V Kopečku se práce už pomalu chýlí ke konci
Dopravní omezení v centru Hradce v ulici V Kopečku se chýlí ke konci. Opravovaly se tam v několika etapách inženýrské sítě a oblast byla dopravně omezena. Běžný provoz by se měl na rušnou spojku mezi Velkým náměstím a třídou ČSA u Adalbertina vrátit v polovině srpna. Rekonstrukce přinesly nové poznatky o historii města a připomněly úvahy o zřízení pěší zóny. Informaci přináší Hradecký deník.
V Kopečku se dlouho pracovalo na vodovodu a kanalizaci, nyní je to jedno z míst v centru, kde společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové rozšiřuje distribuční síť dálkových rozvodů tepla. Práce na Svatojánském náměstí a v horní části ulice by měly být podle harmonogramu ukončeny 9. srpna, provoz by se měl vrátit do běžného režimu o několik dní později.
„Společně s technickými službami budeme ještě asfaltovat Svatojánské náměstí. Provoz bude obnoven do poloviny srpna, ale předpokládáme, že by k tomu mohlo dojít již v pondělí 12. srpna. Aktuálně tam řešíme ještě protečení vody do sklepů po deštích. V tuto chvíli ještě nevíme, zda bude potřeba nějaká sanace,“ uvádí náměstek ředitele a místopředseda představenstva společnosti Tepelné hospodářství Petr Jurásek.
Auta nyní místo objíždějí ulicemi Karla Tomana a Rokitanského. Stavba dlouhodobě omezuje i pohyb pěších a cyklistů.
Rekonstrukci inženýrských sítí předcházel archeologický výzkum. Již vloni se v dolní části ulice podařilo ve výkopu pro kanalizaci narazit na zbytky základů Pražské brány. Ta byla nejvýznamnější z několika bran hradeckého městského opevnění a zbourána byla v osmdesátých letech 19. století.
„V horní části ulice jsme při výkopu teplovodu před secesním Hanušovým domem narazili na pozůstatek sklepení, které zřejmě souvisí s domem, který tam stával před tím současným. Za zmínku stojí, že vzhledem k vývoji tamního terénu se zdá, že mezi Velkým náměstím a náměstíčkem došlo v 18. či 19. století k razantní úpravě terénu. Je to vidět na podloubí směrem k Velkému náměstí, které je tam nápadně vysoko oproti silnici. Zřejmě se jednalo o zmírnění sklonu terénu, aby cesta dolů nebyla tak prudká,“ vysvětluje archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Radek Bláha.
Noční svítící oblaka na snímku astrofotografa Zdenka Bardona z Rasošek u Hradce Králové.
Spolu s odtěžením zeminy byly před dvěma stoletími na krátkém úseku dnešní ulice V Kopečku odstraněny i starší archeologické situace. V okolí však zůstaly.
„Z okraje náměstí již nálezy ze 13. a 14. století jsou, stejně jako z části při ulici vedoucí směrem k hradu. To jsou zjištění, která možná nevypadají až tak atraktivně, ale pro nás jsou důležitá. Ukazují, jak se tam terén vyvíjel, a jak si naši předkové přizpůsobovali veřejná prostranství a ulice,“ dodává Radek Bláha.
Pokračováním tohoto přizpůsobování by mohla být změna dopravního režimu. O pěší zóně nejen v ulici V Kopečku, ale také v okolí Adalbertina se mluví dlouho. Aktuálně tam město plánuje takzvanou sdílenou zónu.
„Tento koncept umožňuje klidný pohyb chodců vedle pomalého provozu vozidel. Návrh vychází ze zadání studie a současných potřeb, přičemž klade důraz na zvýšení bezpečnosti a komfortu všech účastníků provozu. Přeměna na čistou pěší zónu není momentálně součástí konceptu, ale nevylučujeme, že v budoucnu může dojít k dalším úpravám směrem k ještě většímu zklidnění dopravy. Současný návrh sdílené zóny je prvním krokem, který umožňuje případnou snadnou adaptaci na pěší zónu v budoucnu,“ říká náměstek hradecké primátorky Lukáš Řádek, podle kterého nyní radnice změny u Adalbertina přímo neřeší, ale do budoucna s nimi počítá.
„Jsme si vědomi neblahé dopravní situace v této oblasti. Analýza situace a návrh dopravních opatření jsou v plánu a budeme se jimi zabývat v následujících fázích našich záměrů,“ dodává Lukáš Řádek.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.