V Hradci se nesmí krmit toulavé kočky, ani nutrie
Královéhradečtí zastupitelé na svém posledním zasedání schválili doplnění vyhlášky o pořádku ve městě. Nově lidé na území Hradce Králové nesmí krmit toulavá zvířata.
Podle všeho má vyhláška především předcházet přemnožení koček bez domova a také má omezit krmení nutrií na soutoku v Jiráskových sadech, kde k přemnožení těchto vodních živočichů už došlo.
Někteří zastupitelé a ani občané však s novinkou ve vyhlášce nesouhlasí a město by podle nich mělo problém s přemnožením koček řešit zřízením útulku. „Máme na stole vyhlášku, která nic neřeší. Navrhuji proto, aby se začalo pracovat na útulku pro kočky,“ prohlásil na jednání zastupitelů Adam Záruba ze Změny pro Hradec.
Radní, kteří s úpravou vyhlášky přišli však hovoří jinak a oponují. „Raději bychom měli peníze věnovat lidem v našem městě než kočkám. Problém vyhláška řeší. Pokud budeme jakékoliv zvíře krmit, tak se bude vracet. Nejedná se jen o kočky, ale například i o nutrie v Jiráskových sadech. Nedělejme z města zoologickou zahradu. Je to na lidech,“ uvedl v Hradeckém deníku náměstek primátora Martin Soukup. Vybudování takového útulku by totiž město vyšlo na zhruba šest milionů korun.
Nově doplněná vyhláška však není až tak striktní a povoluje se na příklad krmení vodních ptáků anebo plnění krmítek. Stávající znění vyhlášky si můžete prohlédnout zde.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
z hlediska ústavněprávního lze považovat většinu právních norem obsažených ve vyhláškách obcí, hlavního města Prahy, krajů a okresů za protiústavní a nezávazné, protože nikdo není vůči státu povinen dodržovat zákazy a plnit povinnosti, které nestanoví zákon, a nikdo nesmí být k takovému dodržování nucen.
z hlediska etiky a efektivity lze zákaz krmení pokládat za kontraproduktivní řešení regulace populace opuštěných zvířat, které nemá ve vyspělém světě obdoby. Opuštěná zvířata se totiž množí bez ohledu na svůj blahobyt, naopak v době ohrožení populace se množí více, aby případné ztráty pokryly. Omezení potravy má za následek pouze množství oslabených jedinců, mezi kterými se snáze šíří různé choroby.
z hlediska ochrany zvířat je takový postup v rozporu s preambulí zákona na ochranu zvířat proti týrání a se závaznou Evropskou dohodou o ochraně zvířat v zájmovém chovu, kapitola III, Dodatečná opatření pro toulavá zvířata, článek 12 (ii).
z hlediska §13 odst 2 zákona na ochranu zvířat a §135 Občanského zákoníku, každý kdo se ujal toulavého (i uniklého majiteli, což je přestupek, protože každý včetně útulků, azylů a depozit je povinen učinit opatření proti úniku zvířat) či opuštěného zvířete (což je bohužel setrvale nevymahatelný přestupek) je povinný oznámit nález obci, která je povinna se o opuštěná či toulavá zvířata postarat po dobu ½ roku, buď ve vlastních zařízeních či uzavřením smlouvy s útulky soukromými nebo spolků na ochranu zvířat.
V Hradci Králové policie odchytí toulavou kočku, nechají ji vykastrovat a ať je v jakémkoli stavu, vypustí ji hned zpět na ulici. Toto město (zastupitelé) se chová vůči zvířatům na úrovni 19. století, je to ostuda.
Kromě toho, zvíře se nebude vracet, protože nedostane jídlo, ale bude lovit v popelnicích a nebo chcípat v městské zeleni - město (obec) je povinna ze zákona postarat se o svůj majetek, kterým se zvíře stává v okamžiku, kdy se nachází na území obce a je bezprizorní.
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.