenty vytvoří z celkem 31 odrůd laděných od bílé přes oranžovou a červenou až po…
Čtěte více

Dubnovými mrazíky poškozená stromořadí se nacházejí po celém Hradci

Poškození stromů od dubnových mrazíků nehlásí jen ovocnáři a lesníci, ale mrazy poničily také stromy v parcích a podél cest. Správci městské zeleně v Hradci Králové mapují škody po jarních mrazech. Poškozená stromořadí se nachází po celém městě. Některé stromy přišly o téměř…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme