Štítky: | kiosky | pražský most |

Opravy třetího kiosku u Pražského mostu se protáhnou. Kvůli měděným reliéfům

Kiosek by měl být opraven za několik měsíců.
Kiosek by měl být opraven za několik měsíců. | autor: MMHK

Dva kiosky na jižní straně Pražského mostu v centru Hradce Králové jsou již opravené, rekonstrukce třetího je těsně před dokončením. Také jeho podoba se nyní vrátila k jeho původnímu vzhledu z roku 1912, kdy byly kiosky postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry. Nejviditelnější změnou je osazení objektu markýzou, která zastřešuje prostor před výdejní okénkem. Za obnovu této kulturní památky by město mělo zaplatit celkem necelé tři miliony korun.

 

Práce na opravách secesní rotundy na Pražském mostě byly obnoveny začátkem minulého roku, nyní jsou však přerušeny. Stavební firma, která měla rekonstrukci kiosku kompletně provést, bohužel odstoupila od smlouvy těsně před dokončením. S památkáři a městskou správou nemovitostí se nedohodla na požadované kvalitě provedení měděných reliéfů, které jsou osazené na nové markýze a kovových konstrukcích na bocích kiosku. „Jedná se o ručně tepané plastiky s motivy, které již na některých místech objektu jsou. Je tedy potřeba je vyrobit tak, aby byly pokud možno stejné. Není to jednoduchá technologie, ale byla by jistě škoda, aby tyto prvky znehodnotily celou rekonstrukci, která je jinak velmi zdařilá,“ vysvětluje požadavky na kvalitu práce Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu.

Město bude nyní hledat dodavatele, který chybějící měděné reliéfy podle dokumentace vyrobí a osadí. „Rekonstrukce kiosku tedy bude definitivně dokončena za několik měsíců, to by ale nemělo bránit tomu, aby se jeho případný nový uživatel nemohl nastěhovat dříve a kiosek provozovat. Již nyní připravujeme výběrové řízení na nájemce, který si zde otevře malý obchod nebo rychlé občerstvení,“ prozrazuje Jaroslava Bernhardová, ředitelka Správy nemovitostí Hradec Králové.

Hradec Králové opravu kiosků, které se nacházejí v městské památkové zóně a patří k jeho architektonickému dědictví, začal připravovat v roce 2014, kdy památkáři vydali první závazné stanovisko k obnově těchto kulturních památek. V roce 2017 na základě požadavku Národního památkového ústavu na obnovu zaniklých prvků byla dokumentace doplněna o markýzu na levobřežním kiosku a „květ“ umístěný na vrchlíku střech pravobřežních kiosků. „Tento třetí objekt má podobně jako ty dva předchozí novou omítku, interiér, je zde provedena celá řada kamenických prvků, okna a dveře prošly repasemi, případně jsou nahrazeny replikami. Postupná obnova kiosků a rekonstrukce zaniklých prvků je prováděna podle originální dokumentace Úpravy obou předmostí u nového mostu v Hradci Králové na nábřeží císaře Františka Josefa a Eliščině nábřeží, podepsané architektem Janem Kotěrou v květnu 1910, která je uložená ve sbírce architektury Národního technického muzea a dále na podkladě stavebně historického průzkumu a závěrů restaurátorských průzkumů,“ dodává Jan Falta.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Secesní kiosky u mostu jsou již téměř opraveny, hledá se do nich nájemce

Dva secesní kiosky, na jižní a severní straně, na hradeckém Pražském mostě čekají na nové nájemce. Zatímco ten na Eliščině nábřeží je těsně před dokončením a výběrové řízení bude v polovině března vypsáno, nájemce do kiosku na Tylově nábřeží už se aktivně hledá. Budou muset…
Čtěte více

Kiosek na nábřeží se začal opravovat. Jeho kolegovi na protější straně v létě bude radnice hledat nájemce

Kotěrův kiosek na Eliščině nábřeží začíná město opravovat. Kiosek stojí na okraji Pražského mostu. Celková revitalizace vyjde na necelých 3,5 milionu korun včetně DPH. Práce mají být dokončeny na podzim letošního roku, v příštím roce by mělo být vypsáno výběrové řízení na nového…
Čtěte více

Kioskům u Pražského mostu opět svítá naděje na opravy

Kiosky na Pražském mostě měly na opravy zatím smůlu. Drahá firma, dřevomorka... Nyní to vypadá, že by se do nich město mělo pustit. Asi po dvou letech se radnici podařilo dokončit projektovou dokumentaci, kvůli které památkáři již započaté práce přerušili. Menší ze dvou…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme