Štítky: | Nábřeží | kiosky | pražský most | kiosek | jan kotěra | zmrzlina |

V kiosku na Pražském mostě se bude točit zmrzlina, poslední kiosek čeká oprava

Secesní kiosky na Pražském mostě projektoval Jan Kotěra.
Secesní kiosky na Pražském mostě projektoval Jan Kotěra. | autor: MmHK

I poslední secesní kiosek u Pražského mostu na Tylově nábřeží v Hradci Králové čeká rekonstrukce. Stejně jako u tří předchozích kiosků ji zajistí Správa nemovitostí Hradec Králové. Radní města tento týden schválili na tuto generální opravu 5,5 milionu korun, finance ale bude muset projednat ještě zastupitelstvo města. Kiosky na Pražském mostě ožijí také novým záměrem, do toho nejmenšího na Eliščině nábřeží se v nejbližších týdnech nastěhuje prodejna točené zmrzliny.

„Tato lokalita je vstupní bránou do starého města a je třeba, aby nejen dobře vypadala, ale ožila jako v dobách své největší slávy. Tři kiosky již máme opravené, nyní jsme v radě schválili přesun finančních prostředků ve výši 5,5 milionu korun na generální opravu toho posledního, který se nachází na Tylově nábřeží. Dříve se v tomto kiosku nacházelo rychlé občerstvení. Renovaci kiosku zajistí opět Správa nemovitostí Hradec Králové,“ říká náměstek primátora pro oblast správy majetku města a městských organizací Pavel Marek.

Výši finančních prostředků na opravu kiosku bude ještě na svém květnovém zasedání schvalovat zastupitelstvo. V případě, že se během letošního roku podaří vysoutěžit zhotovitele, mohla by být rekonstrukce kiosku zahájena začátkem příštího roku. Poté by měl být opět určen k pronájmu. Budoucí nájemce by neměl kiosek stavebně upravovat nebo zde umístit reklamu v nesouladu se stanoviskem odboru památkové péče.

Kiosek na Eliščině nábřeží obsadí zmrzlinář

Za stejných podmínek přivítá nového nájemce nejmenší kiosek na Eliščině nábřeží, a to už za několik týdnů. Soukromý provozovatel zde plánuje zahájit prodej zmrzliny. „O pronájem této rotundy byl zájem, přihlásilo se nám jedenáct zájemců. Rozhodujícím kritériem, pokud zájemci dodrželi stanovené podmínky, byla cena,“ dodává náměstek Marek.

Naopak druhý kiosek na Tylově nábřeží, kde se dříve nacházela prodejna punčochového zboží, svého nájemce teprve hledá. V tomto kiosku nebude možné provozovat například kavárnu, občerstvení nebo prodej zmrzliny, rotundu je možné využít pouze pro prodej zboží. Nyní běží výběrové řízení na nájemce, kteří mohou své nabídky podávat do 10. června.

Autorem historických secesních kiosků je Jan Kotěra, který v roce 1910 připravil projekt, podle něhož byly v letech 1911–1912 postaveny.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Secesní kiosky u mostu jsou již téměř opraveny, hledá se do nich nájemce

Dva secesní kiosky, na jižní a severní straně, na hradeckém Pražském mostě čekají na nové nájemce. Zatímco ten na Eliščině nábřeží je těsně před dokončením a výběrové řízení bude v polovině března vypsáno, nájemce do kiosku na Tylově nábřeží už se aktivně hledá. Budou muset…
Čtěte více

Opravy třetího kiosku u Pražského mostu se protáhnou. Kvůli měděným reliéfům

Dva kiosky na jižní straně Pražského mostu v centru Hradce Králové jsou již opravené, rekonstrukce třetího je těsně před dokončením. Také jeho podoba se nyní vrátila k jeho původnímu vzhledu z roku 1912, kdy byly kiosky postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry.…
Čtěte více

Kiosek na nábřeží se začal opravovat. Jeho kolegovi na protější straně v létě bude radnice hledat nájemce

Kotěrův kiosek na Eliščině nábřeží začíná město opravovat. Kiosek stojí na okraji Pražského mostu. Celková revitalizace vyjde na necelých 3,5 milionu korun včetně DPH. Práce mají být dokončeny na podzim letošního roku, v příštím roce by mělo být vypsáno výběrové řízení na nového…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme