V hradeckých lesích jsou tři nové tůně. Mají podpořit určité rostliny a živočichy

V lesích jsou tři nové tůně.
V lesích jsou tři nové tůně. | autor: Městské lesy

Hradečtí lesníci realizovali nový projekt na podporu biodiverzity a zadržování vody v krajině. V městských lesích vznikly na začátku října tři nové tůně, které pomůžou vybraným druhům rostlin a živočichů vázaných na vodní prostředí. Návštěvníci lesů je mohou nalézt u Zděné boudy či u přítoku do rybníku Plachta.

„Jezírka mají členitý tvar, mírný sklon břehů a nepravidelné dno, díky čemuž tak nabízejí větší rozmanitost prostředí,“ uvádí náměstek primátorky pro životní prostředí Adam Záruba a pokračuje: „Takové tůně jsou cennými biotopy odlišnými od okolního lesního prostředí. Zároveň jsou klíčové pro vývoj mnoha druhů vodních rostlin, hmyzu a obojživelníků, například čolka obecného a horského či různých druhů žab a vážek.“ Tůně mají také velký význam v boji proti suchu. Malé vodní plochy vytvářejí vlhké mikroklima a jsou též zdrojem vody pro lesní zvěř.

Městské lesy dlouhodobě podporují budování malých vodních ploch. „V posledních letech jsou v městských lesích budována nebo obnovována menší i větší jezírka každoročně. Nové vodní plochy se tak nacházejí například U Pěti ježků nebo v leči č. 19. Nejvíce jich je v přírodní památce v bývalé letecké střelnici,“ doplňuje náměstek zodpovědný za vybrané městské organizace Miroslav Hloušek.

Projekt vybudování jezírek vznikl ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Jejich realizace byla financována za pomoci Národního programu obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny z Ministerstva životního prostředí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru