V Gayerových kasárnách vykoukly na povrch pozůstatky královéhradecké pevnosti z konce 18. století

Pozůstatky hradecké pevnosti v Gayerových kasárnách
Pozůstatky hradecké pevnosti v Gayerových kasárnách | autor: muzeumhk.cz

Archeologové se mohou pyšnit unikátním nálezem v Gayerových kasárnách. Na konci února letošního roku pracovníci Muzea východních Čech v Hradci Králové zahájili archeologický výzkum na místě plánovaného parkovacího domu v severní části Gayerových kasáren. Odkryli tam zatím největší úsek pozůstatků královéhradecké pevnosti. Nález pravděpodobně trochu pozdrží stavbu parkovacího domu.

"Postupně odkrýváme zděné základy i překvapivě dochované pozůstatky nadzemích zdiv části původního pevnostního kavalíru - kasematní budovy vestavěné do pětiúhelného bastionu, který byl součástí systému hradecké pevnosti z konce 18. století. Původní budova kavalíru byla přízemní a sloužila převážně jako skladiště. V přestavěné podobě se dodnes dochovala obě křídla, kde bývaly i pece na pečení chleba a v nichž jsou nyní některé úřady, obchody a provozovny. Na jižní straně celý areál uzavírá bývalá budova s byty pekařů. Nadzemní zdiva severní části bývalého kavalíru, jejíž plocha je předmětem výzkumu, byla odbourána – ne zcela, jak se nyní ukazuje - na konci 19. století," uvádí archeolog Radek Bláha z Muzea východních Čech.

Nález zbrzdí stavbu parkovacího domu

Objev je to podle expertů ojedinělý, ale zároveň přináší nečekanou komplikaci: minimálně o půl roku oddálí a prodraží zahájení výstavby parkovacího domu s plánovanými 320 místy pro auta.

Památkáři budou usilovat o změnu projektu. Podle nich by kvůli zachování vykopávek nemělo být realizováno plánované zapuštěné polopatro parkovacího domu a základové piloty by měly být zapuštěny mimo stavební konstrukce.

„Archeologický průzkum není ještě dokončen. Přesto jsme už zadali vypracování alternativního založení domu tak, aby památka mohla být zachována. Od začátku projekt počítal s tím, že se tam něco může nalézt,“ řekl pro iDNES.cz za investory člen představenstva společnosti ISP Hradec Králové Jiří Holubec. Náklady na stavbu garáží investor původně vyčíslil na 130 milionů korun.

Podle ředitele muzea Petra Grulicha je nezbytné hledat a nalézt řešení, jak postavit parkovací dům a zároveň zachovat a prezentovat tuto unikátní dochovanou památku: „Město parkovací dům potřebuje a naším cílem není jeho stavbu ohrožovat. Nepovažujeme však za eticky přijatelné přivážet do areálu návštěvníky za poznáním historie a takovouto památku neochránit.“

Znovuodkryté části dotvářejí původní areál. Nález je podle odborníků hodnotný, protože jde o dosud největší odkryv pozůstatků královéhradecké pevnosti, rozsahem ojedinělý i mezi dalšími pevnostními městy v republice. Plocha současného průzkumu je posledním významnějším nezastavěným územím v historickém jádru Hradce, kde se podobně rozsáhlé relikty pevnostních zdiv dochovaly. Žádné podobné části pevnosti už nikdo nenajde. Odkryté základy kavalíru umožňují názorný pohled na jednu část hradecké pevnosti, která na ostatních místech zmizela v propadlišti dějin.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Obnova Vrbenského kasáren není levnou záležitostí. Kraj požádal o dotaci 230 milionů

O více jak 230 milionů korun z kapitoly Národního plánu obnovy určené na revitalizaci brownfieldů požádal Královéhradecký kraj na projekt rekonstrukce Vrbenského kasáren v Hradci Králové. Kraj chce s pomocí této dotace financovat energeticky účinnou revitalizaci objektu…
Čtěte více

Z kasáren v centru Hradce možná vznikne centrum jako ve Vídni. Budou se tam konat koncerty i festivaly

Obnova rozsáhlé budovy Vrbenského kasáren v Hradci Králové otevírá příležitost pro vznik zcela nového prostoru pro konání koncertů, festivalů i unikátních muzejních expozic s nabídkou pro širokou i odbornou veřejnost. Záměr rekonstrukce a oživení bývalého vojenského objektu,…
Čtěte více

Z Vrbenského kasáren by mohl být muzejní kampus, projekt má stavební povolení

Vrbenského kasárny v centru Hradce Králové by po více jak dvou dekádách, kdy objekt chátrá, mohly najít nové využití. Rekonstrukcí historické budovy Královéhradecký kraj plánuje dokončit moderní muzejní kampus v centru hradecké metropole. Projekt získal stavební povolení,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme