Štítky: | Magistrát | koalice | volby |

V Hradci se rozpadla koalice. Kvůli boji o post náměstka

Vedení města řeší problémy.
Vedení města řeší problémy. | autor: hradeckralove.cz

Koalice z pěti subjektů dlouho po volbách nevydržela. Čtyři - Hradecký demokratický klub s TOP 09, ODS, Piráti a Změna pro Hradec a Zelení - nyní žádají, aby koalici i městskou radu opustil senátor Jan Holásek, lídr hnutí Rozvíjíme Hradec. Reagují tak na situaci z minulého týdne, kdy Jan Holásek žádal odvolat náměstkyni pro kulturu Ilonu Dvořákovou, také z Rozvíjíme Hradec. Nahradit ji hodlal on sám.

„Jeho individualistické počínání, neschopnost odpovídající komunikace, ale především osobní ambice a zájmy nejsou pro zbývající subjekty přijatelné. Vedení města i rada fungují týmově a férově. Vrcholem jeho nežádoucích aktivit byla nedávná snaha odstranit jeho stranickou kolegyni Ilonu Dvořákovou z funkce náměstkyně primátorky, jejíž gesci chtěl převzít sám. Zbytek koalice k tomuto kroku však po pár měsících jejího působení nevidí žádný smysluplný důvod. Jako jediné vysvětlení této snahy se nám jeví pouze osobní zájmy právě Jana Holáska,“ shrnula Pavlína Springerová, hradecká primátorka (HDK).

Ilona Dvořáková neví, zda v hnutí dále zůstane

Ilona Dvořáková má podle hradecké primátorky zůstat nadále na pozici náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch. „Hnutí jsem spolu s Honzou zakládala, teď to vnímám jako velmi negativní postoj k voličům. Pan Holásek měl informaci, jak by se mohla situace dál vyvíjet, přesto na svých požadavcích trval,“ řekla pro Hradecký deník Ilona Dvořáková. S jejím hlasem si koalice udrží v 37členném zastupitelstvu těsnou většinu 19 hlasů. Dvořáková teď neví, zda zůstane v hnutí, díky kterému se dostala do zastupitelstva: „Ty věci budu muset promyslet, může se také stát, že mě hnutí vyloučí.“

Podle hnutí se v problematice své gesce neorientovala

"Na samotném odvolání Ilony Dvořákové z postu náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch jsme se v rámci Rozvíjíme Hradec dohodli z mnoha důvodů velkou většinou a nebylo jiné řešení než ji nahradit. Vedlo nás k tomu několik důvodů – nekomunikace dovnitř hnutí a ignorování zapojení do jeho činnosti, špatná orientace v problematice cestovního ruchu, neprosazování našeho programu a neprofesionální chování. Rozvíjíme Hradec rozhodně není one man show, na funkcích nelpí ani lídr Jan Holásek ani ostatní a pokud koaliční partneři nechtějí v koalici s Rozvíjíme Hradec pokračovat, v radě nemusí být zastoupeno," zní vyjádření hnutí Rozvíjíme Hradec.

Kromě snahy odvolat Ilonu Dvořákovou má koalice s Holáskem další problém. Týkal se jeho návrhu, aby byl pověřen vyjednáváním a koordinací činnosti směřující k dlouhodobému rozvoji brownfieldové lokality v bývalém výrobním areálu ZVU. „Za nás není možné neustále čelit individuálním, nevykomunikovaným a neopodstatněným aktivitám pana Holáska. Pro nás je zásadní, aby v rámci vedení města existoval silný konsensus. Naše politické partnerství mezi čtyřmi subjekty koalice je velice silné. Tak jako při povolebních vyjednáváních, i v této otázce se ukázalo, že všichni koaliční členové jsou naprosto stmelení, naše spojenectví tento krok ještě posílil,“ uvedl náměstek primátorky za Piráty Pavel Vrbický.

Bez Jana Holáska bude radniční koalice v hradeckém zastupitelstvu stále disponovat nadpoloviční většinou hlasů. Čtyři strany koalice jsou připraveny co nejrychleji po ukončení platnosti stávající koaliční smlouvy podepsat novou koaliční smlouvu, která bude obdobou smlouvy vypovězené. Vedení města bude pokračovat ve své práci v současném složení, také programové prohlášení zůstane neměnné.

Koalici by mohli posílit přeběhlíci

Koalici by ale mohl posílit i některých ze dvou zastupitelů původně zvolených za ANO. Jindřich Outlý opustil zastupitelský klub hnutí v lednu a poté ho následovala bývalá náměstkyně primátora Monika Štayrová. Právě ji už oslovila Změna pro Hradec a Zelení. „Kdysi dávno byla u Zelených, tak jsme ji nabídli možnost, že by s námi mohla založit zastupitelský klub, pro který potřebujete minimálně tři členy,“ řekl další ze současných náměstků primátorky Adam Záruba (Změna pro Hradec a Zelení). „Je to jedna z možností, jak zajistit stabilitu vedení města. Uvažuji o tom, rozhodnu se v blízké době,“ vzkázala Hradeckém deníku bez dalších podrobností Monika Štayrová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
5.5.2023 08:53
Alex (neregistrovaný)
Opravdu velmi tendenční článek - očerňující p. JUDr. Holáska
Se zájmem jsem si přečetl tento článek. Ze způsobu a stylu příliš vyčnívá kdo je tady za padoucha a kdo je tady oběť - situace není tak černobílá jak je popisováno. V každém případě je zjevné , že současná koalice chtěla jen trpět hnutí, které vedl p. JUDr. Holásek. To, že si hnutí vyhodnotilo práci své zástupkyně ve vedení města jako podprůměrnou s tím, že přestala s ostatními kolegy komunikovat, je známé. Je to však v pravomoci vedení hnutí, kdo jej bude reprezentovat a ne konkurenčních politických subjektů. Říka se tomu "DEMOKRACIE". :-)

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město chce dát lidem možnost rozhodovat o části rozpočtu. Zatím hledá pro projekt název

Hradec chce zapojit své obyvatele do rozhodování části městských financí. Město už minulý rok spustilo několik participativních aktivit a projektů. Ani v tomto roce nechce od tohoto trendu upustit a tak spustí úplně první ročník participativního rozpočtu u nás. Co to vůbec…
Čtěte více

V Hradci se zřejmě začne za parkování platit i na sídlištích. Radnice zvažuje v systému velké změny

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova silničního okruhu. Ale to by se v budoucnu mělo změnit. Možná už příští rok se za parkování začne platit v Malšovicích, na Moravském, Slezském i Pražském Předměstí. Podle radnice mnoho…
Čtěte více

Křižovatka Mileta, ZUŠ Střezina a příprava dvoukolejky budou hlavními investicemi města v příštím roce

Mezi největší investice hradecké radnice v roce 2024 budou patřit modernizace křižovatky Mileta, druhá etapa rekonstrukce ZUŠ Střezina, opravy dalších městských základních škol či potřebné přípravy pro zdvojkolejnění železniční trati ve směru na Chlumec nad Cidlinou. Návrh…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme