Štítky: | prezidentské volby | volby |

Ve schránkách Hradečanů už by se měly objevovat volební lístky

Hradečané už dostávají volební lístky.
Hradečané už dostávají volební lístky. | autor: hradeckralove.cz

Začátek nového roku bude v Česku patřit prezidentským volbám, konat se budou 13. a 14. ledna, případné druhé kolo se pak uskuteční 27. a 28. ledna. Vybírat se bude z devíti kandidátů. Od pondělí už Hradečané dostávají do svých domovních schránek volební lístky. V Hradci Králové se bude nový prezident či prezidentka volit v 85 volebních okrscích. Voliči, kteří z důvodu ochrany veřejného zdraví budou mít v období voleb nařízenou izolaci či karanténu, budou moci hlasovat na drive-in stanovišti na dvoře magistrátu města v mimořádných termínech.

Nového prezidenta či prezidentku si Česko zvolí na příštích pět let. V Hradci Králové bude možné volební lístek vhodit do uren v 85 volebních okrscích. Od pondělí byl zahájen roznos volebních lístků, které zapisovatelé umisťují do jménem označených domovních schránek. Hlasovací lístky budou mít voliči k dispozici také ve všech volebních místnostech. K volbám je nutné dorazit s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pro prezidentské volby mohou voliči využívat voličské průkazy, a to pro případ, že mají zájem volit mimo svůj volební okrsek. O voličský průkaz lze požádat osobně u obecního úřadu podle místa trvalého pobytu, a to nejpozději do středy 11. ledna do 16 hodin pro první kolo volby, nebo do středy 25. ledna pro druhé kolo. V listinné podobě a přes datovou schránku je o voličský průkaz možné žádat do 6. ledna do 16 hodin pro první kolo a do pátku 20. ledna pro druhé kolo.

Voliči, kteří z důvodu ochrany veřejného zdraví budou mít nařízenou izolaci či karanténu, mohou v období voleb využívat systém drive-in hlasování (neboli hlasování z motorového vozidla) na vybraných místech. V Hradci Králové se toto stanoviště bude nacházet na dvoře magistrátu města, kam bude umožněn vjezd ze Šimkovy ulice. Hlasovat zde bude možné ve středu 11. ledna v čase od 8 do 17 hodin a v případě druhého kola ve středu 25. ledna ve stejném čase.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Hradci se rozpadla koalice. Kvůli boji o post náměstka

Koalice z pěti subjektů dlouho po volbách nevydržela. Čtyři - Hradecký demokratický klub s TOP 09, ODS, Piráti a Změna pro Hradec a Zelení - nyní žádají, aby koalici i městskou radu opustil senátor Jan Holásek, lídr hnutí Rozvíjíme Hradec. Reagují tak na situaci z minulého týdne…
Čtěte více

Hradečáci budou volit zastupitele z 15 politických stran, jedna nesplnila podmínky

Podzimní komunální volby se blíží a přestože zájem o mandáty hradeckých zastupitelů projevilo zpočátku celkem 16 politických stran a hnutí, vybírat si voliči nakonec budou jen z 15. Jedna volební strana nesplnila veškeré podmínky a nezajistila ani dodatečnou opravu dle…
Čtěte více

Už víte, koho budete volit do hradeckého zastupitelstva? Můžete vybírat z šestnácti uskupení

Hradecký magistrát přijal kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev obcí, které se letos uskuteční v pátek 23. a sobotu 24. září. V Hradci Králové, kde v 85 volebních okrscích budou občané města volit 37 zastupitelů, podalo své kandidátky 16 subjektů.Do 25. července bude…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme