Štítky: | Kultura | Klicperovo divadlo |

V „Klicperáku“ režírují herci herce a do souboru berou i lidi z „ulice“

Sice "Bez bab", ale s pivem | Foto: Klicperovo divadlo HK
Sice "Bez bab", ale s pivem | Foto: Klicperovo divadlo HK

Klicperovo divadlo v Hradci Králové už za několik dní zahájí svou další sezónu. Letos se tak stane už po 130. v řadě a na klicperovských prknech na diváky čeká celkem sedm novinek. O prvních dvou premiérách v rozhovoru vyprávěla dramaturgyně divadla Jana Slouková. 

Mimojiné naznačila i to, na co se mohou těšit milovníci hradeckého režiséra Davida Drábka a rozhovořila se i o obměně hereckého souboru. Prý tam vzali i někoho z „ulice“.

HK.cz: První premiérová hra nadcházející sezóny nese název „Bez bab“, kdo ji bude režírovat a co je na ní zvláštního? 

Jana Slouková: Bez bab je taková specialita. Náš oblíbený herec Honza Sklenář se totiž zhostí režie a celé to vzniklo tak, že několik našich mužů-herců má velkou chuť tvořit, ale v současné době nemají moc příležitostí. Zároveň jsme chtěli vytvořit menší představení, se kterým bychom mohli objíždět i další města. Karta tak padla na komorní hru, která původně nese název Kutloch, my ji uvádíme pod titulem „Bez bab“ a hrát se bude v Besedě. Pojednává o třech mužích, kteří se tajně scházejí v nákupním centru, zatímco jejich ženy brázdí mezi regály. Muži si najdou takový malý kutluch, ale na neštěstí tam jsou objeveni aktivním hasičem Máriem. Z tohoto uskupení se pak odvíjí řada dramatických, ale především komických scén. 

HK.cz: Hra je tedy ryze pánského obsazení – je i pro ryze pánské publikum?  

Myslím, že se budou hodně bavit i ženy. Ale pánové si vzpomenou na to, jak třeba musí trpět jednou za dva týdny při velkých nákupech v hradeckém Futuru. Hra je nejen o pohledu mužů na nakupování, ale i na ženský svět. Hra nabízí skvělé komediální role a s Honzou Sklenářem chceme co nejvíce těžit z osobitosti našich herců i z jejich osobních zkušeností a příběhů. 

HK.cz: Proč se režie chopil Jan Sklenář?

Objevili jsme, že Jan Sklenář má v sobě režisérské ambice. V minulosti se nám totiž už pokoušel podsouvat některé své nápady. Když jsme nyní k této hře hledali režiséra, byla už většina z nich vytížená a navíc jsme tuhle premiéru přidávali na poslední chvíli. Inscenaci jsme tedy svěřili Honzovi Sklenářovi. 

Premiéra novinky Bez bab se odehraje na scéně Beseda v pátek 10. října 2014 od 19 hodin.

HK.cz: Den po premiéře inscenace Bez bab se chystá další premiéra. Na velké scéně divadla se objeví hra Kytice. 

Jana Slouková: V této novince je důležitý návrat režiséra Karla Brožka, který je v tuto chvíli jeden z nejstarších aktivně pracujících režisérů. Kytice je vlastně takový dárek k jeho osmdesátinám. Diváci režiséra Brožka mohou znát z režírování hry Balada pro banditu, která má v historii Klicperova divadla nejvíce repríz. Působil u nás od 80. let jako kmenový režisér a teď se vrací po 20 letech zpět. 

HK.cz: Kytice se v hradeckém divadle nebude uvádět poprvé a její inspirace je jasná. Co ale bude jinak? Přece jen - inscenace se bude hrát v Klicperově divadle, a to téměř vždy slibuje „jiný“ zážitek.

Jana Slouková: Kytice se u nás už jednou hrála a taktéž v režii Karla Brožka. Bude to tedy takový zvláštní návrat. Rozhodně to ale nebude žádný „remake“. Hra by měla bavit celou rodinu. Diváci se mohou těšit na temný svět balad a vrcholné dílo českého romantismu, které utváří naše češství. Kniha Kytice je vlastně jedna z nejvíce vydávaných knih u nás a zajímavý je i ten pohled, že Karel Jaromír Erben Kytici psal od svých 26 let.

Diváci se mají určitě na co těšit i v hereckém obsazení. Hraje tam totiž jenom jeden muž – Miroslav Zavičár, který v jednotlivých baladách ztvární mužské postavy. Pak se v Kytici objeví pět žen, které se vystřídají v různých rolích, ale i v roli antického chóru, který prostupuje celou hrou. No, a důležitou roli bude mít také hudba od Daniela Fikejze.

Inscenace Kytice se na hlavní scéně Klicperova divadla představí v sobotu 11. října 2014 od 19 hodin. 

HK.cz: Koho nového přivítá Klicperovo divadlo ve svém souboru? Prý i někoho z ulice...

Je to tak. Prvním, koho v souboru přivítáme, je herec Jiří Panzner, kterého diváci mohli vidět už ve hře Romeo a Julie jako kněze Vavřince. Možná ho znají také ze seriálu Ulice jako Edího. Jinak hraje v mnoha pražských divadlech a my jsme rádi, že jsme si ho „urvali“ pro sebe do Hradce, protože je to velice talentovaný herec. Letos se objeví ve hře Český les

Další novou kolegyní bude Marie Poulová, dcera naší herečky Zory Valchařové-Poulové, kterou jsme viděli jako Julii. Marie hned začne zkoušet Kytici

HK.cz: Na jakou specialitu se letos můžeme těšit od Hradečáky milovaného i zavrhovaného Davida Drábka?

Jana Slouková: David se letos vytasí s velkou záležitostí. Vrátí se totiž ke svým kořenů, což je žánr kabaretu. Připravuje hru Český les, což je divoké balábile, ve kterém naši herci ztvární různá zvířátka a budou podávat zprávu o současném stavu naší české kotliny a luhů a hájů. 

Text teprve vzniká a pravděpodobně bude z velké míry improvizací. Zatím tam jsou moc hezká zvířátka jako je medvěd, liška anebo královna mravenců. Zbytek je zatím v hlavě Davida Drábka, ale můžeme slíbit, že to bude veliké.  

HK.cz: Slyšeli jsme něco o tom, že do Hradce zavítají herci z Prahy. V Českém lese je dokonce jistý příslib „sklepáka“ Petra Čtvrtníčka. Můžeme se na něj těšit?

Jana Slouková: Zatím David Drábek slibuje, že do role bobra ve hře Český les pozve Petra Čtvrtníčka. Nemáme to od něj ale potvrzené, takže to bude takové překvapení.   

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme