V Šimkových sadech tento týden pracují i potápěči

Šimkovým sadům se navrací jejich podoba, otevřou se na podzim
Šimkovým sadům se navrací jejich podoba, otevřou se na podzim

Stavební práce v Šimkových sadech běží i v zimě. Podle radnice města práce pokračují podle harmonogramu. Do opraveného parku s vodními zahradami a bludištěm by tak lidé měli vstoupit na podzim.

Tento týden Šimkovy sady čeká zajímavá stavební "operace". Kvůli přívodu vody z Labe je potřeba protlačit potrubí od řeky směrem k Aldisu. S náročnou prací budou pomáhat také potápěči.

Kromě nových cest, mostů, zeleně i laviček v parku vzniknou i tři vodní zahrady, které budou lidé pozorovat z lávek. V objektu zvaném Rotunda bude sloužit návštěvníkům občerstvení s venkovním posezením, park oživí také informační panely a orientační sloupky.

Co se v sadech právě děje

V současné době se stavební firma zaměřuje na práce na přestavbě Rotundy, úpravě břehů rybníka a v části parku přiléhající k ulici Akademika Bedrny, tedy v místě, kde mělo před lety vyrůst japonské středisko Nozomi. "Tady vzniká umělý krajinný útvar nazývaný Hvězdice, který se stane velkou odpočinkovou zónou s cestami, lavičkami a zelení. Zároveň pokračuje, pokud to klimatické podmínky dovolí, odbahňování hlavního rybníka a průběžně vzniká nová síť vycházkových cest," uvedla Vlčková.

Taktéž probíhá formování mokřadu, který bude na jaře osázen a doplněn procházkovými hatěmi. „Na jaře proběhnou v parku rozsáhlé sadové úpravy zahrnující výsadby nových stromů, keřových ploch i rostlin. Nejedná se pouze o běžné zahradní rostliny, ale také o vodní rostliny, které vytvoří tři vodní zahrady. Ty bude možné pozorovat z lávek vedených nad hladinou,“ představil jednu z atraktivit architekt Pavel Zadrobílek, podle jehož projektu se Šimkovy sady proměňují.

„Změnou projdou i mosty. Menší, který odděluje hlavní plochu rybníka od laguny, bude úplně nový, větší most u Rotundy stavební firma opraví. Děti určitě ocení dvě nová hřiště, přičemž jedno navíc zatraktivní bludiště z keřů,“ říká Jindřich Vedlich, náměstek primátora. To však děti nebudou moci využívat hned na podzim, protože do své konečné podoby poroste několik let.

V parku vznikne také nový objekt automatických záchodů a zpřístupnění se dočkají bývalé fortifikační plochy pod hradební zdí u lékařské fakulty. „Vznikne zde zahrada pro slabozraké, která bude sloužit jako trenažér pohybu v terénu pro lidi se zrakovým postižením,“ doplnil informace architekt Pavel Zadrobílek.

„Práce by měly být ukončeny v srpnu a předpokládám, že park bude hradecké veřejnosti a ke sportovním aktivitám i blízkým školám k dispozici na podzim,“ sdělil manažer Integrovaného plánu rozvoje města IPRM Jozef Čižmár z magistrátního odboru rozvoje města.

Do sadů poteče voda rovnou z Labe, pomůžou tomu i potápěči

V tomto týdnu jsou v plánu zajímavé práce spojené s protlačováním potrubí z Labe směrem k Aldisu, čemuž pomůžou také potápěči. Jejich cílem bude dostat potrubí pod hladinu. Vodní plochy v Šimkových sadech totiž budou zásobovány vodou z řeky Labe. „Prosíme veřejnost o respektování toho, že Šimkovy sady jsou staveništěm, které je z bezpečnostních důvodů oploceno. Bohužel, někteří občané plot pravidelně ničí, aby se dostali do prostoru sadů, což velice komplikuje situaci stavební firmě, která zde odpovídá za bezpečnost,“ doplnil manažer IPRM. 

Na rekonstrukci sadů, která přijde na zhruba 60 milionů korun, přispěje také Evropská unie. „Smlouva o poskytnutí dotace byla podepsána letos v lednu. Výše dotace činí 72,5 procenta z celkových způsobilých výdajů, což představuje částku něco málo přes 34 milionů korun,“ přiblížila rozsah příspěvku koordinátorka dotací Kamila Koubová z ekonomického odboru magistrátu.

Park byl stavebním dělníkům předán loni v létě a opět zpřístupněn bude už letos na podzim.

O tématu Šimkových sadů jsme informovali také v článku Šimkovy sady se příští podzim předvedou v nové podobě.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru