Hradec bude mít i v dalším volebním období 37 zastupitelů, návrh na snížení počtu neprošel

Zastupitelstvo Hradce bude mít stejný počet členů.
Zastupitelstvo Hradce bude mít stejný počet členů. | autor: MMHK

v září letošního roku proběhnou komunální volby, ve kterých občané rozhodnou o novém složení zastupitelstev měst a obcí. Stávající zastupitelé musí v závěru svého mandátu v zákonné lhůtě stanovit počet členů tohoto kolektivního orgánu samosprávy pro nadcházející volební období. Během včerejšího zasedání schválili hradečtí zastupitelé zachování stejného počtu mandátů i pro příští čtyři roky, v novém období bude zasedat 37 členů hradeckého zastupitelstva.

Dnem letošních voleb do zastupitelstev obcí zanikne mandát členů zastupitelstva města a skončí čtyřleté volební období zastupitelstev měst a obcí zvolených ve volbách konaných v roce 2018. Podle platné legislativy musí stanovit počet členů zastupitelstva příslušné zastupitelstvo obce nejpozději do 85 dnů přede dnem voleb.

Náměstek Pavel Marek chtěl počet zastupitelů snížit

Náměstek primátora Hradce Králové Pavel Marek z ANO předložil návrh na snížení počtu zastupitelů z 37 na nezbytné minimum 25 členů. Proti pokusu koaličního partnera se však kategoricky postavili občanští demokraté. A podporu Marek nenašel ani v opozici.

Pavel Marek svůj návrh obhajuje coby úsporné opatření. „Je zvykem mít 37 zastupitelů, já jsem ze své iniciativy navrhl a budu navrhovat i na zastupitelstvu snížení na 25 zastupitelů. Důvody jsou logické. Všude se nějakým způsobem šetří, každý zastupitel a například jeho technické vybavení stojí nemalé peníze. Navíc si myslím, že by měla být volena kvalita, nikoli počty,“ řekl pro iDNES.cz Marek, podle kterého mají někteří členové problém reprezentovat a pracovat.

Při stanovení počtu členů zastupitelstva obce se přihlíží především k počtu obyvatel a velikosti územního obvodu. Pro město velikosti Hradce Králové je stanoveno možné rozpětí počtu od 25 do 45 mandátů. Podle rozhodnutí zastupitelů bude mít nejvyšší orgán samosprávy znovu 37 členů. Zachován tak bude stejný počet, který má Hradec Králové dlouhodobě.

Kandidátní listiny všech volebních stran, které se chtějí zúčastnit komunálních voleb, musí být podány do 19. července na Magistrát města Hradec Králové.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečáci budou volit zastupitele z 15 politických stran, jedna nesplnila podmínky

Podzimní komunální volby se blíží a přestože zájem o mandáty hradeckých zastupitelů projevilo zpočátku celkem 16 politických stran a hnutí, vybírat si voliči nakonec budou jen z 15. Jedna volební strana nesplnila veškeré podmínky a nezajistila ani dodatečnou opravu dle…
Čtěte více

Už víte, koho budete volit do hradeckého zastupitelstva? Můžete vybírat z šestnácti uskupení

Hradecký magistrát přijal kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev obcí, které se letos uskuteční v pátek 23. a sobotu 24. září. V Hradci Králové, kde v 85 volebních okrscích budou občané města volit 37 zastupitelů, podalo své kandidátky 16 subjektů.Do 25. července bude…
Čtěte více

Místní organizace ANO je v Hradci zrušená, ale vedení města se nemění

Situace ve vedení města se nemění, na postech náměstků primátora i nadále zůstávají Monika Štayrová a Pavel Marek. Ve vedení města je také za politickou stranu ODS primátor Alexandr Hrabálek a náměstek primátora Jiří Bláha. Předsednictvo hnutí ANO zrušilo místní organizaci v…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme