V Gayerových kasárnách archeologové vykopali pozůstatky zdiva příkopu pevnosti, lidské kosti i keramiku

archeologický výzkum
archeologický výzkum | autor: Muzeum východních Čech

Před samotnou rekonstrukcí areálu Gayerových kasáren na místě kopají ještě archeologové. Při jejich výzkumu bylo odhaleno překvapivě dobře dochované zdivo hlavního příkopu královéhradecké pevnosti při boku bastionu VIII. Podařilo se zdokumentovat nejen samotnou čelní stěnu vyzděnou z cihel, ale i složitý opěrný systém sestávající z pilířů překlenutých klenbami. Zajímavým nálezem jsou také druhotně přemístěné lidské kosti a keramika ze 13. století související s nedalekým zaniklým kostelem sv. Jakuba.

„Tušili jsme, že v těchto místech můžeme najít pozůstatky pevnostního valu, který ohraničoval bastiony. Jen jsme nevěděli, nakolik jsou dochovány,“ říká pro Hradecký deník archeolog Radek Bláha. Podle něj by měl být veřejnosti tento nález připomínán i po rekonstrukci areálu. Ještě se však neví, jakou formou. Nabízí se podobný přístup, kterým chce město při roky plánované opravě Velkého náměstí připomenout obvodové zdivo bývalého hřbitova v okolí katedrály sv. Ducha – ohraničení půdorysu pomocí dlažby. „Je to jedna z možností. Také by se mohly nalezené zbytky pevnosti, tedy korunu zdiva, která ohraničovala pevnostní příkop, návštěvníkům přiblížit pod průhledným chodníkem. Ale to už je otázka na architekty,“ dodává Radek Bláha.

 

archeologický výzkum archeologický výzkum
autor: Muzeum východních Čech
archeologický výzkum archeologický výzkum
autor: Muzeum východních Čech
archeologický výzkum archeologický výzkum
autor: Muzeum východních Čech

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru